از خطر کرونای هندی تا واکسن افراد 60 سال به بالا

به گزارش تور روسیه ارزان، جان باختن 454 نفر دیگر بر اثر کرونا، کشتار و ابتلای بی سابقه کرونایی در هند، شروع ثبت نام برای واکسیناسیون افراد بالای 60 سال در تهران و همچنین، ادعای مینو محرز مبنی بر تأثیر واکسن برکت روی نمونه جهش یافته انگلیسی اخباری بود که در 24 ساعت گذشته بار ها و بار ها روی خروجی خبرگزاری ها و رسانه ها نهاده شد. هنوز نفس راحتی از جهش انگلیسی کرونا نکشیده بودیم که انتشار عکس های خوف انگیز از هندوستان دوباره نفس ها را در سینه حبس کرد.

از خطر کرونای هندی تا واکسن افراد 60 سال به بالا

به گزارش شرق، هرچند اخبار از توقف پرواز های هندی به ایران می گویند، اما هم جواری سیستان وبلوچستان با پاکستان، نگرانی هایی را برای ساکنان این استان پدید آورده است.

سعیده خاشی، فعال سیاسی و مدنی استان سیستان وبلوچستان، درباره نگرانی های موجود در این استان درباره کرونای جهش یافته در هند می گوید: استان سیستان وبلوچستان با توجه به اینکه طولانی ترین مرز زمینی را در سطح کشور دارد و با کشور پاکستان هم مرز بوده، تنها استانی است که با این کشور مرز دارد و علاوه بر آن ویزا تجاری، فرهنگی، اجتماعی و مالی که با افغانستان و پاکستان دارد و از طرفی اشتراکات زیادی که به ویژه جامعه بلوچستان با پاکستان دارد، بیم آن می رود که کرونای هندی به زودی وارد استان گردد. هرچند خوشبختانه تا کنون موردی از نوع هندی در استان مشاهده نشده است.

او اضافه کرد: با توجه به فقر زیرساخت های بهداشتی و درمانی در استان سیستان وبلوچستان، نگرانی ها دوچندان است که خدایی نانموده اگر این بحران کروناویروس هندی وارد استان ما بگردد، سیستم درمانی استان توان مقابله با آن را ندارد. هرچند در آخرین جلسه ستاد کرونای استان، پروتکل های جدیدی اعلام شده است، اما این پروتکل ها به تن هایی نمی توانند عاملی برای جلوگیری از ورود گونه هندی کرونا به استان باشند. خواسته خیلی از مردم تعطیلی کامل استان است تا حداقل بتوانیم از وخیم ترشدن اوضاع جلوگیری کنیم. از بعد از تعطیلات نوروز شمار مبتلایان به کرونا در استان بیشتر از قبل شده است.

مسئله دیگر این است که درصد بالایی از مبتلایان استان به بیمارستان مراجعه نمی نمایند و زمانی که مراجعه نمی نمایند، نامشان به عنوان بیمار کرونایی ثبت نمی گردد. در چنین شرایطی ما شاهد هستیم که در نمودار ها و آمار ها بعضی از شهرستان ها رنگ هایشان نارنجی و زرد می گردد این در حالی است که جمعیت خاموشی وجود دارد که مبتلا هستند. اما کرونای هندی خطر جدی برای استان ماست که نمی گردد از آن گذشت.

پاکستان قرابت زیادی با بلوچستان ایران دارد و امیدوارم تمهیداتی ویژه برای این مسئله اندیشیده گردد وگرنه مدیریت بحران کرونای هندی در استانی به وسعت سیستان وبلوچستان با این حجم از مسائل زیرساختی کار ساده ای نخواهد بود.

واکسیناسیون افراد بالای 60 سال از شایعه تا واقعیت

هرچند اخباری مبنی بر شروع واکسیناسیون افراد بالای 60 سال در رسانه ها منتشر شد، اما خبرگزاری ایسنا در مصاحبه با مسئولان وزارت بهداشت آن را تکذیب کرد. این در حالی است که بسیاری از خانواده ها مدعی هستند که مراکز بهداشت محلات اقدام به ثبت اسامی افراد برای واکسیناسیون نموده اند.

سمیه عابدی، یکی از کسانی است که روز گذشته نام مادر 61 ساله خود را همراه با شماره ملی در یکی از مراکز بهداشت شرق تهران ثبت نموده است. شیدا اسدی نیز روز شنبه نام خواهر خود را در یکی از مراکز بهداشت در منطقه ولنجک ثبت نموده است. سیما هم نام خود و همسرش را در مرکز بهداشتی در غرب تهران به ثبت رسانده است. با وجود این، وزارت بهداشت در اطلاعیه ای گفت: درپی انتشار خبری نادرست در فضای مجازی و بعضی رسانه ها مبنی بر اعلام سایت ثبت نام در مراکز بهداشتی برای نوبت گیری تزریق واکسن، به اطلاع می رساند تا این لحظه هیچ گونه ثبت نامی برای این منظور اعلام نشده و از هم وطنان عزیز تقاضا داریم از حضور و تجمع بی مورد در مراکز بهداشتی خودداری نمایند.

در این میان که هنوز معین نیست ثبت اسامی افراد سالمند در خانه بهداشت با چه رویکردی انجام می گردد، وزیر بهداشت هم در آخرین سخنانش از تمرکز روی واکسیناسیون افراد سالمند و بیمار خاص اطلاع داد.

نمکی با اشاره به نگرانی هایی که درباره ورود ویروس هندی کرونا وجود دارد، گفت: برای واکسن داریم کار می کنیم، اما نباید فراموش کنید هندوستان نزدیک به 130 میلیون نفر را واکسینه کرد و حتی دادستان هند دستور داد حتی یک واکسن از هند خارج نگردد که خودشان تزریق نمایند و از 500 هزار دوزی که توسط ما خریداری شده بود، تنها 125 هزار دوز تحویل داده شد و مابقی اجازه خروج نیافت. البته این به معنای عدم تأثیر واکسن نیست، اما اینکه فکر کنیم تزریق واکسن جوشن محکمی برای عدم گرفتاری است، غلط است.

تمام کوشش ما آوردن و تزریق واکسن بیشتر است. فاز دوم واکسیناسیون ما از دوشنبه شروع خواهد شد و غیر از کادر بهداشت و درمان از فردا بر واکسیناسیون سالمندان و بیماران خاص متمرکز می شویم و از خرداد شاهد مصرف واکسن های داخل خواهیم بود.

تأثیر واکسن برکت روی گونه انگلیسی

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت درباره اثربخشی این واکسن روی واریانت هندی ویروس گفت: روی واریانت انگلیسی کار شد و واکسن روی آن جواب داد، اما هنوز روی واریانت هندی امتحان نکردیم، ولی کار خواهد شد.

مینو محرز در حاشیه مراسم شروع مطالعات بالینی فاز 3 واکسن کووایران برکت گفت: خوشحالم که دو مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت با موفقیت طی و اثرگذاری واکسن امتحان شد. من قول داده بودم وقتی مطمئن شوم که واکسن برکت مصون است آن را تزریق کنم که امروز تزریق واکسن را در فاز سوم انجام دادم.

محرز درباره اثربخشی این واکسن روی واریانت هندی ویروس گفت: روی واریانت انگلیسی کار شد و واکسن روی آن جواب داد، اما هنوز روی واریانت هندی امتحان نکردیم. یک واریانت جدید است. روی گونه های جدید ویروس هندی و آفریقای جنوبی هم کارخواهد شد. بالای 70 تا 90 درصد واریانت شایع در ایران که نوع بد آن هم هست، همان نوع انگلیسی است که این واکسن روی آن مؤثر است. درباره گونه های جدید دیگر هنوز اطلاعات کافی نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1928

به "از خطر کرونای هندی تا واکسن افراد 60 سال به بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خطر کرونای هندی تا واکسن افراد 60 سال به بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید