تور دبی: از فرصت اکسپو دبی برای همکاری با ایرانیان مقیم امارات استفاده گردد

به گزارش تور روسیه ارزان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با مهم برشمردن صنعتی بودن استان البرز، گفت: با توجه به فعالیت بیش از 3500 واحد صنعتی و بالا بودن صادرات بعضی کالاها و اقلام صادراتی استان، شرکت های البرزی مراودات تجاری زیادی با کشورهای همسایه ازجمله امارات دارند و در محاسبه عدد صادرات و واردات استان رقم بالایی از این مراودات به مبادلات تجاری با آن کشور اختصاص دارد.

تور دبی: از فرصت اکسپو دبی برای همکاری با ایرانیان مقیم امارات استفاده گردد

با تور دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

پرهام رضایی در نشست تشریح فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در کشور امارات متحده عربی، با اشاره به اینکه استان البرز در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، صنایع غذایی و دیگر موارد حضور پررنگی دارد، اضافه نمود: در 1.5 سال گذشته اعزام هیات های تجاری یا میزبانی از آنها به علت درگیری جامعه با ویروس کرونا کاهش داشته است؛ اما اکنون با توجه به برگزاری نمایشگاه 2020 اکسپوی دوبی، افراد زیادی متقاضی شده اند که به امارات سفر نموده و بازدیدی از این نمایشگاه داشته باشند و این فرصتی برای اعزام هیات تجاری ایرانی به امارات است تا در کنار بازدید از نمایشگاه اکسپوی دوبی دیداری با فعالان مالی ایرانی داشته باشند که مقیم امارات هستند و در آن کشور کار می نمایند.

رضایی با اشاره به فعالیت مرکز تجاری ایران در کشور امارات متحده عربی گفت: در نشست حاضر، برنامه ها و اهداف مرکز مربوطه برای شرکت ها و فعالان مالی استان که در حوزه فراوری و صادرات تجارت قابل توجهی با کشور امارات دارند، تشریح می شود.

وی در بخش دیگری گفت: در البرز تعداد شرکت های بازرگانی به نسبت شرکت های فراوریی و صنعتی کمتر است و البته بخش مهمی از بازار هدف این شرکت ها از آن امارات متحده عربی است، از طرفی در ماه های اخیر رویکرد کشور امارات نیز نسبت به فعالان مالی ایرانی در زمینه ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی تغییرات مثبتی داشته و این امر موجب شده است که بسیاری از فراورینمایندگان ایرانی برای بسط روابط تجاری خارجی خود در کشور امارات شرکتی را ثبت نمایند.

رئیس اتاق کرج با مهم برشمردن بحث حمایت از شرکت های فراوریی و صنعتی کوچک و میانه اضافه نمود: راه اندازی مرکز تجاری ایران در امارات فرصت خوبی برای معرفی این شرکت ها به بازار امارات و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه است.

وی با مثبت ارزیابی کردن نگاه دولت سیزدهم در انتخاب و انتصاب رئیس کنونی سازمان توسعه تجارت از میان فعالان بدنه بخش خصوصی گفت: چندین سال است که در اتاق بازرگانی این مسئله را بارها خطاب به مسئولان دولتی فریاد زده ایم که مجالی دهید تا در حوزه تجارت خارجی موضوع راه اندازی دفاتر تجاری خارجی به وسیله بخش خصوصی در کشورهای مختلف ایجاد شود؛ خوشبختانه ریاست سازمان توسعه تجارت نگاه خوبی به توسعه تجارت خارجی و حوزه صادرت دارد و اکنون در این بخش ها موضوعاتی مانند بحث لجستیک، حمل ونقل و بازاریابی در قالب فعالیت یک مسئول برآمده از بخش خصوصی با جدیت بیشتری دنبال می شود.

رضایی تأکید کرد: برای توسعه هر چه بیشتر روابط مالی در سراسر جهان، استفاده از ظرفیت اتاق های بازرگانی یا راه اندازی مراکز تجاری ایران در کشورهای مختلف برترین پل ارتباطی برای توسعه روابط تجاری با بازارهای خارجی در جهان است.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه صدور مجوز راه اندازی 6 دفتر مرکز تجاری ایران در کشورهای مختلف به وسیله سازمان توسعه تجارت ایران نشان از آن دارد که هدف گذاری برای توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای منطقه خاورمیانه، بعلاوه کشورهایی مانند چین و هند و افزایش تراز تجاری مراودات با آن ها مطرح است.

رئیس اتاق کرج بیان نمود: در سالیان اخیر واحدهای فراوریی ایرانی با مسائل بسیاری روبرو شده اند که بخش مهمی از آن متأسفانه به تحریم های داخلی بازمی شود اما فشار تحریم های خارجی نتوانسته است شرکت ها و فراورینمایندگان ایرانی را متوقف کند.

در بخشی از این نشست، محمدرضا طلایی، رئیس مرکز تجاری ایران در امارات نیز گفت: این مرکز حدود یک ماه و نیم قبل با اخذ مجوز از سازمان توسعه تجارت راه اندازی شده و در پی تسهیل روابط تجاری میان ایران و کشور امارات و فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ارائه سرویس و خدمات بیشتر به شرکت های ایرانی است که متمایل به سرمایه گذاری در بازار کشور امارات هستند.

وی با اشاره به سیاست سازمان توسعه تجارت در راه اندازی مراکز تجاری ایران در کشورهای مختلف گفت: در این رابطه تا به امروز مجوز ایجاد 6 مرکز به وسیله سازمان مربوطه صادر شده است و در آینده ای نزدیک تعداد این مراکز تجاری که به وسیله بخش خصوصی راه اندازی شده است در کل جهان به 15 مورد می رسد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: یک مورد از خدماتی که در این مرکز به شرکت های ایرانی ارائه می شود به صورت مجازی است، بدین صورت که در قالب راه اندازی باشگاه رهبران کسب وکار ایران، پلتفرم هایی طراحی شده و شرکت های ایرانی به وسیله آن با ایجاد دفاتر مجازی محصولات و خدمات خود را علاوه بر بازار امارات به کشورهای مختلف معرفی می نمایند.

وی در ادامه بیان نمود: با امکانات موجود در پلتفرم طراحی شده به وسیله مرکز تجاری ایران در امارات پیش بینی ما این است که تا خردادماه سال 1401، بیش از هزار برند برتر ایرانی در این پلتفرم عضویت یابند و به معرفی محصولات فراوریی خود بپردازند، در کنار آن اطلاعات بیش از 140 هزار شرکت در حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا نیز جمع آوری شده است که شرکت های ایرانی عضو این پلتفرم می توانند مراودات تجاری خود با آن کشورها را پیش ببرند.

طلایی شرح داد: در قالب ارائه سرویس و خدمات فیزیکی نیز فضایی را در مرکز تجارت جهانی دوبی در اختیار داریم و در آنجا سالن های جلسات را آماده سازی نموده و با یک تیم بازاریابی حرفه ای شرکت های ایرانی را به شرکت های عربی منطقه خاورمیانه متصل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه طبق آمارهای دریافتی از گمرک کشور، در 9 ماهه نخست امسال بالغ بر 11 میلیارد دلار واردات از امارات به ایران صورت گرفته است، رقم صادرات ما به این کشور در بازه زمانی مذکور نیز 4 میلیارد دلار بوده است.

رئیس مرکز تجاری ایران در امارات تشریح کرد: درمجموع مراودات تجاری 15 میلیارد دلاری میان ایران و امارات موجب شده است که از آن به عنوان نخستین یا دومین شریک تجاری ایران نام برده شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در بخش دیگری با بیان اینکه نمایشگاه اکسپوی دوبی در حال برگزاری است، گفت: 18 بهمن ماه به عنوان روز ملی ایران در این نمایشگاه معین شده است که در آن روز وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در امارات حضور خواهند داشت.

وی بیان نمود: هم زمان با سفر وزیر صمت به این کشور در 19 بهمن امسال همایش فرصت های تجاری و سرمایه گذاری ایران در امارات را نیز خواهیم داشت و طبق فراخوانی از شرکت های ایرانی متقاضی برای حضور در این همایش ثبت نام می شود.

رئیس مرکز تجاری ایران در امارات بیان نمود: بعد از وقفه طولانی مدت 12 ساله این نخستین رویداد تجاری مهم و قابل توجه میان ایران و امارات است، امیدواریم که شاهد حضور بیشتر شرکت های ایرانی در این کشور باشیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2292

به "تور دبی: از فرصت اکسپو دبی برای همکاری با ایرانیان مقیم امارات استفاده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دبی: از فرصت اکسپو دبی برای همکاری با ایرانیان مقیم امارات استفاده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید