افزایش متقاضیان بیمه بیکاری با شیوع کرونا

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حفظ اشتغال و پیش گیری از بیکاری کارگران را از مهم ترین اولویت های کشور گفت و گفت: به همین دلیل مقرر شده است که کارفرمایان رسته های 10 گانه آسیب دیده از کرونا بتوانند با دریافت وام های کم بهره 12 و 16 میلیون تومانی به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه ها را حفظ کنند و از افزایش بیکاری جلوگیری شود.

افزایش متقاضیان بیمه بیکاری با شیوع کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در جلسه ای با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار گشت، اظهارکرد: کارگران شاغل در 10 رسته شغلی که فعالیت آنها تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

وی از ثبت نام بیش از 600 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری خبر داد و گفت: فرایند افزایش بیکاری در همه کشورها نگران کننده است و در کشور ما نیز پیش بینی های لازم برای حمایت از کارگرانی که براثر شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست داده اند، اجرا شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 5000 میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این دسته از کارگران خبر داد و گفت: 14 هزار میلیارد تومان دیگر نیز در حوزه درمان کشور هزینه می شود که امیدواریم بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی اختصاص یابد.

شریعتمداری تمدید اعتبار دفترچه های بیمه را از جمله اقدامات موثر و مهم سازمان تامین اجتماعی در کاهش سفرهای درون شهری ارزیابی کرد و گفت: این تصمیم سازمان منجر به کاهش 4 میلیون مراجعه به شعب این سازمان شد و سایر تصمیمات اتخاذ شده بویژه درباره تعویق برگزاری جلسات هیأت ها و کمیسیون های مختلف نیز منجر به کاهش ازدحام در ادارات و کاهش سفرهای درون شهری شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را اقدامی بسیار مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت: مجموعه شستا برای افزایش شفافیت وارد بورس شده است و کار بزرگی در کشور اتفاق افتاده و 10 میلیارد دلار به بازار بورس ایران اضافه شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همفکری با کنندگان مجلس شورای اسلامی و دریافت نقطه نظرات و دیدگاه های آنان را از اصول اصلی این وزارتخانه برشمرد و اضافه نمود: این موضوع از اولین روز تا آخرین روز فعالیت کنندگان هر دوره مجلس شورای اسلامی مورد توجه خواهد بود.

دکتر مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: 77 بیمارستان و 310 درمانگاه سازمان تأمین اجتماعی به طور کامل و هماهنگ با دانشگاه های علوم پزشکی در خدمت بیماران کرونایی قرار دارند.

وی اضافه نمود: در استان هایی که شاهد شیوع بیشتر ویروس کرونا بودیم از ظرفیت مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی به طور کامل استفاده شد و خوشبختانه در برخی استانها با اقدامات اجرا شده شاهد شرایط بهتری نسبت به قبل هستیم.

سالاری پرداخت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی را از دیگر اقدامات مهم سازمان تأمین اجتماعی بیان کرد و گفت: مقدمات این کار طی ماه های قبل فراهم شده بود و با تجهیز منابع لازم مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به طور کامل تسویه و به روز شد.

سالاری اضافه نمود: بخش عمده ای از مطالبات مراکز طرف قرارداد بخش خصوصی در حوزه های خدماتی مختلف نیز پرداخت شده است.

وی بر لزوم تأمین منابع برای صندوق بیمه بیکاری تأکید کرد و گفت: در حال حاضر حدود 240 هزار نفر از این صندوق مقرری دریافت می کنند و تراز مالی صندوق بیمه بیکاری منفی بوده و از محل سایر منابع تأمین اعتبار می شود. با افزایش متقاضیان دریافت بیمه بیکاری براثر شیوع ویروس کرونا قطعا نیازمند تأمین منابع بیشتر برای صندوق بیمه بیکاری خواهیم بود.

دکتر عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: کمیسیون های مجلس شورای اسلامی درحال بررسی اقدامات اجرا شده در دستگاه های مختلف درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا و مداوای بیماران هستند و در این جلسه به بررسی اقدامات سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می پردازند.

وی اضافه نمود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش جامعی از اقدامات اجرا شده و برنامه های در دست اقدام برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، مداوای بیماران و حمایت از کسب و کارها و اشتغال کارگران تهیه و به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه ها، سوالات و نقطه نظرات خود درباره اقدامات و برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی پرداختند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1274

به "افزایش متقاضیان بیمه بیکاری با شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش متقاضیان بیمه بیکاری با شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید