امضای توافق روسیه و اسلام آباد برای احداث خط لوله گازی از ایران

به گزارش تور روسیه ارزان، مقامات انرژی روسیه و پاکستان تفاهم نامه ای را برای اجرای پروژه ای برای ساخت یک خط لوله گاز زیردریایی از ایران به پاکستان و هند امضاء کردند.

امضای توافق روسیه و اسلام آباد برای احداث خط لوله گازی از ایران

به گزارش تور روسیه ارزان به نقل از بیزینس استاندارد، وزارت انرژی روسیه با انتشار بیانیه ای در این باره اعلام نمود: این تفاهم نامه زمینه شناسایی سازمان های مسئول را که از این پروژه در زمان انجام مطالعات امکان سنجی، شناسایی منابع و تنظیم و مسیریابی خط لوله حمایت خواهند کرد، فراهم می نماید.

آناتولی یانوفسکی، معاون وزیر انرژی روسیه و مقامات وزارت انرژی پاکستان این سند را در مسکو امضاء کردند.

یانوفسکی در این بیانیه اظهار کرد: اکنون روسیه باید ایران و هند را از امضای این تفاهم نامه آگاه کند و پس از آن انتظار می رود سند مشابهی با هند امضاء گردد.

این پروژه در سال 2013 به دلیل وضع تحریم ها علیه ایران مسکوت مانده بود، اما در سال 2017 مجددا احیاء شد. روسیه و ایران در نوامبر سال 2017 تفاهم نامه ای را امضاء کردند که حمایت روسیه برای عرضه گاز از ایران به هند را مدنظر قرار می داد.

یک گروه کاری روس ایرانی در زمینه اجرای این پروژه نخستین دیدار خود را در مارس برگزار کرد. به گفته یانوفسکی، روسیه و پاکستان رایزنی هایی را درباره یک پروژه دیگر ساخت خط لوله شمال جنوب به طول 1100 کیلومتر میان کراچی و لاهور پاکستان برای انتقال 12.3 میلیارد مترمکعب گاز در سال انجام داده اند.

معاون وزیر انرژی روسیه اظهار نموده که اجرای این توافق که اکتبر سال گذشته میان روسیه و پاکستان برای عرضه گاز طبیعی مایع روسیه امضاء شد، می تواند یک مسیر همکاری امیدبخش باشد. دولت های دو کشور همچنین در حال آنالیز امضای توافقی برای عرضه محصولات نفتی روسیه به پاکستان هستند. به علاوه صنعت نیروی برق روسیه نیز به بازار پاکستان علاقه نشان داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 278

به "امضای توافق روسیه و اسلام آباد برای احداث خط لوله گازی از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای توافق روسیه و اسلام آباد برای احداث خط لوله گازی از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید