انتشار تصویر خیره کننده تلسکوپ جیمز وب از کهکشان گرداب با 100 میلیارد ستاره

به گزارش تور روسیه ارزان، دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز پیروز شده اند تصویری با جزئیات از کهکشان گرداب را ثبت کنند.

انتشار تصویر خیره کننده تلسکوپ جیمز وب از کهکشان گرداب با 100 میلیارد ستاره

کهکشان نارنجی پرجنب و جوش گرداب که با ستاره مرکزی درخشان خود در وسط تصویر دیده می شود، در فاصله 27 میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی تازی ها واقع شده است.

آژانس فضایی اروپا در بیانیه ای که همراه با این عکس منتشر کرده است می گوید بازو های مارپیچی این کهکشان در نتیجه فعل و انفعال بین کهکشانی با یک کهکشان کوتوله به نام ان جی سی 5195 (NGC 5195) در همسایگی آن ایجاد شده است.

در واقع نیروی گرانشی کهکشان همسایه باعث شده است که ساختار پیچ در پیچ گرداب به جای یک کهکشان مارپیچی استاندارد، به یک کهکشان از نوع طراحی بزرگ شبیه شود.

کهکشان های موسوم به طراحی بزرگ حدود یک دهم کل کهکشان های مارپیچی را تشکیل می دهند و بازو های کاملاً مشخصی دارند که از ناحیه یک هسته مرکزی آشکار سرچشمه می گیرند. این نکته به طور طبیعی باعث می شود از نقطه نظر ما، که از روی زمین به آن ها نگاه می کنیم، بسیار زیبا به نظر بیایند.

آژانس فضایی اروپا کهکشان گرداب را یکی از فوتوژنیک ترین کهکشان ها در نجوم نامیده است. این کهکشان که مقدار ای حدود 88 درصد کهکشان راه شیری دارد، حدود 100 میلیارد ستاره را در خود جای داده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای این تصویر از دو ابزار فروسرخ قدرتمند خود به نام ابزار فروسرخ میانی و فروسرخ نزدیک خود استفاده کرده است. اخترشناسان برای دستیابی به عکس نهایی، دو تصویر گرفته شده را با یکدیگر ترکیب کرده اند.

این دوربین های فروسرخ برای ردیابی ستاره ها و کهکشان های دور طراحی و ساخته شده اند. در واقع چشم انسان نمی تواند نور فروسرخ را ببیند (چرا که ما فقط می توانیم نور مرئی را ببینیم)، بنابراین این دوربین ها به معنای واقعی کلمه برای رمزگشایی جهان نامرئی برای ما ساخته شده اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این تصویر رنگ های قرمز تیره، گرد و غبار داغ را در قلمروی این کهکشان نشان می دهند. رنگ های نارنجی و زرد نیز نواحی متشکل از گاز یونیزه شده را نشان می دهند که از طریق خوشه های ستاره ای تشکیل شده اند.

آژانس فضایی اروپا در این باره می گوید: بازخورد ستاره ای تأثیر چشمگیری بر محیط کهکشان دارد و شبکه های پیچیده ای از گره های درخشان و همچنین حباب های تاریک ناشی از پدیده خلاء کاذب را ایجاد می کند.

بازخورد ستاره ای به روشی اشاره دارد که ستارگان انرژی حاصل از فعل و انفعالات درونی را به محیط اطراف خود می ریزند و در نتیجه فرآیند های مختلفی ایجاد می شود که می تواند نرخ سرعت شکل گیری ستارگان دیگر را مشخص کند.

اخترشناسان می گویند تصویر تازه نوری تازه بر تعامل بین بازخورد ستاره ای و تشکیل ستاره در محیط های خارج از کهکشان ما می تاباند و کمک می کند تا درک بهتری از ساختار های کهکشانی ایجاد شود.

منبع:یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1402 بروزرسانی: 9 شهریور 1402 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2599

به "انتشار تصویر خیره کننده تلسکوپ جیمز وب از کهکشان گرداب با 100 میلیارد ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار تصویر خیره کننده تلسکوپ جیمز وب از کهکشان گرداب با 100 میلیارد ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید