اولین پیوند اعضای مرگ مغزی تا سه ماه آینده در اردبیل

به گزارش تور روسیه ارزان، مدیر شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان استان اردبیل گفت: کوشش می کنیم تا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اولین پیوند اعضای مرگ مغزی به بیماران نیازمند تا سه ماه آینده در استان اردبیل اتفاق بیفتد.

اولین پیوند اعضای مرگ مغزی تا سه ماه آینده در اردبیل

به گزارش تور روسیه ارزان، مجید محمدغریبانی در آئین رونمایی از وب سایت رسمی انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه استان اردبیل اظهار کرد: ما به صورت رسمی از سالجاری فعالیت خودمان را شروع کردیم در حالی که پیش از این در دانشگاه علوم پزشکی مرکز فراهم آوری اعضای بیماران دچار مرگ مغزی با هدف پیوند به بیماران نیازمند فعالیتی مستمر داشت.

وی با بیان اینکه هر دو ساعت یک نفر در کشور به خاطر پیدا نشدن اعضا جان خود را از دست می دهد، گفت: روزانه 25 نفر در این ارتباط جان خود را از دست می دهند، به طوری که 8 هزار نفر مرگ مغزی در کشور اتفاق می افتد که کمتر از یک هزار نفر آنها منجر به اهدای عضو می گردد.

مدیر شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان استان اردبیل گفت: بیش از 7 هزار نفر افراد دچار مرگ مغزی اعضای سالم خود را زیر خاک می برند در حالی که با اهدای عضو 5 تا 8 نفر از مرگ حتمی نجات پیدا می نمایند.

محمدغریبانی ادامه داد: در استان اردبیل بیش از 30 هزر نفر نیازمند اهدای عضو هستند که در صورت شناسایی و اقناع خانواده های بیماران مرگ مغزی زمینه سلامت و بازگشت آنها به حیات مجدد فراهم می آید.

وی گفت: در بسکمک از کشورهای اروپایی میانگین جلب رضایت خانواده ها برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی کمتر از پنج دقیقه است در حالی که در کشورمان این رقم به 72 ساعت می رسد که پیش از این حتی به 5 تا 6 روز نیز می رسید.

مدیر شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان استان اردبیل اضافه نمود: باید کوشش کنیم تا با اهدای عضوی که انجام می گردد به جای هر دو ساعت حداقل هر چهار ساعت بیماران نیازمند پیوند اعضا نجات یابند و در این زمینه حتی می توان زمان را نیز افزایش داد.

وی بیان نمود: ما در اردبیل 523 بیمار دیالیزی داریم که به صورت مستمر و در طول هفته سه بابر دیالیز می شوند که هزینه های دریافتی از انها در سال گذشته 300 میلیون تومان بوده در حالی که این رقم با افزایش قیمت ها سال جاری به 500میلیون نیز می رسد.

محمدغریبانی توضیح داد: در قبال این هزینه ها به راحتی می توان با اهدای کلیه به رقم 50 میلیون تومان تا 10 برابر هزیه ها را کمتر نموده و افراد را به چرخه سلامت بازگرداند.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان اردبیل به پروسه محرمانه اهدای عضو آن هم به وسیله تهران اشاره و اظهار کرد: ما به دلیل آنکه در استان امکان پیوند اعضا را نداشتیم، پیش از این تمام پروسه فراهم آوری و پیوند اعضا در تهران انجام می شد اما در چند ماه گذشته با راه اندازی مرکز پیوند کارها به نحوی پیش می رود تا در سه ماه آینده بتوانیم اولین مرکز پیوند اعضای مرگ مغزی را به بیماران نیازمند ببینیم.

محمدغریبانی گفت: با راه اندازی این مرکز دیگر نیازی به اعزام بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو به تهران نخواهد بود و ما با در نظر دریافت شرایط شرعی و فقهی امکان پیوند اعضا را به وسیله بیماران مرگ مغزی به افراد چشم انتظار شاهد خواهیم بود.

وی گفت: با کارهای خوب اطلاع رسانی و فرهنگسازی که در بین مردم اجرا شده، در بسکمک از شهرها مسائل و نارسایی های قبلی در اهدای عضو برطرف شده به طوری که ما در شهری مانند پارس آباد شاهد استقبال مردم از این حرکت هستیم و امیدورایم با صدور کارت اهدای عضو بتوانیم اکثر مردم استان را در زمینه کمک به این بیماران کمک و همراهی کنیم.

مدیر شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان استان اردبیل ادامه داد: تاکنون 123 نفر اعزامی از اردبیل به تهران را برای پیوند اعضا شاهد بودیم و ما امیدواریم همچان با همراهی خانواده ها امکان اهدای عضو به وسیله جلب مشارکت اعضای خانواده های بیماران مرگ مغزی فراهم آید که در این زمینه صدور کارت برای اهدانمایندگان و جذب سفیران اهدا در اردبیل در حال اجرا است.

وی با قدردانی از کوشش مجموعه انجمن اهدای عضو ایرانیان در اردبیل با هدف راه اندازی وب سایت رسمی گفت: امیدواریم با مراجعه به این وب سایت زمینه صدور کارت و مشارکت در برنامه های عام المنفعه فراهم آمده تا یک مجموعه غیرسیاسی و با نیت خیرخواهانه بتواند به اهداف مورد نظر دست یابد.

در این مراسم طراح وبسایت انجمن اهدای عضو ایرانیان اردبیل نیز با تشریح فعالیت های اجرا شده در ماه های گذشته برای راه اندازی این وبسایت جدای از سامانه مرکزی گفت: با فراهم آوردن بانک اطلاعاتی و همچنین راه اندازی این وبسایت که در حقیقت مرجع ارائه خدمات مطلوب خواهد بود می توانیم زمنیه جلب مشارکت بیشتر مردم را در این حوزه به شکل شایسته فراهم کنیم.

در این مراسم از تور روسیه ارزان فعال و همراه با انجمن شعبه ایرانیان در اردبیل با اهدای لوح سپاس قدردانی و وب سایت رسمی انجمن اهدای عضو ایرانیان افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 723

به "اولین پیوند اعضای مرگ مغزی تا سه ماه آینده در اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پیوند اعضای مرگ مغزی تا سه ماه آینده در اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید