بیوگرافی استیون هاوکینگ

به گزارش تور روسیه ارزان، استیون ویلیام هاوکینگ (Stephen William Hawking) معروف به استیون هاوکینگ در 8 ژانویه 1942 به دنیا آمد. او کیهان شناس، فیزیکدان و نویسنده اهل انگلستان بود که در سن 21 سالگی به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ASL) مبتلا شد. استیون در سن 23 سالگی با جین وایلد ازدواج کرد و صبح روز چهاردهم مارس 2018 در سن 76 سالگی در منزلش واقع در کمبریج درگذشت.

بیوگرافی استیون هاوکینگ

استیون ویلیام هاوکینگ (Stephen William Hawking) در 8 ژانویه 1942 به دنیا آمد. او کیهان شناس، فیزیکدان و نویسنده اهل انگلستان بود و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بودم و کارهای علمی او سابقه ای بالغ بر چهل سال دارد. هاوکینگ به مدت سی سال از تاریخ 1979 تا سال 2009 دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده است و به خاطر فعالیت درزمینهٔ کیهان شناسی و سیاه چاله، شناخته شده است.

کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی 227 هفته ای به عنوان پرفروش ترین کتاب در انگلستان باقی ماند باعث شهرت وی شد.

دوران کودکی و نوجوانی

استیون هاوکینگ در 8 ژانویه 1942 در شهر آکسفورد و در دوران جنگ جهانی دوم به دنیا آمد، پدر وی فرانک و مادرش ایزابل نام داشتند و خانه آن ها در شمال لندن واقع بود که به خاطر امنیت بیشتر به صورت موقت به آکسفورد رفتند و پسرشان را در آن شهر به جهان آوردند.

استیون هاوکینگ در همان زمان کودکی به ریاضیات علاقه زیادی داشت و آرزو داشت دانشمند گردد اما در مدرسه جزء دانش آموزان خودسر و بد خط بود. او هرگز خود را در محدوده کتاب های درسی مقید نمی کرد و با مطالعات آزاد سطح معلوماتش را بسیار فراتر از کلاس درس برده بود و همیشه سعی داشت اشتباهات کتب درسی را پیدا کند و با معلمان به جروبحث درزمینهٔ علمی بپردازد.

در سن 8 سالگی به همراه خانواده اش به شهر سنت آلبنز در 32 کیلومتری شمال لندن مهاجرت کردند و در آنجا به بهترین مدرسه محلی رفت و توانست نبوغ خود را نشان دهد. وی به علوم طبیعی علاقه مند شد و حتی در خانه خود یک آزمایشگاه علمی دایر کرد.

پدر استیون هاوکینگ از وی می خواست تا به مطالعه زیست شناسی بپردازد تا حرفه ای او را از حوزه پزشکی تعقیب کند اما خودش به ریاضیات گرایش داشت و در این درس بهتر از همه بود اما پدرش با ریاضیات مخالف بود و خواندن ریاضی را راه پیمودن به بن بست می دانست که به تدریس ختم می گردد. انتها آنان به سازش رسیدند، قرار شد استیون ریاضیات، فیزیک و شیمی را مطالعه کند. وی تمام تلاش و دقت خود را وقف درس هایش برای امتحان اِی لِوِل کرد، یک امتحان اولیه هم برای آزمون ورودی آکسفورد در پیش داشت که هدف آن شرکت در آزمون واقعی سال بعد بود.

تحصیلات دانشگاهی

استیون هاوکینگ در سن 17 سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد و در این دانشگاه به تحصیل علوم طبیعی با تأکید فیزیک پرداخت و از همان زمان به اخترفیزیک و کیهان شناسی علاقه مند شد و این حوزه را به دقت و مشتاقانه مطالعه می کرد، حتی تا انجام رصدهای شبانه هم پیش می رفت. وی در آستانهٔ امتحانات نهایی یک شب را تا صبح نخوابید و درنتیجه پاسخ تعدادی از سؤال ها را به هر ترتیبی که شده، داد. نمره های نهایی اش در مرز بین اول و دوم قرار گرفت. مطابق معمول در این مورد، برای مصاحبه فراخوانده شد تا در مورد سرنوشتش تصمیم بگیرند. در این هنگام اعتمادبه نفس ویژهٔ وی برگشته بود. وقتی دربارهٔ برنامه هایش از او پرسیدند، پاسخ داد: اگر شاگرداول شوم به کمبریج راه پیدا می کنم. اگر شاگرد دوم شوم در آکسفورد خواهم ماند. از این رو انتظار دارم مرا شاگرداول کنید.

به قول دکتر برمن: مصاحبه کنندگان به اندازهٔ کافی از خرد و هشیاری برخوردار بودند که تشخیص دهند دارند باکسی صحبت می کنند که از اکثرشان بسیار باهوش تر است.

هاوکینگ شاگرداول شد و در پاییز سال 1962، در بیست سالگی به ترینیتی هال کمبریج وارد شد.

ابتلا به بیماری ALS

استیون هاوکینگ در سال آخر تحصیل در دانشگاه آکسفورد در پاگرد پله ها زمین خورد و سرش به زمین اصابت کرد و همین باعث شد تا اندکی حافظه اش را از دست بدهد که دوستان وی این اتفاق را ناشی از مستی وی می دانستند اما این تنها باری نبود که او از پله ها افتاده بود. در انتها نخستین نیمسال تحصیلی یعنی در ژانویه 1963 و در سن 21 سالگی به خانه رفت. پدرش او را برای معاینه به بیمارستان برد و آزمایش هایی بر روی او انجام گرفت که علائم بیماری نادر ASL را نشان داد. این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می گردد و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می گردد. به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی مانند. اگرچه این مدت برای استیون هاوکینگ بین 2 تا 3 سال پیش بینی شده بود، اما او علی رغم همه مسائل و ناراحتی ها تا سال ها به زندگی خود ادامه داد و برای فرارسیدن مرگ لحظه شماری نمی کرد. بیماران مبتلابه این بیماری معمولاً دچار ناتوانی های حرکتی شده و 3 تا 5 سال پس از ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند.

استیون هاوکینگ به دانشگاه کمبریج بازگشت و به حالت افسردگی سیاه فرورفت و چندین ماه به ندرت خانه را ترک می کرد اما خودش بعدها تعریف کرده است که آن شب دچار کابوسی شد و در خواب دید که محکوم به اعدام شده است و او را برای اجرای حکم می برند و در آن موقعیت حس کرد که هر لحظه زندگی چقدر برایش ارزشمند است. بعد از بیداری به یاد آورد که در بیمارستان با یک جوان مبتلا به بیماری سرطان خون هم اتاق بوده و او از فرط درد چه فریادهایی می کشید. پس خود را قانع کرد که اگر به بیماری بدون درمان مبتلا است اما لااقل درد نمی کشد. به علاوه طبع لجوج و نقادش که هیچ چیز را به آسانی نمی پذیرفت هشدار داد که از کجا معلوم که پیش بینی پزشکان درست باشد و چه بسا که از نوع اشتباه های کتب درسی باشد.

ازدواج و همسر استیون هاوکینگ

استیون در سال 1965 در سن 23 سالگی کار برای دریافت دکتری تخصصی را شروع کرد و در همان سال با جین وایلد ازدواج کرد.

آثار استیون هاوکینگ

The Large Scale Structure of Spacetime with George Ellis

The Large, the Small, and the Human Mind, (with Abner Shimony, Nancy Cartwright, and Roger Penrose), Cambridge University Press, 1997, ISBN 0-521-78572-3

The Grand Design | طرح بزرگ

My Brif History | تاریخچه خودم

A Brief History of Time | تاریخچه زمان

A Briefer History of Time | تاریخچه کوتاه تر زمان

Black Holes and Baby Universes and Other Essays

The Universe in a Nutshell | جهان در پوست گردو

On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy

Georges secret key to the universe | دریچه ای به سوی کیهان

Georges cosmic treasure hunt | گنجینه کیهانی

George and the Big Bang | انفجار بزرگ

درگذشت استیون هاوکینگ

وی صبح روز چهاردهم مارس 2018 در سن 76 سالگی در منزلش واقع در کمبریج درگذشت.

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1745

به "بیوگرافی استیون هاوکینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی استیون هاوکینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید