تیراژ کتاب ها در ایران به زیر 100 نسخه رسیده است

به گزارش تور روسیه ارزان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در زنجان، محمدعلی نقدی متولد سال 1357 دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد و از علاقه مندان زبان و ادبیات ترکی است.

تیراژ کتاب ها در ایران به زیر 100 نسخه رسیده است

وی نوشتن را با کتاب کیچیک چیلله در سال 87 شروع نموده و در استمرار همین کار دوازدهمین کتاب خود را که تصحیح دیوان کامل مولانا همتی انگورانی است، منتشر نموده است.

نقدی علاوه بر کتاب، با نوشتن مقالات ادبی و اجتماعی و نیز شعر با مجلات مرتبط و دانشگاهی همکاری می نماید. به بهانه انتشار تصحیح دیوان همتی انگورانی با این نویسنده و پژوهشگر ادبی به گفت وگو نشستیم.

محمدعلی نقدی در ابتدای این مصاحبه، گفت: من از سال ها پیش کار نویسندگی را شروع کردم اما آنچه مسلم است، اینکه نوشتن برای من صرفا عشق و علاقه است و هرگز در پی عایدی از راه نوشتن نبوده ام.

این نویسنده زنجانی گفت: نوشتن در این روزها جز کتاب های یاری درسی و دانشگاهی عایدیی ندارد و دولت نیز حمایت چندانی نمی نماید، در حالی که چاپ کتاب در کشورهای مترقی یک شغل محسوب شده و زندگی نویسندگان از راه نوشتن تامین می گردد.

وی با اظهار تأسف از اینکه عدم حمایت از نویسندگان تیراژ کتاب ها را در کشور ما به زیر 100 رسانده است، در حالی که در دنیای مترقی تیراژ کتاب هایشان پنج رقمی است، اضافه نمود: درست است که بارها این مسائل گفته شده اما گله مند بودن از شرایط کتاب و مطالعه راهگشا نبوده و نخواهد بود.

نقدی گفت: باید مردم را به هر طریق ممکن به سمت کتاب و مطالعه سوق داد و در کنار تسلیحات نظامی، تسهیلات فرهنگی را دریابیم.

وی با تأکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت رسانه ها در ساخت برنامه های ویژه کتاب، گفت: بعلاوه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی امر فرهنگ مکتوب است، باید تمام اهتمام خود را برای کشاندن مردم به سوی کتاب و مطالعه به کار گیرد.

این نویسنده زنجانی با اشاره به اینکه پیشرفت ملت ها در گرو ارتقا دانش است که کتاب و مطالعه یکی از پله های اساسی برای آن محسوب می گردد، اضافه نمود: امیدواریم دولت و رسانه ملی نیز اهتمام ویژه ای به این امر داشته باشند.

نقدی درباره تصحیح دیوان مولانا همتی انگورانی نیز گفت: مولانا همتی انگورانی عارف و شاعر چیره دست و تراز اول زنجانی است که به احتمال زیاد و بنا بر شهادت اشعارش در اواخر عصر صفوی می زیسته است.

این نویسنده زنجانی با اشاره به ویژگی های شخصیتی مولانا همتی، گفت: مولانا همتی نابغه ای است که در سرزمین و وطن خویش غریب مانده و با گذشت دو دهه از پیداشدن مزارش در انگوران، هنوز هم آنچنانکه در شأن اوست، به دنیای ادب معرفی نشده است.

وی ادامه داد: مولانا همتی انگورانی با داشتن 7000 بیت شعر که تقریبا نیمی از آن ها در مدح امیر کلام، امام همام، مولی الموحدالدین، علی (ع) است، از شاعران پیشتاز در مدیحه سرایی شیعی بوده، اما آنچنان که باید شناخته نشده است. حدود 4500 بیت از این دیوان 7000 بیتی، ولایت نامه است که مشتمل بر قصاید و غزلیاتی در مدح ائمه اطهار به ویژه مولا متقیان علی است. بخش دوم نیز که حدود 2600 بیت است، شامل اشعار لیریک و عارفانه اوست.

این نویسنده زنجانی گفت: کتاب حاضر کلیّات اشعار حضرت مولانا همتی انگورانی است که دربرگیرنده تمام اشعار ایشان در قالب های مختلف شعری به زبان ترکی در 7200 بیت به همت انتشارات قلم مهر، مهرماه 1400 به چاپ رسیده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2174

به "تیراژ کتاب ها در ایران به زیر 100 نسخه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیراژ کتاب ها در ایران به زیر 100 نسخه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید