جدول ، چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟ ، این 8 گروه برای سفر خارجی نباید عوارض خروج بدهند

به گزارش تور روسیه ارزان، دولت طبق قانون از هر مسافری که با گذرنامه جمهوری اسلامی ایران از کشور خارج می گردد، عوارض خروج دریافت می نماید اما بعضی شهروندان از این قانون معاف شده اند.

جدول ، چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟ ، این 8 گروه برای سفر خارجی نباید عوارض خروج بدهند

خبرنگاران - قانون عوارض خروج در سال 1364 در مجلس شورای اسلامی مصوب شد. آن موقع جمعیتی که از پرداخت این عوارض معاف بودند، دامنه گسترده تری داشت اما به تدریج گروه هایی از این دایره خارج شدند و طیف معاف شده ها نیز کوچک تر شد. براساس آخرین قانون تصویب شده در سال 1397، در بخش درآمدی جزء 1 بند د تبصره 11 قانون بودجه سال 1398، افرادی که از پرداخت مالیات عوارض خروج معاف شده اند، بر اساس گزارش ایسنا شامل این گروه ها می شوند:

ردیف

این افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند

شرح

1

خدمه وسایل نقلیه عمومی سفرهای زمینی، دریایی و خطوط پروازی که در حین مأموریت یا انجام وظایف شغلی باید از مرز گذر نمایند

2

دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور که مجوز تحصیل مرتبط داشته باشند

با توجه به این که بیشتر این دانشجویان در بین تحصیل بارها به کشور بازمی گردند قوانین موجود متذکر شده است که فاصله خروج دوم باید بیش از 3 ماه باشد در غیر این صورت مشمول معافیت نخواهند بود

3

بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور اعزام می شوند

در قانون مصوب سال 1364 عنوان شده بود که به همراه بیمار ( حداکثر یک نفر) به ترتیب به میزان60% و 40% مبالغ عوارض خروج در ماده واحده و تبصره (1) آن تخفیف داده می گردد. آنالیز ها نشان می دهد در مصوبات تازه در بحث معافیت پرداخت عوارض خروج، هیچ اشاره ای به اعمال تخفیف به همراه بیمار نشده و معین نیست همراه بیمار همچنان مشمول این معافیت است یا خیر

4

5

جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می شوند

6

ایرانی های مقیم خارج از کشور که دارای گذرنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی هستند

7

دارندگان گذرنامه سیاسی و خدمت

8

زائران اربعین حسینی که به صورت زمینی در تاریخ معین شده ای به خروج از کشور اقدام می نمایند

نکات:

* در قانون مصوب سال 1364 نیز صراحتا اعلام شده: معافیت از پرداخت عوارض، آن دسته از دانشجویانی که وضعیت تحصیلی آن ها منطبق با ضوابط وزارت فرهنگ و آموزش عالی (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) نیست، شامل نمی گردد. در مصوبات اخیر اشاره ای به اصلاح این بند و یا تغییر قانون آن نشده است.

* مرزنشینان و ایرانیان مقیم سواحل و جزایر خلیج فارس طبق قانون مصوب سال 1364 مجلس می توانستند بدون پرداخت عوارض خروج با پروانه گذر به خارج از کشور رفت و آمد نمایند اما در لایحه بودجه سال 1397 این قانون اصلاح شد.

* بر اساس مصوبه مجلس عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک بار در طول سال بر اساس قانون بودجه سال 96 اخذ می گردد. در جز (1) بند (د) تبصره (11) آمده است: در سال 1398، عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یکبار در طول سال براساس قانون بودجه سال 1396 کل کشور مصوب 24/12/1395 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می گردد. متن این مصوبه در تعریف مرزنشینی آورده است: افراد مرزنشین به کسانی اطلاق می گردد که ساکن در روستاها و شهرهای مرزی هستند، آنالیز و تأیید این موضوع با فرمانداران شهرستان های مرزی است.

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: جدول کامل نرخ عوارض خروج از کشور در سال 98؛ یک تغییر مهم | افزایش 50 و 100 درصدی در سفرهای هوایی دوم و سوم

هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر زیارتی زمینی در سال 96، 12,500 تومان و برای سفر زیارتی هوایی 37,500 تومان بود. همچنین عوارض خروج از کشور در سال 96 برای سفرهای هوایی 75 هزار تومان و برای سفرهای زمینی و دریایی 25 هزار تومان بود.

عوارض خروج از کشور در سال 97 طبق نظر دولت، سه برابر شد و به مبلغ 220 هزار تومان برای نخستین سفر خارجی در سال افزایش یافت. این مبلغ برای سفرهای دوم و سوم به میزان 50 و 100 درصد افزایش می رسد و به عدد 330 و 440 هزار تومان می رسد. پس از آن تا انتها سال هر سفر دیگری انجام گردد مسافر باید همچنان مبلغ 440 هزار تومان را پرداخت کند. این افرایش پلکانی در لایحه عوارض خروج از کشور سال 98 فقط شامل سفرهای هوایی خارج از کشور و سفر هوایی به حج و عتبات می گردد و شامل سفرهای زمینی زیارتی نشده است.

درحال حاضر بچه ها خردسال نیز دارای معافیت نبوده و پرداخت هزینه عوارض باید برای آن ها انجام گردد. این درحالی است که در مصوبه سال 1364 اطفال تا سن هفت سالگی تمام. از پرداخت عوارض معاف شده بودند.

اگر قصد سفر خارجی دارید لینک های زیر به شما برای پرداخت عوارض خروج از کشور یاری خواهند کرد:

+ چگونه عوارض خروج از کشور را اینترنتی پرداخت کنیم | چقدر پس از پرداخت می توان از کشور خارج شد؟

+ نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور به وسیله وب کیوسک ها | چه مدت پس از پرداخت می توان از کشور خارج شد؟

+ سرنوشت وجوه واریزی عوارض خروج از کشور مسافرانی که پیروز به سفر نمی شوند

+ جزئیات جدید مراحل پرداخت یا استرداد عوارض خروج از کشور | استرداد عوارض خروج از کشور هم الکترونیکی شد

منبع: چمدان
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 911

به "جدول ، چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟ ، این 8 گروه برای سفر خارجی نباید عوارض خروج بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول ، چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟ ، این 8 گروه برای سفر خارجی نباید عوارض خروج بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید