خاوازی: 90 درصد آتش سوزی های سال جاری سطحی بوده ، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

به گزارش تور روسیه ارزان، وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که فراوری سال جاری گندم بسیار خوب است و دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین ذخایر راهبردی سال جاری حدود 2میلیون تن گندم وارد می نماید.

خاوازی: 90 درصد آتش سوزی های سال جاری سطحی بوده ، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، کاظم خاوازی با بیان اینکه 135 میلیون هکتار وسعت جنگل های کشور است گفت: 90 درصد آتش سوزی های سال جاری سطحی بوده و به تنه و سرشاخه درختان برخورد ننموده است.

وی اضافه نمود: از ابتدای سال تا 24 خرداد حدود 800 مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع رخ داد که فقط 6 مورد به آتش سوزی غیر قابل کنترل تبدیل شد.

وی ادامه داد: حدود 7هزار هکتار دچار حریق شده که 5هزار هکتار آن مراتع بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان پیشرو در بخش زراعت 3 تا 5 برابر در بخش باغبانی 8 تا 9 برابر در دام 2 برابر و در شیلات یک و نیم برابر میانگین فراوری دیگر کشاورزان رکورد می زنند و برنامه داریم که کشاورزان از کشاورزان پیشرو برای افزایش فراوری و کسب درآمد بیشتر الگوبرداری نمایند.

وی با اعلام اینکه براساس آمار مرکز آمار و بانک مرکزی رشد بخش کشاورزی در سال 98 به ترتیب 3 و 8/8 درصد بوده است اضافه نمود: در سال 92 کل فراوری بخش کشاورزی 97 میلیون تن بود که اکنون به 124 میلیون تن افزایش یافته است و در سرانجام سال به 128 میلیون تن خواهد رسید.

وی گفت: در بخش زراعت فراوری 68 میلیون تنی در سال 92 به 83 و 7دهم میلیون تن در سال 98 افزایش یافت و این میزان تا سرانجام سال به 86 و نیم میلیون تن می رسد.

وی ادامه داد: در باغبانی از 16 میلیون تن در سال 92 به 23 میلیون تن فراوری رسیده ایم و این رقم تا سرانجام سال 24 و 8دهم میلیون تن خواهد شد.

خاوازی اضافه نمود: در بخش دام و طیور در سال 92 میزان فراوری 12 میلیون تن بود که که سال گذشته به 15و6دهم میلیون تن رسید و تا سرانجام سال به 16 میلیون تن افزایش می یابد.

وزیر جهاد کشاروزی گفت: در سال 92 میزان فراوری در بخش آبزیان 885 هزار تن بود که اکنون به 1/2 میلیون تن رسیده است و در سرانجام سال به 1/3 میلیون تن خواهد رسید.

براساس موافقت نامه رؤسای سه قوه قیمت گذاری، ثبت سفارش و ترخیص نهاده های دامی به عهده وزارت صمت است و وزارت جهاد کشاورزی وظیفه حفظ ذخایر راهبردی کشور را دارد.

وی گفت: همه کوشش وزارت کشاورزی این است که نهاده های واردشده با ارز 4هزار و 200 تومانی براساس نرخ مصوب به دست مصرف نماینده برسد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: اکنون سامانه ای در این زمینه به ویژه برای کنترل گوشت مرغ در بازار وجود دارد اما در 2 هفته آینده سامانه های جدیدی برای کنترل بازار راه اندازی می گردد و نظام توزیع در یکی دو هفته آینده متحول خواهد شد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به مواد اولیه به کارخانجات فراوری خوراک به جای واحدهای فراوریی برنامه ریزی نموده ایم زیرا کارخانه های فراوری خوراک دام و طیور با استفاده از فرمولاسیون های خاص و نوین می توانند افزون بر اثرگذاری بیشتر خوراک دام و طیور مصرف نهاده ها را در این زمینه نیز کاهش دهند.

خاوازی گفت: سالانه 9 تا 9ونیم تن دانه ذرت، 4/4 میلیون تن کنجاله سویا و 3 میلیون تن جو وارد کشور می گردد.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه نمود: از زمانی که من عهده دار این وزارتخانه شده ام دست کم در بخش ذرت 300 تا 400 هزار تن و در بخش کنجاله سویا 200 هزار تن از ذخایر راهبردی برای کنترل بازار کشور را وارد بازار نموده ام.

خاوازی گفت: گرانی تخم مرغ به دلیل فضای بسیار کاذب است و هیچ اتفاقی در فراوری این محصول نیفتاده و صادرات نیز بسیار کم بوده است.

وی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار به خوبی بازار تخم مرغ را پایش می نماید و فراوری این محصول سالانه یک میلیون تن و بیش از احتیاج کشور است.

وی گفت: میزان فراوری گوشت قرمز نیز 850 هزار تن است که آن را به 900 هزار تن می رسانیم و برای خودکفایی از واردات 140 تا 150 هزار تن گوشت قرمز نیز برنامه ریزی نموده ایم.

وی اضافه نمود: با برنامه ریزی در زمینه تامین گوشت از طریق عشایر و روابط مرزی با حرکت کوچکی احتیاج وارداتی کشور به گوشت قرمز را تا سرانجام سال تامین می کنیم.

وی درباره بیش بود و یا کمبود بعضی محصولات کشاورزی در بازار گفت: دلیل این مسئله نگاه تنها به بخش فراوری بوده است و در سال های گذشته به زنجیره ها فراوری تا مصرف توجه نشده است.

خاوازی ادامه داد: از دو سه سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی نگاه جدی به زنجیره ها دارد و هر برنامه حمایتی و توسعه ای در قالب زنجیره انجام می گردد.

وزیر جهاد کشاروزی اضافه نمود: براین اساس نهاده ها به موقع تامین می گردد، فراوری نماینده های آموزش می بینند و برای نگهداری و توزیع محصولات برنامه ریزی میگردد.

وی گفت: راه پایداری کشاورزی توجه به زنجیره هاست.

وی اضافه نمود: به عنوان نمونه در یکی ازمناطق فراوری پیاز هیچ واحد سردخانه ای یا فرآوری پیاز وجود ندارد و نظام حمل و نقل در آن منطقه نیز ضعیف است.

وی با بیان اینکه از سازمان مرکزی تعاون روستایی رضایت نداریم و در پی تغییر ساختاری آن هستیم گفت: البته این سازمان کارهای خوبی انجام داده که نمونه آن خرید 330 هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان است اما اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی بتواند به طورکامل مسائل بخش کشاورزی را حل و از کشاورزها حمایت کند این گونه نیست.

خاوازی اضافه نمود: انحلال سازمان تعاونی روستایی به نحوه بخش کشاورزی نیست اما این سازمان را هوشمندتر و بروز می کنیم تا با داده های دقیق کشاورزان را یاری کند.

وزیرجهاد کشاورزی ادامه داد: مرحله نخست سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی تا سرانجام این دولت برای استفاده کشاورزان به بهره برداری می رسد.

وی درباره تغییر الگوی کشت نیز گفت: باید با اهرم های تشویقی و قیمت های مناسب کشاورزان را برای رعایت الگوی کشت ترغیب کنیم و قانون گذار در این زمینه کنار ما بایستد.

وی اضافه نمود: به عنوان نمونه نادرست بودن الگوی کشت در گذشته موجب شده است کل باغات منطقه دماوند هر دو سه سال یک بار و گردو در تویسرکان دچار سرمازدگی شوند.

وی ادامه داد: تغییر الگوی کشت احتیاج به یکپارچه سازی اراضی ندارد و سال جاری برای کشت پاییزه به همه استان های الگوی کشت ابلاغ می کنیم و پیشنهادهایی نیز به هیئت دولت خواهیم داد.

وی درباره پرداخت بدهی به گندمکاران و فراوری نمایندگان دانه های روغنی نیز گفت: در این باره با سازمان برنامه و بودجه صحبت نموده ایم وروی قیمت های جدید که آن را ابتدای شهریور اعلام خواهیم کرد کار می کنیم.

خاوازی اضافه نمود: به محض تامین بودجه فاصله پرداخت ها به کشاورزان و تسویه مطالبات آنها کاهش می یابد و دراین زمینه اولویت با دانه های روغنی است.

وی با بیان اینکه فراوری سال جاری گندم بسیار خوب است و دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین ذخایر راهبردی سال جاری حدود 2 میلیون تن گندم وارد میکند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دانه های روغنی واقعیت تلخ زراعت کشور است و اگر ارز این دانه ها نیمایی گردد اتفاق خوبی برای کشور و افزایش فراوری این محصولات می افتد.

وی اضافه نمود: باید فشار دانه های روغنی را از کلزا برداریم و روی کشت کنجد، آفتابگردان، کاملیا و گلرنگ که در شرایط دیم بازدهی مناسبی دارند برنامه ریزی کنیم.

وی گفت : اگر وزارت نیرو در خوزستان آب اختصاص دهد کشت سویا را بسیار توسعه می دهیم .

خاوازی اضافه نمود: کودی که در اختیار ماست تمام کشت بهاره و تابستان را با قیمت مناسب تامین می نماید.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قیمت کود اوره تغییر نمی نماید و 400 هزار تن انواع کودهای فسفات نیز وارد می کنیم که اتفاقات خوبی در این زمینه می افتد و این کودها از فراورانی خوبی برخوردار خواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1381

به "خاوازی: 90 درصد آتش سوزی های سال جاری سطحی بوده ، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاوازی: 90 درصد آتش سوزی های سال جاری سطحی بوده ، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید