روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش برای شما نگارش شده است.

روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش

روستای داژگان از جمله روستاهای شهرستان بویین میاندشت استان اصفهان است که برای دیدنش باید به شهر افوس رفت. مردم روستای داژگان قبل از انقلاب از این روستا یا مهاجرت کردند یا ناچار به ترک روستا شدند.

آنها زمین های کشاورزی خود را فروختند. هنوز هم خریداران روی این زمین ها کار می نمایند، چون مرغوب ترین زمین ها در این محدوده برای کشاورزی در اختیار ارامنه بوده و هست.

اکنون از بناهای خشتی روستا جز تلی از خاک باقی نمانده و تقریبا 90 درصد روستا تخریب شده است حالا بخش های کوچکی از دیواره های آن باقی است. با این وجود هیچ مطالعه تاریخی درباره آن انجام نشده درحالی که می تواند حداقل به عنوان روستای ارمنی نشین این شهرستان معرفی و به جاذبه ها بویین میاندشت اضافه گردد.

با این وجود افراد کمی به یاد دارند که بقایای به جا مانده از روستا چه کاربری داشته است. از طرفی در کنار این روستا، قبرستان بزرگی واقع شده که شامل سنگ های حجاری شده بزرگ است. سنگ های قبری که روی آنها به زبان ارمنی نوشته شده و تاریخی در حدود سالهای قبل از 1890 و در بازه تا سال 1900 را نشان می دهد.

هنوز میتوان روی سنگ قبرهای تاریخی آن نقش مرد و زنی مسرور را دید که در همه قبور تکرار شده اند شاید زنی اینجا آرامیده که برایش طلب مغفرت نموده اند یا مردی. حتی بچه هایی مسرور که تصاویری نمادین از یک کودک روی سنگ ها حجاری شده است.

این روستای تاریخی اگرچه مانند خیلی از روستاها متروک شده است اما هنوز هم می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته گردد، چون هم قدمت داشته و هم خاطرات زیادی که مردم از آن در فکر دارند. ضمن اینکه قبرستان قدیمی آن نیز به جاذبه هایش افزوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2439

به "روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید