روش تهیه سرمه چشم سنتی مخصوص در خانه

به گزارش تور روسیه ارزان، سرمه کشیدن یکی از روش های قدیمی برای زیبایی چشم ها می باشد که برای تقویت مژه ها و برطرف مسائل چشمی بسیار مفید است.

روش تهیه سرمه چشم سنتی مخصوص در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ، یکی از قدیمی ترین روش ها برای زیبا نمودن چشم ها سرمه کشیدن بوده است که هواداران زیادی در بین خانم ها داشته اما این روزها کمتر خانمی است که سرمه را به خط چشم ترجیح دهد و با سرمه چشم هایش را گیرا و جذاب کند.

سرمه خواص زیادی برای چشم دارد و بسیاری از افراد تنها برای زیبایی از آن استفاده نمی کردند بلکه برای برطرف یک مشکل یا بیماری آن را مورد استفاده قرار می دادند. اگر شما نیز دوست دارید از سرمه برای آراستن چشمهایتان بهره ببرید ، این بخش را که درباره روش درست کردن سرمه است را از دست ندهید.

روش تهیه سنتی سرمه

در گذشته مردم برای روشن کردن فضای منزل از چراغی به نام چراغ پیه سوز استفاده می کردند که مواد سوختنی آن روغن کنتو را از دانه گیاهی به نام بیدانجیل (کنتو) تهیه می کردند .

آنها برای تهیه روغن کنتو ، تنه درخت نارون را سوراخ می کردند و برای آن دسته ای از چوب همان درخت می ساختند تا در داخل آن بتواند به چرخش دربیاید و یک سوراخ هم برای خارج شدن روغن آن در زیر آن ایجاد می کردند. سپس گاوی را به دسته این هاون مخصوص می بستند تا با چرخیدن مکرر حیوان ، دانه گیاه کنتو له شده و روغن آن از سوراخ زیرین بیرون آید.

برای تهیه آن ها سنگی را روی فتیله ای که آغشته به روغن و در حال سوختن بود، می گرفتند و دود حاصل از آن را که سرمه نامیده می شود، به چشمان خود می کشیدند.

سنگ سرمه آنتیموان نام دارد . برای تهیه سرمه ، سنگ سرمه را که به رنگ آبی است به هم می سایند و پودر سائیده شده را با مواد دیگر مخلوط مینمایند و سپس و به چشم ها و ابرو می کشند.

روش تهیه سرمه چشم بادام

برای تهیه سرمه با مغز بادام یا فندق :

روی یک شعله پخش کن ، مقداری فندق و بادام را بعد از دو پوسته کردن قرار دهید .

سپس ظرفی فلزی مانند سینی را با فاصله کمی روی شعله پخش کن بگیرید .

به مرور زمان و با سوختن کامل مغزها دوده فراوری می شود .

این دوده ایجاد شده بر روی سینی را بعد از اتمام سوختن مغزها با چاقو و یا جسمی نوک تیز بتراشید و به ظرفی که برای نگهداری سرمه تهیه نموده اید منتقل کنید.

روش تهیه سرمه چشم مغز قلم گاو

برای تهیه سرمه قلم گاو :

ابتدا مقداری مغز قلم را از قلم خارج کنید و داخل ظرفی بریزید.

سپس مقداری گاز یا باند را داخل آن به صورتی قرار دهید که انتهای باند یا گاز در روغن قرار گرفته و سر آن نیز بیرون باشد .

با استفاده از کبریت و یا فندک باند یا گاز را روشن کنید .

با فاصله روی آن ظرفی فلزی مانند سینی و یا کاسه را بگذارید.

روغن با سوختن فراوری دود می نماید که بر روی سطح ظرف جمع می شود .

پس از اتمام کار چنانچه در بخش آرایش و زیبایی دنیای مد نمناک اشاره نموده ایم دوده ها را بتراشید و به ظرفی که برای نگهداری سرمه استفاده می کنید منتقل کنید.

بهترین نوع سرمه چشم

بهترین سرمه موجود سرمه سنگ یا همان سرمه مکه می باشد که خواص زیادی دارد اما متاسفانه دارای 2 نقص می باشد.

  1. رنگش خاکستری و کمرنگ است.
  2. دارای ذرات ریزی است که چشم را اذیت می نماید.

بعد از سرمه سنگ ، سرمه حیوانی یکی از بهترین هاست اما طرز تهیه آن سخت است و به دلیل چرب بودن زیر چشم می ریزد.

سومین سرمه ، سرمه تهیه شده از مغزها می باشد.

بهترین جنس برای سرمه دان

سرمه دان ها از جنس های متنوعی مانند چوب، سنگ ویا فلز برنج تهیه می شوند . بهترین سرمه دان ، سرمه دان با جنس چوب است زیرا الیاف چوب به راحتی زائدات سرمه روهنگام خروج میله از سرمه دان پاک می نمایند و به شما یک سرمه صاف و بدون گرده می دهد.

خواص سرمه چشم :

سرمه علاوه بر زیباتر کردن چشم دارای خواصی دیگر درمانی برای پرپشت، تقویت کردن ابرو و مژه، تقویت چشم، ضد التهاب، برطرف سوزش چشم است . بعضی از سرمه هایی که امروزه از مواد شیمیایی تهیه می شوند به علت کیفیت نامطلوبشان نه تنها خاصیت ندارند بلکه باعث ریزش ابرو و مژه نیز می شوند.

سرمه معمولاً حاوی مقداری فلز سرب است که استفاده از آن گاهی می تواند سلامت شما را تهدید کند. سرب در نسوج بدن جذب پروتئین ها می شود و بیشترین اثر سمی خود را بر مغز و اعصاب وارد می نماید.

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:

سرمه، مو را می رویاند، اشک ریزش را می خشکاند، آب دهان را گوارا می نماید و دیده را جلا می بخشد. سرمه کشیدن به هنگام خواب، موجب امنیّت از آب (مروارید و مانند آن) است، که عارض چشم می شود.

پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) امر فرمودند به سرمه کشیدن با اثمد و فرمودند:از این سرمه بهره ببرید زیرا چیزی را که از بیرون وارد چشم می شود خارج می نماید و چشم (بینایی) را صاف می نماید.

در روایتی آمده:یک بادیه نشین نزد پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) آمد، نامش فلید بود و چشمانش اشک ریزی داشت، پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) فرمودند می بینم دو چشم شما مرطوب است؛ او عرض کرد بله، ای رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم)، همان گونه که می بینید چشمانم ضعیف است، پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) فرمودند از اثمد استفاده کن زیرا این روشنایی چشم است.

امام باقر(علیه السلام) می فرمایند:سرمه کشیدن با اثمد سبب رویش مژه ها است و بینایی را تیز می نماید و یاری می نماید به بیدار ماندن.

امام رضا(علیه السلام) می فرمایند:کسی که مبتلا به ضعف بینایی می شود، موقع خواب، هفت میل سرمه اثمد بکشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1629

به "روش تهیه سرمه چشم سنتی مخصوص در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تهیه سرمه چشم سنتی مخصوص در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید