سادیسم در زنان با سادیسم در مردان چه تفاوتی دارد؟

به گزارش تور روسیه ارزان، سادیسم در زنان کمتر از مردان شناخته شده است، چرا که از نظر فروید زنان به طور غریزی به سمت مازوخیسم گرایش دارند؛ اما این تنها ظاهر قضیه است.

سادیسم در زنان با سادیسم در مردان چه تفاوتی دارد؟

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

اصطلاح سادیسم که از انحراف جنسی مارکی دو ساد نویسنده فرانسوی قرن 18 میلادی گرفته شده است، به یک اشتیاق زیاد و همیشگی برای آزار رساندن و تسلط کامل داشتن بر دیگران و مخصوصا شریک جنسی اشاره دارد. در واقع سادیسم عموما با نشانه های ترکیب شده از غرایز خشونت آمیز با غرایز جنسی در نظر گرفته می شود.

تفاوت سادیسم در زنان و مردان

از آنجا که رفتار و تمایلات جنسی مردانه بیشتر پرخاشگرانه و سلطه جویانه است شکل مردانه سادیسم بهتر شناخته شده است و بیشتر خود را نشان می دهد. در مقابل این ابراز سلطه جویانه سادیسم، نوع معکوس آن به مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی، همجنس بازی و عقده اختگی منجر می شود.

بنابراین سادیسم در زنان تظاهر کمتری دارد چرا که از نظر فروید تمایلات جنسی زنان به طور غریزی به سمت مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی می باشد. اما در پشت این ظاهر منفعلانه مجموعه ای از عناصر معکوس نیز هست که به غریزه محافظت از خود در زنان بازمی شود و زمانی خود را نشان می دهد که امنیت آنان مورد تهدید واقع شده باشد. در آن هنگام است که پرخاشگری پنهان شده آزاد می شود و به سمت سادیسم بسط داده می شود.

سادیسم در زنان در مقایسه با سادیسم در مردان کمتر بی رحمانه یا کمتر خشونت آمیز نیست بلکه تنها محتمل است زنان سادیستیک راه و روش متفاوتی از مردان برای ابراز تمایلات سادیسمی خود انتخاب نمایند، روشی که با ذات طبیعی و آنابولیک زنان هماهنگی بیشتری داشته باشد.

سادیسم در زنان و مردان یک اختلال یا یک ویژگی شخصیت؟

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می دهند.

سادیسم یا دگرآزاری یا تمایل به آزاررسانی در طبقه بندی موسوم به دی.اس.ام. سه به عنوان اختلال شناخته می شد، ولی از زمان انتشار طبقه بندی دی.اس.ام. چهار در سال 1994، از آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی نام برده می شود؛ بنابراین، دیگرآزاری به صرف وجود داشتن، بیماری نیست و در افراد و جوامع گوناگون مرزها و محدودیت های متفاوتی دارد.

درمان سادیسم در زنان و مردان

درمان سادیسم در صورتی امکان پذیر است که خود فرد تمایل به درمان داشته باشد. روان درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، هیپنوتیزم درمانی، شرکت در گروه های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس های محیطی و دارو برای درمان به کار می رود.

سادیسم در زنان و مردان یا سادومازوخیسم

سازمان بهداشت جهانی این اختلال سادیسم را بصورت ترکیب با مازوخیسم جنسی به نام آزارگری - آزارخواهی یا سادومازوخیسم Sadomasochism معرفی نموده است وملاک های زیر را برای این انحراف جنسی دارد:

آزار دادن و تحقیر دیگران و بی احترامی به آنها یا آزار دیدن و مورد بی احترامی و تحقیر دیگران قرار دریافت که سبب ارضای جنسی می شود. این ناهنجاری به تعاملاتی اطلاق می شود که در آن یک شخص با آزار دادن فرد دیگری که از درد کشیدن لذت می برد ارضا می شود. بسیاری از افراد در روابط جنسی خود به اعمال دردناک خفیفی مثل گاز دریافت، نیشکون دریافت و سیلی زدن مبادرت می ورزند. وقتی هر دو شریک جنسی از این اعمال لذت می برند، این رفتارها لذت جنسی را افزایش می دهند. اما افراد آزارگر و آزارطلب غالبا نه تنها از اعمال دردآور خفیف پا را فراتر می گذارند بلکه تنها با توسل به این رفتارها می توانند به لذت جنسی برسند. فرد آزارگر زمانی به اوج لذت جنسی می رسد که دیگران را تحقیر کند یا آنها را آزار دهد. ارضای جنسی فرد آزارطلب یا مازوخیسم به دربند بودن یعنی آزاردیدن، تحقیر شدن، درد کشیدن و برخورد بد از سوی دیگران بستگی دارد. بعضی متخصصان روانشناسی و روانپزشکی بر این باورند که ریشه های آزارگری و آزارطلبی را باید در دوران کودکی جستجو کرد و بعضی دیگر به نقش احتمالی عوامل زیستی اشاره نموده اند. سادیسم و مازوخیسم جنسی به طور کلی چندان شناخته شده نیست و هنوز تحقیقات بر روی آن ادامه دارد.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1536

به "سادیسم در زنان با سادیسم در مردان چه تفاوتی دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "سادیسم در زنان با سادیسم در مردان چه تفاوتی دارد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سادیسم در زنان با سادیسم در مردان چه تفاوتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید