کشاورز خوش شانس، مهم ترین شمشیر وایکینگ ها را پیدا کرد، عکس

به گزارش تور روسیه ارزان، مردی نروژی هنگام پاک سازی بخشی از زمین مزرعه خود، شمشیری کمیاب از عصر وایکینگ ها کشف کرد که گمان می رود قدمت آن به 1000 سال برسد. به نظر می رسد این سلاح باستانی نوع کمیابی از شمشیر آهنینی باشد که در امپراتوری فرانک ساخته شده است.

کشاورز خوش شانس، مهم ترین شمشیر وایکینگ ها را پیدا کرد، عکس

تینا مزدکی: لوورا، مزرعه دار نروژی که می خواست در بخشی از زمین خود که سالیان سال شخم نزده بود، کشاورزی کند، این شمشیر را پیدا کرد. ظاهراً زمانی که او یک تکه آهن قدیمی پیدا کرد، می خواست آن را دور بیندازد. اما با آنالیز دقیق تر معین شد که این شمشیر بیش از صدها سال قدمت دارد، بنابراین طبق قوانین نروژ، او با باستان شناسان تماس گرفت.

لوورا که کشاورز پاره وقت، مهندس کشتی و سیاستمدار محلی در شهرداری سولدال در جنوب غربی شهرستان روگالند نروژ است، می گوید:به سرعت متوجه شدم که این یافته ای روزمره نیست، این در خصوص تاریخ ما است و خوب است که بدانیم قبلاً چه چیزی در این مکان بوده است.

باستان شناسان دولت روگالند هفته گذشته این اثر را از مزرعه او بازیابی کردند و اکنون تأیید نموده اند که بقایای یک شمشیر آهنی متعلق به عصر وایکینگ ها (793 تا 1066 پس از میلاد) است. شایان ذکر است، به نظر می رسد که این شمشیر از نوع کمیاب دوران فرانکی است که به شمشیرهای آلفرث (Ulfberht) معروف است و با نوشته هایی که در امتداد تیغه های آن ها منبت کاری شده است، متمایز می شوند.

لارس سوگارد سورنسن، باستان شناس روگالند، گفت: این نمونه ای بسیار نادر است. شمشیر بزرگ ترین نماد شرایط در عصر وایکینگ ها بود و داشتن اجازه استفاده از شمشیر یک امتیاز بود.

بقایای شمشیر حدود 37 سانتی متر طول دارد و از دسته، گارد متقاطع و بخشی از تیغه تشکیل شده است. بقیه تیغه یعنی تقریباً نیمی از طول آن گم شده است اما با توجه به اینکه خاک روگالند نسبت به خاک سرزمین های دیگر شرایطی خوبی برای حفظ چنین اثری ندارد، این شمشیر به طرز شگفت انگیزی به خوبی حفظ شده است. سورنسن بر این باور است که احتمالاً شمشیر در خاک رس متراکم جاسازی شده است که مانع از قرار گرفتن بقایای آهن در معرض اکسیژن بیشتر و زنگ زدگی می گردد.

زمانی که باستان شناسان در کوشش برای یافتن اطلاعات بیشتر در خصوص شمشیر با اشعه ایکس بودند، خطوط کتیبه ای بر روی تیغه دیده شد.

زیگموند اوهرل، استاد باستان شناسی در دانشگاه استاوانگر می گوید: این بدان معناست که این شمشیر می تواند یک شمشیر به اصطلاح آلفرث (VLFBERHT-Ulfberht) متعلق به عصر وایکینگ یا قرون وسطی اولیه باشد. شمشیرهای آلفرث شمشیرهای باکیفیت تولیدشده در امپراتوری فرانک (آلمان و فرانسه کنونی) هستند که بانام سازنده سلاح معین شده اند.

او گفت که تا به امروز 4000 شمشیر مربوط به عصر وایکینگ ها در سراسر اروپا یافت شده است، اما تنها 170 شمشیر دارای حک آلفرث هستند که تنها 45 قبضه از آن ها در نروژ یافت شده است، بعلاوه شمشیری مشابه با این شمشیر هرگز در روگلند دیده نشده بود.

منبع: livescience

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 خرداد 1403 بروزرسانی: 17 خرداد 1403 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2623

به "کشاورز خوش شانس، مهم ترین شمشیر وایکینگ ها را پیدا کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورز خوش شانس، مهم ترین شمشیر وایکینگ ها را پیدا کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید