سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد

به گزارش تور روسیه ارزان، محققان دانشگاه هاروارد در تازه ترین مطالعات خود دریافتند کووید-19 در موارد حاد و در شرایط عفونت بالا می تواند منجر به بروز بیماری مخوفی به نام سپسیس گردد.

سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد

به گزارش خبرنگار به نقل از مدیکال اکسپرس، سپسیس یک بیماری مخوف و تهدید نماینده زندگی است که می تواند در صورت خارج شدن عفونت از کنترل رخ دهد. مانند سونامی پس از زلزله. سپسیس هنگامی رخ می دهد که عفونت باعث بی نظمی سیستم ایمنی بدن گردد که منجر به آسیب گسترده اعضای بدن و حتی مرگ می گردد. این شرایط می تواند تقریبا از هر نوع عفونت ناشی گردد و سالانه ده ها میلیون نفر را در سطح دنیا از بین ببرد. دانشمندان به طور کامل درک نمی نمایند که چگونه پیشرفت می نماید یا چگونه می توان پیشرفت آن را در بیماران بهتر متوقف کرد.

مطالعه نو محققان دانشگاه هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست بینش نوی را در خصوص آنچه در سیستم ایمنی بدن در هنگام سپسیس اتفاق می افتد، ارائه می دهد. آن ها با تجزیه و تحلیل سلول های خونی بیماران کووید-19 که به بیماری سپسیس دچار شده اند، یک نوع سلول را شناسایی کردند که توانایی بدن در تشخیص و پاسخ به ویروس را مختل می نماید. این کار به شرح چگونگی سرکوب سیستم ایمنی در موارد شدید کووید-19 و سایر عفونت ها یاری نموده و نشان می دهد که هدف قرار دادن این سلول ها می تواند روزی نتیجه را برای بیماران بهبود بخشد.

نیر هاچوهن، محقق اصلی این مطالعه گفت: سپسیس یک مشکل اساسی در سراسر دنیا است و هیچ کس نمی داند چگونه آن را اصلاح کند. پاسخ به عفونت پیچیده است، اما این مطالعات به ما یاری می نماید تا خلاء دانش را پر نموده و امکانات نوی برای درمان پیدا کنیم.

در مطالعات قبلی، این تیم سلول های ایمنی فردی را در خون بیمارانی که دارای عفونت ادراری باکتریایی بودند، تجزیه و تحلیل کرد که بعضی از آن ها منجر به سپسیس می گردد. بیماران مبتلا به عفونت های ادراری میانه نوعی سلول خونی را در خود جای داده اند که MS1 نامیده می گردد که در بیماران سپتیک حتی بیشتر است.

محققان گمان کردند که سلول های MS1 هم ممکن است در سرکوب سیستم ایمنی در طی عفونت های ویروسی نقش داشته باشند. دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در اوایل همه گیری، فراوانی و فعالیت سلول های MS1 را در موارد شدید کووید-19 نسبت به افراد سالم مشاهده کردند.

آن ها برای کشف آنچه باعث فراوری سلول ها می گردد، پلاسمای خون بیماران مبتلا به سپسیس یا کووید-19 شدید را به سلول های سالم مغز استخوان در یک ظرف اضافه کردند و دریافتند که این ترکیب سلول های MS1 نو ایجاد می نماید. این نشان می دهد که بعضی از فاکتور های موجود در خون بیماران به شدت آلوده، مولکول های ایمنی ترشحی مشهور به سیتوکین که در این مطالعه هم تعیین شده اند، فراوری سلول های MS1 را راهنمایی می نمایند.

آن ها بعد ها چگونگی تغییر سلول های MS1 در دو عملکرد اصلی سیستم ایمنی بدن را آنالیز کردند: سنجش ذاتی پاتوژن ها و پاسخ های ایمنی سازگار با آن ها. وجود سلول های MS1 فراوری شده از مغز استخوان باعث می گردد سلول های ایمنی بدن مواد ویروسی را حس ننمایند. علاوه بر این سلول های ایمنی T فعال شده در حضور سلول های MS1 با سرعت کمتری تقسیم می شوند، این نشان دهنده یک پاسخ ایمنی سازگار کندتر به عوامل بیماری زاست. نتایج نشان می دهد سلول های MS1 در موارد شدید کووید-19، سپسیس و بسیاری از عفونت ها سیستم ایمنی را به شدت سرکوب نمایند.

یکی دیگر از محققان مطالعه می گوید مطالعه سلول ها به صورت انبوه تنها می تواند ما را تا این حد درگیر کند. با تجزیه و تحلیل سلول های جداگانه بیماران در مطالعات بالینی و پیگیری مطالعات عملکردی، می توان انواع سلول های منحصر به فرد را کشف کرد که تاثیرات زیادی بر روی فیزیولوژی مانند سلول های MS1 دارد.

فراوانی سلول های MS1 در خون می تواند به اسم یک آزمایش بالینی برای ارزیابی شدت و پیش آگهی برای بیمارانی که تحت درمان سپسیس قرار دارند، مفید باشد. علاوه بر این محققان پیش بینی می نمایند درمان های آینده برای دستکاری سلول های MS1 برای تغییر تاثیر آن ها بر پاسخ ایمنی، می تواند نتیجه را برای بیماران مبتلا به سپسیس، چه به علت عفونت با کووید-19 یا یک بیماری دیگر، بهبود بخشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2079

به "سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سپسیس بیماری مخوفی که کرونا به ارمغان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید