شناسایی اضطراب پنهان در بچه ها

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران/همدان رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان گفت: سال گذشته بیش از 2000 کودک برای شناسایی اختلالات اضطرابی غربالگری شدند و امسال نیز به شاخص 2400 نفر می رسیم.

شناسایی اضطراب پنهان در بچه ها

رضا افشاری در گفت وگو با تور روسیه ارزان اظهار کرد: بچه ها 5 و 6 ساله در مهدهای کودک سنجش می شوند و برای بچه های که به مهدهای کودک نمی فرایند نیز پایگاه دائمی در بهزیستی شهرستان همدان از ساعت 15 تا 18 در میدان بعثت، پل نیازمند دایر شده است.

وی گفت: شایع ترین اختلال دوران کودکی اختلالات اضطرابی است و بسیاری اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته شده و مانع تشخیص و مداخلات به موقع می شود.

افشاری اضافه نمود: اختلال اضطراب کودکی پدیده ای گذرا نبوده و در صورت بی توجهی و درمان نشدن موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی فرد و یا منجر به افسردگی و سوءمصرف مواد مخدر می شود.

وی با بیان اینکه لکنت زبان، آویزان شدن به پدر و مادر، خجالتی شدن و جویدن ناخن از علائم آن است، ادامه داد: زمانی که مادر یا پدر تصمیم می گیرند کودک را به مهدکودک بفرستند و یا حتی برای چند ساعت پیش یکی از اقوام بگذارند، کودک به هر کاری متوسل می شود تا آن ها را از این کار منصرف کند. گریه می کند، داد می زند، فریاد می کشد تا شاید او را رها نکنند اما در این مواقع والدین به فرض اینکه کودک لوس شده او را در همان موقعیت رها می کنند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان یادآور شد: بچه ها مضطرب به طور معمول از حیوانات، موقعیت ها یا اماکن خاصی می ترسند، از رفتن به مهد کودک یا هر کلاس آموزشی دیگر پرهیز می کنند، کم رو، بیش از حد ترسو و مضطرب هستند.

وی اضافه نمود: اختلال اضطراب جدایی، اختلال اضطراب فراگیر و جمعیت هراسی در بچه ها و نوجوانان به هم مرتبط است. در بیشتر بچه ها یکی از این دو اختلال وجود دارد.

افشاری در توضیح بیشتر اعلام کرد: کودکی که برای خوابیدن ترس دارد، در خوردن غذا مشکل دارد، مدام دلش درد می کند یا نمی خواهد به مدرسه برود و شب ها هم کابوس می بیند، اگر به مدت چهار هفته این علائم را همراه با علائمی مانند سردرد و دل درد داشته باشد، دچار اختلال اضطرابی است و باید تحت نظر روان پزشک و روان درمانگر قرار گیرد.

افشاری توصیه کرد: والدین محیطی ایجاد کنند که کودک اعتماد به نفس پیدا کند و در انجام کارها به خود متکی باشد و حتی آن ها می توانند در مورد نگرانی های کودک با او حرف زده و روش کنار آمدن با اتفاقات را نیز به او آموزش دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1057

به "شناسایی اضطراب پنهان در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی اضطراب پنهان در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید