شیوع جهانی اختلالی که دیگر مختصِ ژاپنی ها نیست

به گزارش تور روسیه ارزان، ابتلا به اختلال هیکیکوموری که نوعی انزوای اجتماعی مزمن است دیگر تنها به مردم ژاپن محدود نیست و امروز این مشکل در میان جمعیت جوان کشورها به سرعت رو به گسترش است.

شیوع جهانی اختلالی که دیگر مختصِ ژاپنی ها نیست

برای سفر به قیمت تور ژاپن تابستان 99 با بهترین ها مشورت کنید، از سرزمین آفتاب تابان دیدن کنید با فرهنگ سامورایی آشنا شوید و از خوردن سوشی لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر تاکاهیرو آ کاتو از دانشگاه کیوشو در ژاپن بر اساس مطالعه ای اظهار کرد: افزایش مشاهده موارد ابتلا به اختلال هیکیکوموری در سراسر دنیا کارشناسان را به این باور رسانده که این مشکل تنها به ژاپن محدود نمی گردد و مواردی از ابتلا به این اختلال در آمریکا، کره، هنگ کنگ، هند، استرالیا و دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی گزارش شده است.

این اختلال که موجب گوشه گیری افراد و دوری کردن از جامعه می گردد آسیب های جدی متعددی به سلامت وارد می نماید و بنابراین، وجود معیارهای تشخیصی جدید برای شناسایی مبتلایان لازم است.

به گفته این متخصص اولین گام برای روبرو با اختلال هیکیکوموری درک درست آن است. در تعریف هیکیکوموری آمده است این اختلال نوع شدیدی از انزوای اجتماعی است که افراد خود را در خانه حبس نموده و از حضور در جامعه خودداری می نمایند. این اختلال بیشتر در افراد 20 تا 27 ساله مشاهده می گردد اما احتمال بروز آن در افراد میانسال نیز وجود دارد.

پزشک بر اساس دفعات حضور فرد در اجتماع و خارج شدن او از خانه، شدت بیماری را تشخیص می دهد. همچنین مدت زمان انزوای اجتماعی ممکن است سه تا شش ماه یا بیشتر ادامه پیدا کند. افرادی که در هفته یک، دو یا سه نوبت از خانه خارج می شوند به ترتیب به نوع حاد، متوسط و خفیف این اختلال مبتلا هستند و اشخاصی که در هفته چهار نوبت یا بیشتر در اجتماع حضور پیدا می نمایند جزو افراد هیکیکوموری محسوب نمی شوند.

اصطلاح هیکیکوموری هم برای خودِ بیماری و هم برای فردی که دچار آن است، بکار می رود. همچنین افراد هیکیکوموری عمدتا مردان مجردی هستند که هنوز با خانواده های خود که به لحاظ اجتماعی - مالی شرایط مطلوبی دارند، زندگی می نمایند.

افرادی که دچار اختلال هیکیکوموری هستند خود را از تعاملات اجتماعی منع نمی نمایند اگرچه ارتباط و تعامل اجتماعی آنان بسیار کم است. همچنین در حالی که اضطراب و احساس درماندگی با انزوای اجتماعی مرتبط است افراد مبتلا به هیکیکوموری از بودن در انزوا احساس آرامش دارند. هرچند پس از گذشت مدتی احساس تنهایی و درماندگی به سراغ این افراد می آید.

این اختلال در مردان بیش از زنان گزارش می گردد و اغلب با دیگر اختلالات روان از قبیل اضطراب، افسردگی و اختلال شخصیتی همپوشانی دارد.

فاکتورهای متعددی هستند که می توانند در فراگیری فزاینده این بیماری نقش داشته باشند. دنیای شدن، افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی و پیشرفت در تکنولوژی از جمله این فاکتورها هستند. در این شرایط بچه ها مدت زمان بیشتری را درحالیکه با وسایل الکترونیکی کار می نمایند در محیط های بسته می گذرانند. این بچه ها و نوجوانان اغلب از مهارت های لازم برای برقراری ارتباطات اجتماعی برخوردار نیستند.

محققان همچنین به وجود شاخص های خونی خاصی پی برده اند که در تمامی افراد مبتلا به این اختلال وجود دارد. سطح اسید اوریک در مردان و کلسترول خوب در زنان مبتلا به اختلال هیکیکوموری پایین است.

به گزارش firstpost، به گفته متخصصان حمایت ها فردی و خانوادگی از افرادی که دچار اختلال هیکیکوموری توصیه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1048

به "شیوع جهانی اختلالی که دیگر مختصِ ژاپنی ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع جهانی اختلالی که دیگر مختصِ ژاپنی ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید