علائم حساسیت به تخم مرغ

به گزارش تور روسیه ارزان، برای بیشتر آلرژیهای غذایی هفت مقصر اصلی وجود دارد. این مقصران، ذرت، تخم مرغ، شیر، سویا، گندم، مخمر و شکر را شامل می شوند. خوشبختانه، من به هیچ کدام از آنها آلرژی ندارم. اما برای آندسته از افرادی که

علائم حساسیت به تخم مرغ

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

برای بیشتر آلرژیهای غذایی هفت مقصر اصلی وجود دارد. این مقصران، ذرت، تخم مرغ، شیر، سویا، گندم، مخمر و شکر را شامل می شوند. خوشبختانه، من به هیچ کدام از آنها آلرژی ندارم. اما برای آندسته از افرادی که نسبت به مواد غذایی آلرژی دارند، در خصوص علائم آلرژی به تخم مرغ صحبت خواهم کرد.

آلرژی یا حساسیتهای غذایی با مصرف مواد غذایی (حاوی آلرژن مشترک) که بدن به نام تهدید در نظر می گیرد، ایجاد می شوند. آنگاه بدیهی است که آلرژی نسبت به تخم مرغ، واکنشهای آلرژیک از سوی سیستم ایمنی بدن در برابر مصرف تخم مرغ می باشد. هرچند گاهی اوقات، این آلرژی همچنین می تواند تنها با تماس پوستی با تخم مرغ ایجاد شود. معمولاً در سنین کم در بچه ها شروع شده اما عموماً در سن حدود 5 سالگی از بین می رود. برخی از عوامل شایع تری که ممکن است به افزایش احتمال بروز آلرژی به تخم مرغ بیانجامند شامل درماتیت آتوپیک، سابقه خانوادگی و سن می شود.

در آلرژی به تخم مرغ، سیستم ایمنی بدن انسان نسبت به پروتئین های موجود در آن واکنش افراطی نشان داده و آنها را به نام تهدید طبقه بندی کرده و با آنها مبارزه می کند. سیستم ایمنی این کار را با رها کردن آنتی بادیهایی مانند ایمونوگلوبین ای (IgE) جهت مبارزه با این متجاوزین انجام می دهد. این آنتی بادیها، به نوبه خود، مواد شیمیایی همچون هیستامین را رها کرده که شروع به مقابله با حمله می کنند. مشکل این است که آزاد شدن این مواد شیمیایی اثرات بسیار بدی بر دستگاه های تنفس، گوارش و قلبی عروقی می گذارد. تأثیر گذاشته شده بر روی تمام اینها به هنگام بروز آلرژی به تخم مرغ، به وضوح بر روی پوست قابل مشاهده است.

علائم آلرژی به تخم مرغ هر آن، در عرض چند دقیقه پس از مصرف و یا حتی ساعتها بعد می توانند خود را نشان دهند. آنها معمولاً بدون توجه به شدت خود، به مدت کمتر از سه روز طول می کشند. اثر آن می تواند به طور گسترده به 4 نشانه اصلی تقسیم شود. تمامی آنها به جزئیات در ادامه توضیح داده شده اند:

واکنشهای پوستی

آلرژی به تخم مرغ ابتدا خود را بر روی پوست نشان می دهد. اندازه دیده شدن آنها می تواند از راش یا جوشهای پوستی قرمز و برآمده تا کهیر گسترده شود. می تواند به نام اگزما (درماتیت آتوپیک) و خارش آزار دهنده دیده شود. واکنشهای پوستی در تقریباً تمام آلرژیهای غذایی خود را نشان می دهند بنابراین تشخیص صحیح مورد نیاز است.

علائم دهانی

قرمزی و تورم، در اطراف نواحی دهان و لب بسیار متداول است. در اصطلاح علمی آن را آنژیوادم می نامند. گاهی اوقات التهاب همراه با خارش و درد وجود دارد که می تواند مانع از انجام فعالیتهایی مانند تکلم و یا غذا خوردن شود. علائم دهانی به طور بارزی قابل مشاهده بوده بنابراین اینها علائمی بوده که بیشترین ناراحتی روحی و انزوا را بوجود می آورند.

علائم سینوسی (دستگاه تنفسی)

تماماً با آبریزش بینی شروع شده و سپس منجر به خارش، آب آمدن از چشم و عطسه شده تا جایی که موجب بروز آسم و سرفه و خس خس سینه می شود. همچنین ممکن است موجب بروز آنژیوادم شدید شده که تورم عروق خونی در زیر پوست، نزدیک دستها، صورت، زبان و اندام تناسلی می باشد. سردردهای میگرنی و شب ادراری همچنین می توانند به نام علائم آلرژی به تخم مرغ در نظر گرفته شوند. آنها می توانند موجب التهاب بینی شوند که عموماًً به نام رینیت شناخته می شود.

علائم گوارشی

دل پیچه، تهوع، اسهال و استفراغ از علائم شایع این آلرژی می باشند. درد شکمی و سوء هاضمه به راحتی می توانند به نام علائم بیماری دیگری اشتباه گرفته شوند، بنابراین این علائم اغلب فریبنده می باشند. علائم گوارشی هم مقصر بی حالی عمومی و یا خستگی بوده که اغلب با آلرژی به تخم مرغ همراه می باشد. همچنین می تواند موجب سوزش شدید سر دل شود.

آنافیلاکسی

قوی ترین و کشنده ترین واکنش به آلرژی تخم مرغ است. این واکنش می تواند در افرادی که به طور ویژه نسبت به تخم مرغ حتی بخار یا گاز تخم مرغ و تماس پوستی با آن حساس می باشند، دیده شود. آنافیلاکسی در اصل تورم دهان و گلو است که راه های هوایی را مسدود ساخته به ریه ها کشیده شده و تنفس را بسیار مشکل می سازد. اغلب با افت خطرناک فشار خون همراه است که منجر به بروز سرگیجه و بیهوشی ناگهانی می شود. علائم آنافیلاکسی همچنین ممکن است، دل درد و دل پیچه و ضربان سریع را شامل شود. همچنین می تواند به شوک آنافیلاکتیک منجر شود. این مورد حاد نیاز به مداخلات فوری پزشکی داشته و اغلب شامل رساندن بیمار به بخش مراقبتهای ویژه یا اورژانس می شود.

آلرژی شدید نسبت به تخم مرغ می تواند با تزریق اپینفرین، و یا با تجویز دیفن هیدرامین (یک آنتی هیستامین ـ بنادریل متداول) و یا کورتیکواستروئید برای بیمار درمان شود. با وجود آنکه درمان آن در دسترس می باشد، اما حساسیت به پروتئینهای موجود در تخم مرغ را به طور کامل درمان نکرده و اغلب حتی درمانهای حساسیت زدایی جهت رفع این مشکل به طور کامل ناموفق عمل می کنند. بهترین کار جهت کنترل آلرژی به تخم مرغ، پیشگیری است و این کار می تواند با داشتن آگاهی نسبت به هرآنچه می خورید و اطمینان از مطالعه دقیق برچسب روی مواد غذایی میسر باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2144

به "علائم حساسیت به تخم مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم حساسیت به تخم مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید