عکس ، بستنی نونی؛ یادگاری از 140 سال پیش!

به گزارش تور روسیه ارزان، تصویری از میدان مشق تهران را در اواخر عهد ناصری می بینید و مردی بستنی فروش را که با گاری اش به مشتری های تهرانی بستنی می فروشد.

عکس ، بستنی نونی؛ یادگاری از 140 سال پیش!

به گزارش تور روسیه ارزان به نقل از خراسان، دقیقاً معلوم نیست که بستنی چه زمانی در فهرست خوراکی های ایرانی ظاهر شد؛ می دانیم که از قدیم الایام یخ در بهشت در میان مردم ما هواداران فراوانی داشت. معمولاً یخ مورد احتیاج این نوشیدنی هم از یخدانی های سنتی شهرها تهیه می شد و به تدریج، محبوبیت فراوانی یافت.

در دوره قاجار، به ویژه از میانه سلطنت ناصرالدین شاه، ساخت بستنی با خامه رایج شد و بستنی فروش های معروفی در تهران زندگی می کردند که یکی از آنها، نامش محمد بود و در جنوب پایتخت زندگی می کرد.

می گویند میرزا رضاکرمانی، پیش از ترور ناصرالدین شاه، از بستنی محمد بستنی فروش خورده بود؛ یک بستنی با خامه و گلاب و زعفران و نان حصیری ساخت ایران! مأموران حکومتی هم به همین دلیل، محمد بستنی فروش را بازداشت کردند که ببینند چه چیزی در بستنی نونی خودش ریخته که زمینه ساز تصمیم میرزا رضا برای کشتن شاه شده است! بستنی فروش های سنتی، معمولاً دوره گرد بودند و روی گاری بستنی می فروختند. البته بعضی از آن ها، مغازه ای هم داشتند که شعبه اصلی بود و گاری های بستنی خود را به داخل شهر می فرستادند.

به هر حال، از اوایل دوره مظفرالدین شاه به بعد، بستنی فروشی در تهران و حتی بعضی شهرهای عظیم که دسترسی لازم را به یخدانی ها داشتند، رایج شد. این رویه، تا سال 1329 خورشیدی که نخستین بستنی سازهای ساخت خارج به بازار ایران راه یافت، ادامه پیدا کرد. هرچند پس از آن هم می شد رد پای بستنی سازی سنتی را در گوشه و کنار ایران سراغ گرفت، اما این شغل جذاب و خوشمزه، به تدریج کنار گذاشته شد.

در تصویر میدان مشق تهران را در اواخر عهد ناصری می بینید و مردی بستنی فروش را که با گاری اش به مشتری های تهرانی بستنی می فروشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1303

به "عکس ، بستنی نونی؛ یادگاری از 140 سال پیش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، بستنی نونی؛ یادگاری از 140 سال پیش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید