نبی: در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال مطلقاً به تعلیق اشاره نشده است، تاوان سخنان احساسی را کل فوتبال ایران می دهد

به گزارش تور روسیه ارزان، مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت که در نامه فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) مطلقاً به تعلیق فدراسیون ایران اشاره نشده است.

نبی: در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال مطلقاً به تعلیق اشاره نشده است، تاوان سخنان احساسی را کل فوتبال ایران می دهد

به گزارش خبرنگاران، مهدی محمدنبی در گفت وگو با سایت رسمی فدراسیون فوتبال، درباره پروتکل های برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گفت: آغاز مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست های دولت ها باشد و این موضوع عیناً در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقات شان داده شد، صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بیان ساده تر این موضوع این است که اگر وزارت بهداشت به نمایندگی از دولت اجازه آغاز مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته و قدم به قدم با رعایت پروتکل ها پیش بفرایند، از طرفی فیفا جدیدترین پروتکل های آغاز مسابقات را اعلام نموده است. این پروتکل در سندی 19صفحه ای جهت اطلاع همه و نه فقط 211 کشور عضو فیفا در سایت فدراسیون دنیای منتشر شد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره فرایند مربوط به برگزاری مسابقات توضیح داد: هرگونه تصمیم در این باره باید از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اعلام گردد. این که باشگاه ها به صورت تک تک و به وسیله رسانه ها مطالب را بازگو نمایند، در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

نبی با اشاره به اظهار نظر اعضای تیم های مختلف گفت: نکته مهم این است که بازگویی این مسائل از سوی اعضای باشگاه ها، بازتاب رسانه ای بین المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسئولان باشگاه ها در این قسمت، دقت نظر بیشتری داشته باشند. در دنیای امروز مباحث به صورت کامل رصد می گردد و همه ما در اتاق شیشه ای در حال فعالیت هستیم، بنابراین بیان دیدگاه ها می بایست در جهتی انجام گردد که به کلّیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح دنیا، آسیبی وارد نکند.

وی افزود: فدراسیون های عضو فیفا در نهایت، نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا، فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می شناسد، لذا اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلّیت فوتبال و مثلاً برگزاری مسابقات باشگاهی هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته گردد، فیفا با مسئولان باشگاه ها جلسه نمی گذارد؛ بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.

دبیرکل فدراسیون فوتبال توضیح داد: بار دیگر از کلیه مسئولان محترم باشگاه ها درخواست می کنم با عنایت به موارد ذکرشده، همچون همواره به اظهارات و مصاحبه های خود دقت نظر ویژه ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه، طرح معین و سازوکار معینی را برای انتقال پیغام های خود به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند، بدون شک تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص، بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.

نبی همچنین اعلام نمود: سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تأیید وزارت بهداشت هم بوده، برنامه تمرینات و آغاز مسابقات لیگ های برتر و دسته های اول، دوم و سوم را در نامه مورخ 30 اردیبهشت به باشگاه ها ابلاغ کرد، بر این اساس تیم های حاضر در این مسابقات، تمرینات خود را از خرداد آغاز کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا، برنامه های تمرینات و مسابقات را اجرا می نمایند.

وی درباره نشست ویدیوکنفرانس AFC با نمایندگان فدراسیون ها و لیگ های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا بیان کرد: این جلسه روز چهارشنبه از ساعت 15، به وقت محلی مالزی برگزار گردید. اعضای دپارتمان مسابقات، بخش تجاری و همچنین نمایندگان لاگارد اسپورت هم در این نشست حضور داشتند. AFC قبلاً از همه فدراسیون ها، استعلامی گرفته بود که تصمیم شان درباره لیگ های داخلی خود بر اساس پروتکل های ابلاغی دولت ها به چه صورت است. در نهایت معین شد تا اول تیر، لیگ های داخلی کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند، آغاز می گردد یا در شرف آغاز خواهد بود. کنفدراسیون از آغاز دوباره لیگ های داخلی ابراز خوشحالی کرد. مسئولان کنفدراسیون همچنین اعلام کردند که مسابقات تحت نظر AFC، براساس پروتکل های اجرایی هنگام شیوع کرونا، سه روز قبل و یک روز پس از بازی ها می بایست توسط فدراسیون ها به انجام برسد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره شرایط رقابت های مقدماتی جام دنیای 2022 قطر توضیح داد: AFC در این باره با فیفا مذاکراتی داشته است و در نهایت، پیشنهاد برگزاری چهار مسابقه به جامانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است، بدین ترتیب که 8 و 13 اکتبر (17 و 22 مهر) و 12 و 17 نوامبر 2020 (22 و 27 آبان) این مسابقات به انجام برسد. این پیشنهاد از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و قرار است فیفا در این باره اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد . همچنین مقرر شد قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام دنیای در ژانویه 2021 صورت پذیرد و آغاز این مسابقات از مارس 2021 خواهد بود.

نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مرحله یک شانزدهم نهایی این مسابقات گفت: AFC پیشنهادهای کشورهای مختلف را در این باره دریافت نموده و ارزیابی های لازم را انجام داده است. قرار است با توجه به مکاتبات قبلی، درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری گردد . دو بازه زمانی یا از 14 تا 29 سپتامبر (24 شهریور تا 8 مهر) و یا از 21 اکتبر تا 4 نوامبر 2020 (30 مهر تا 14 آبان) در این خصوص در نظر گرفته شده است. پس از آنالیز نهایی، کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می گیرد.

وی درباره شایعات مطرح شده در خصوص خطر تعلیق فوتبال ایران گفت: همان طور که بارها در روزهای اخیر از سوی فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز 9 خرداد نامه ای از سوی فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردى که مد نظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه مطلقاً به چنین مسئله ای اشاره نشده است. در حال حاضر به واقع مشکلى براى فدراسیون وجود ندارد . در این جهت ضروری است با همدلى، حمایت و همراهى به تکمیل این فرایند یاری کنیم. متأسفانه گاهی اوقات به بعضی شایعات علیه فوتبال ملی دامن زده می گردد که باعث تعجب و تأسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار گردد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در انتها اعلام نمود: پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد مرتبط با فدراسیون از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی، بدون داشتن مجوز رسمی از سوی فدراسیون فوتبال، به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد، به ویژه در بخش موضوعات مطروحه علیه فوتبال ملی، به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1352

به "نبی: در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال مطلقاً به تعلیق اشاره نشده است، تاوان سخنان احساسی را کل فوتبال ایران می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبی: در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال مطلقاً به تعلیق اشاره نشده است، تاوان سخنان احساسی را کل فوتبال ایران می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید