نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی وجود ندارد ، ارائه تسهیلات به نشریات با رتبه بندی خبرنگاران

به گزارش تور روسیه ارزان، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: اجرای طرح رتبه بندی نشریات دانشجویی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی، زمینه های مناسبی برای ارائه تسهیلات به نشریات دانشجویی فراهم نموده است.

نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی وجود ندارد ، ارائه تسهیلات به نشریات با رتبه بندی خبرنگاران

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ a4 از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، حسن زائری لطف، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره فعالیت های اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: تعداد نشریه فعال در بین نهاد های دانشجویی سراسر کشور بالغ بر 700 کانون فرهنگی، حدود 800 انجمن علمی، 168 تشکل اسلامی و 1200 است. دانشجویان درباره سلیقه ای عمل کردن در زمینه حمایت از نشریات دانشجویی اتفاق نظر داشتند. ما سعی کردیم هم با یاری اقتصادی در حوزه رفاهی و تجهیز فضا های فرهنگی و هم با ایجاد سامانه نشریات و کانون های فرهنگی این مسائل را مرتفع کنیم تا بتوانیم آسیب شناسی جامعی در زمینه نهاد های فرهنگی انجام دهیم.

وی در ادامه اضافه کرد: براساس اولین گزارش آماری ارائه شده از سامانه خانه نشریات دانشجویی www.khanehnashriat.ir، هفته نامه سیاسی انعکاس نیوز که به صورت صوتی منتشر می گردد با کسب نمره 50، بهترین عملکرد را در میان نشریات دانشجویی بارگذاری شده در این سامانه نشریات دانشجویی را به خود اختصاص داد.

زائری لطف تاکید نمود: نشریه آمایش از دانشگاه علوم پزشکی یزد با نمره 49 و نشریه پیک کتابدار از دانشگاه علوم پزشکی آبادان با 47.3 نمره پس از نشریه صوتی انعکاس نیوز در صندلی های بعدی قرار گرفته اند.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت تاکید نمود: در بخش ارزیابی کیفی نشریات دانشجویی که توسط داوران دبیرخانه نشریات وزارت بهداشت انجام می گردد، تا به امروز فرایند ارزیابی کیفی 273 شماره از نشریات بارگذاری شده در سامانه صورت گرفته و نمرات آن ها که از سقف 60 نمره محسوب می گردد ثبت نهایی شده است.

بیش از 600 نفر از مدیران مسئول و کارشناسان نشریات دانشگاه های مختلف وزارت بهداشت در این سامانه تا به امروز ثبت نام نموده اند تا فرایند بارگذاری و ارزیابی کمی نشریات را انجام دهند

به گفته وی، از مجموع 273 شماره نشریه که کار ارزیابی کیفی ان ها آنجام شده است، 23 نشریه توانستند نمره بالاتر از 40 را در بخش کیفی کسب کنند.

وی اضافه کرد: سامانه خانه نشریات که ایده تاسیس آن از چند سال پیش در وزارت بهداشت کلید خورده بود ابتدای مهر ماه 99 به طور رسمی کار خود را شروع کرد و براساس اخرین آمار تا به امروز 454 نشریه مختلف از دانشگاه های تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی در این سامانه ثبت نام نموده اند.

زائری لطف توضیح داد: در این سامانه نشریات دانشجویی به حاظ کمّی و کیفی مورد ارزیابی قرار گرفته و بر این اساس امتیاز کسب شده این نشریات رتبه بندی آنان در رده های A تا F معین خواهد شد. لازم به شرح است میزان حمایت اقتصادی از نشریه پس از معین رتبه نشریه در قالب پرداخت هزینه های طراحی و حمایت از چاپ نشریه قابل انجام خواهد بود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سامانه خانه نشریات 454 نشریه ثبت شده است، اظهار کرد: هدف از راه اندازی این سامانه ایجاد بستری واحد برای نشریات دانشجویی جهت دیده شدن بیشتر فعالیت مطبوعاتی آنان در عرصه رسانه ای کشور، ارتقای کمی و کیفی نشریات و البته طراحی سازوکار حمایت اقتصادی عادلانه از نشریات در دانشگاه ها عنوان شده است. همچنین در این سامانه گیشه نشریات دانشجویی نیز جهت عرضه نشریات دانشجویی و اطلاع و از شرایط کیفی آنان با امکان دانلود نشریات رایگان و فروش نشریات غیر رایگان فراهم شده است.

وی ادامه داد: براساس این گزارش بیش از 600 نفر از مدیران مسئول و کارشناسان نشریات دانشگاه های مختلف وزارت بهداشت در این سامانه تا به امروز ثبت نام نموده اند تا فرایند بارگذاری و ارزیابی کمی نشریات را انجام دهند.

زائری لطف تاکید نمود: مدیران مسئول نشریات دانشجویی وزارت بهداشت با ایجاد حساب کاربری اختصاصی در این سامانه، هر شماره از نشریه خود را برای انتشار و ارزیابی کمی و کیفی بارگذاری می کنند و کارشناسان نشریات دانشجویی هر دانشگاه نیز موظف هستند تا هر شماره از نشریات دانشجویی بارگذاری شده از دانشگاه خود را ارزیابی کمی نموده و نمره نشریه را ثبت کنند. پس از هر کدام از مراحل ارزیابی کمی و کیفی کارنامه عملکرد هر نشریه مطابق با آخرین شاخص های ارزیابی نشریات در جشنواره های سراسری برای آنان قابل رویت خواهد بود.

وی اضافه کرد: براساس گزارش دبیرخانه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت، ارزیابی کمی نشریات دانشجویی توسط کارشناسان نشریات دانشگاه ها فرایند خوبی به خود گرفته است به طوری که از ابتدای مهر ماه امسال تا به امروز 582 شماره از نشریات توسط کارشناسان نشریات در این سامانه ارزیابی کمی و نمرات ان ها نیز ثبت نهایی شده است.

زائری لطف با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی نداریم، بیان نمود: اجرای طرح رتبه بندی نشریات دانشجویی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی، زمینه های مناسبی برای ارائه تسهیلات به نشریات دانشجویی فراهم نموده است و اعطای تسهیلات به نشریات دانشجویی منوط به ثبت و بارگذاری نشریات در این سامانه و معین امتیاز و رتبه نشریه خواهد بود. این سامانه به هیچ عنوان مبنای بازدارندگی و نظارتی ندارد؛ بلکه آرشیو جامعی برای نشریات خواهد شد تا داده های قابل اتکایی در این زمینه داشته باشم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه معتقدیم نشریات دانشجویی باید صدای دانشجویان را منعکس کنند، گفت: در این سامانه، ابزاری طراحی شده که امکان دسته بندی نشریات، بر اساس منطقه، دانشگاه، دوره انتشار، زمینه انتشار، نوع نشریه، بازه انتشار و رتبه نشریه وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1784

به "نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی وجود ندارد ، ارائه تسهیلات به نشریات با رتبه بندی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت قبل از چاپ در بخش نشریات دانشجویی وجود ندارد ، ارائه تسهیلات به نشریات با رتبه بندی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید