پاسخ گمرک به بانک مرکزی درباره برنج های رسوبی

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران : معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درخصوص اطلاعیۀ بانک مرکزی مبنی بر اینکه مشکل برنج های رسوبی، ترخیص درصدی کالا خارج از روال است، گفت:از ابتدای سال جاری تا 4 آبانماه 99، 580 هزار تن برنج به ارزش 533 میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است.

پاسخ گمرک به بانک مرکزی درباره برنج های رسوبی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین: مهرداد جمال ارونقی گفت: از ابتدای سال جاری تا 4 آبانماه 99، 580 هزار تن برنج به ارزش 533 میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است که این میزان ترخیص در مقایسه با مدت مشابه (986 هزار تن به ارزش 1 میلیارد دلار) از نظر وزنی 41 درصد و از نظر ارزشی 49 درصد کاهش را نشان می دهد.

معاون گمرک ایران توضیح داد: بانک مرکزی در اطلاعیۀ خود اشاره نموده است درحال حاضر تمام کالاهای برنج موجود در گمرکات کشور که واردکننده، متقاضی ارز با نرخ نیمایی باشد، براساس فهرست اعلامی وزارت صمت، دارای تخصیص ارز از بانک مرکزی هستند اما اشاره ننموده است که با تخصیص ارز، کالایی قابل ترخیص از گمرکات نیست و این ارائه کد رهگیری بانک است که اجازه ترخیص کالا به گمرک می دهد. اگر بانک مرکزی اطلاعاتی مبنی بر اینکه برنجی با داشتن تخصیص ارز از گمرکات کشور ترخیص شده است را دارد فهرست این صاحبان کالا را منتشر نماید تا شائبه ای برای افکار عمومی ایجاد نگردد!

به گفته ارونقی در بخش دیگری از اطلاعیۀ بانک مرکزی آمده است: برنج های رسوبی موضوع گزارش های چند روز اخیر، مربوط به مواردی است که واردکننده متقاضی ارز با نرخ ترجیحی (4200 تومانی) است... در حالی که اصلاً چنین نیست. بانک مرکزی به خوبی اطلاعات این برنج ها را در اختیار دارد و به خوبی می داند میزان برنج های رسوبی که صاحبان کالا، متقاضی ارز با نرخ ترجیحی 4200 تومانی هستند 19.713 تن متعلق به 10 شرکت می باشد بنابراین گره زدن موضوع رسوب بیش از 200 هزار تن برنج مانده در بنادر و گمرکات کشور به 19 هزار تن کالا صحیح نیست و ضروری است درخصوص این موضوع هم شفاف سازی گردد.

معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود: و اما بانک مرکزی در قسمت مهم بیانیۀ خود اعلام نموده است بانک مرکزی در جلسات متعدد، توجه گمرک و وزارت صمت را به این موضوع جلب و بر رعایت کامل مصوبات مربوط به ترخیص درصدی کالاها با نرخ ترجیحی تأکید نموده است و در این باره هشدار لازم ، مبنی بر متضرر شدن بازرگان درصورت تغییر مقررات توسط ستاد مالی دولت داده است که متأسفانه برخلاف مصوبات مربوطه و بدون توجه به نظرات و انجام استعلام های مرتبط از بانک مرکزی و سامانه جامع تجارت توسط گمرک، کالاها به صورت درصدی توسط گمرک ترخیص شده و شرایط فعلی را برای کالاهای به جامانده و وارد کنندگان رقم زده است. که باید گفت: اتفاقاً چون گمرک ایران به انتظار صدور کد رهگیری بانک ننشسته و با اجرای دقیق مصوبات ابلاغی نسبت به ترخیص درصدی کالاها تا حد امکان اقدام نموده است، به جای رسوب و فساد 500 هزار تن برنج ، این رسوب به 200 هزار تن رسیده است.

این مقام مسئول اضافه نمود: اولاً مصوبات ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت که امضای نماینده بانک مرکزی نیز ذیل این مصوبات واقع شده است تصریح به ترخیص درصدی برنج های مانده در بنادر دارد. دوماً - گمرک در تمامی ترخیص های درصدی استعلام بانک های عامل را به عمل آورده و نسبت به ترخیص درصدی این اقلام اقدام نموده که ظاهراً بانک مرکزی از صدور این نامه ها که ذیلاً چند نمونه از صدها مکاتبه بانک های عامل با گمرکات اجرایی ، برای تنویر افکار عمومی منتشر می گردد ناآگاه است و ضروری است نظارت بیشتری در این خصوص به عمل آورد با این شرح که به نظر گمرک، بانک های عامل به وظیفه خود درخصوص اجرای مصوبات عمل نموده اند. سوماً - آنچه برای گمرک مهم است اجرای دقیق مصوبات کاهش رسوب کالا از جمله مصوبه 19/7 شورای عالی امنیت ملی است که متاسفانه با بخشنامه بانک مرکزی تحت الشعاع قرار گرفته است. چهارماً - درخصوص لزوم استعلام از سامانه تجارت هم اشاره به این نکته کافی است که علیرغم مکاتبات متعدد و مکرر با بانک مرکزی مبنی بر این که اگر آن مرجع اصرار به ترخیص کالاهای در صف تأمین ارز دارد ترتیبی اتخاذ کند تا فقط اطلاعات ثبت سفارش های در صف تأمین ارز به گمرک ارسال گردد نیز تا به امروز منتج به هیچ نتیجه ای نشده است!

ارونقی در سرانجام با توجه به درخواست بانک مرکزی مبنی بر اینکه انتظار می رود رسانه ها پس از خروج برنج های یاد شده از گمرک، پیگیری لازم را درخصوص نحوۀ توزیع و قیمت فروش برنج های ترخیصی به عمل آورند... با ذکر این نکته که گمرک نظارتی بر اقلام وارده به کشور بعد از ترخیص کالا ندارد گفت: نه تنها رسانه ها باید به این نکته ورود و تمامی مراحل را مورد آنالیز قرار دهند که گمرک از کلیۀ مراجع نظارتی نیز انتظار دارد تا در این خصوص ورود نموده و آنالیز های لازم را انجام داده و نتیجه را برای روشن شدن افکار عمومی گزارش دهند. آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟

ظهر امروز بانک مرکزی در اطلاعیه تحت عنوان مشکل برنج های رسوبی، ترخیص درصدی کالا خارج از روال است،علت اصلی رسوب برنج های وارداتی در گمرکات و بنادر کشور را ترخیص درصدی کالا توسط گمرک، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت سفارش مرتبط بیان کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1595

به "پاسخ گمرک به بانک مرکزی درباره برنج های رسوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ گمرک به بانک مرکزی درباره برنج های رسوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید