یائسگی و ریزش مو

به گزارش تور روسیه ارزان، عدم تعادل هورمونی با یائسگی و ریزش مو ارتباط دارد. با تغییر سبک زندگی ، روش های گیاهی و هورمون درمانی می توان ریزش مو ناشی از یائسگی را درمان کرد.

یائسگی و ریزش مو

مترجم: امین حسین پور

عدم تعادل هورمونی با یائسگی و ریزش مو ارتباط دارد. با تغییر سبک زندگی ، روش های گیاهی و هورمون درمانی می توان ریزش مو ناشی از یائسگی را درمان کرد.

یائسگی فاز دشواری در زندگی زنان به تعداد می رود که خاتمه چرخه قاعدگی را نشان می دهد. این تغییر از مرحله باروری به ناباروری با تغییرات جسمی و عاطفی همراه است. مشکل نازک شدن موها در 50-70 درصد زنان یائسه دیده می گردد. ولی، رابطه میان یائسگی و ریزش مو چیست؟ آیا روش هایی برای کاهش نازک شدن موها در طی این فاز انتقالی وجود دارد؟ اجازه دهید نگاهی به علل ایجاد ریزش مو در زنان یائسه و روش های درمان آن داشته باشیم.

آیا یائسگی منجر به ریزش مو می گردد؟

با آغاز دوره یائسگی نوسانات هورمونی زیادی در بدن اتفاق می افتند. این تغییرات هورمونی دلیل اصلی علائم یائسگی هستند و ریزش مو در دوران یائسگی و بعد از آن هم از این قاعده مستثنی نیست. با آغاز دوره یائسگی سنتز استروژن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. استروژن هورمون زنانه ای است که فولیکول های مو را تحریک می نماید تا مو فراوری نمایند. کاهش سطح استروژن باعث افزایش فراوری تستوسترون می گردد.

کاهش ناگهانی سطح استروژن و افزایش سطح تستوسترون عامل اصلی ریزش مو در زنان یائسه به تعداد می رود. بعلاوه، افزایش سطح تستوسترون مسئول تحریک ریزش مو و طاسی در مردان است. این هورمون فولیکول های مو را تحت تأثیر قرار می دهد و فراوری مو را متوقف می نماید. زنان یائسه بر خلاف مردان در مقابل افزایش سطح تستوسترون به گونه ای متفاوت واکنش نشان می دهند. زنان دچار نازک شدن موها می شوند.

نازک شدن موها در زنان یائسه مسئله ای طبیعی است. نازک شدن موها هم نشانه کاهش سطح استروژن در بدن است. علاوه بر این عامل، ریزش مو و کاهش قطر تارهای مو به وسیله افزایش سطح استرس و فرآیند پیری هم تحت تأثیر قرار می گیرند. افزایش سن باعث می گردد فرآیند فراوری و جایگزین کردن موها به وسیله فولیکول ها مختل گردد که منجر به نازک شدن موها می گردد.

درمان ریزش مو ناشی از یائسگی

روش های درمان علائم ریزش مو بر روی عدم تعادل هورمونی متمرکز است. درمان در سطح هورمونی رشد مو و علائم دیگر یائسگی مانند بی خوابی ، نوسانات خلق و خو ، افزایش وزن ، خستگی ، سر درد و تغییر در اشتها را بهبود می بخشد. برای درمان ریزش مو در دوران یائسگی، استفاده از داروهای تجویز شدن و تغییر سبک زندگی برای دستیابی به برترین نتیجه توصیه می گردد.

این نکته را باید در فکر داشت که هورمون درمانی با استروژن باعث بروز عوارض جانبی می گردد. از اینرو، باید قبل از هورمون درمانی مزایا و معایب آن را در نظر گرفت. روش ایمن برای بازگرداندن رشد طبیعی موها استفاده از گیاه های غیر استروژنی و فیتواستروژن ها می باشد. استفاده از گیاه های غیر استروژنی سیستم درون ریز بدن را تحریک می نماید سطح هورمونی را تنظیم می نماید. در مقابل، استفاده از فیتواستروژن ها فراوری استروژن را افزایش می دهند تا ریزش مو و علائم دیگر یائسگی را درمان کند.

اگر چه استفاده از داروهای جایگزین برای درمان ریزش مو در زنان یائسه ممکن است به مقدار استفاده از قرص ها و پماد ها مؤثر نباشد ولی، باعث بروز عوارض جانبی چندانی هم نمی گردد. برای درمان ریزش مو ناشی از یائسگی مصرف الکل را ترک کنید ، مصرف کافئین را کاهش دهید ، از رژیم غذایی مناسب بهره ببرید و به طور منظم ورزش کنید. اگر کمبود مواد مغذی دلیل ریزش مو باشد، پزشک مکمل غذایی تجویز می نماید.

از آنجایی که استرس هم یکی از عوامل ریزش مو در زنان یائسه به تعداد می رود، استفاده از روش های کنترل استرس مانند یوگا ، مدیتیشن و غیره برای رفع کردن مشکل ریزش مو ضروری است. برای درمان ریزش مو و طاسی از کاشت مو هم می توان استفاده کرد.

همانطور که می بینید ارتباط قوی میان یائسگی و ریزش مو وجود دارد. به جای وارد کردن استرس به خود و تشدید شرایط بهتر است در پی اقدامات مناسب برای مراقبت از مو مانند ماساژ دادن موها با روغن ، شانه کردن ملایم موها و استفاده از محصولات ایمن و رعایت کردن دستورات پزشک برای دستیابی به نتایج بهتر باشید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2142

به "یائسگی و ریزش مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یائسگی و ریزش مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید