اختصاص 20 درصد منابع بانکی به بخش مسکن

به گزارش تور روسیه ارزان، بر اساس دستور رئیس جمهوری، قرار است سطح تسهیلات مسکن در کلیه بانک ها به استثنای بانک مسکن که به عنوان بانک تخصصی این حوزه فعالیت می نماید، به 20 درصد کل تسهیلات ارتقا یابد.

اختصاص 20 درصد منابع بانکی به بخش مسکن

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، با وجود آن که بازار مسکن از کمبود منابع اقتصادی رنج می برد، عمده بانک ها به دلیل طولانی بودن زمان بازپرداخت تسهیلات حوزه مسکن تمایلی به پرداخت وام مسکن ندارند. این در حالی است که تمامی بانک ها طبق دستور رئیس جمهوری مکلفند 20 درصد از منابع خود را به بخش مسکن و ساختمان اختصاص دهند.

یکی از گلایه هایی که همیشه سازندگان و خریداران مسکن مطرح می نمایند این است که بانک ها یا از پرداخت تسهیلات به این بخش شانه خالی می نمایند یا شرایط را آن قدر سخت می گیرند که متقاضیان از خیر دریافت وام می گذرند. بر این اساس در نشست ویژه دست اندرکاران حوزه مسکن با رئیس جمهوری که اواخر تیرماه برگزار گردید بر اختصاص 20 درصد منابع بانک ها به بخش مسکن تاکید شد. در روزهای اخیر نیز وزیر راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک ها جلسه ای را در این زمینه داشت.

در این جلسه عنوان شد که بانک توسعه تعاون 11.5 درصد، بانک تجارت 17 درصد، بانک سامان 16.6 درصد، بانک ایران زمین 14 درصد و بانک مسکن 95 درصد منابع خود را به بخش مسکن تخصیص داده اند. با این که گزارشی از سایر بانک ها در این جلسه ارایه نشده اما ارقام نشان می دهد بجز بانک مسکن، هیچ یک از بانک ها به طور کامل این تخصیص را نداشته اند.

تشکیل کمیته کاری مشترک بین وزارت راه و بانک ها

در نشست مدیران عامل بانک ها با وزیر راه و شهرسازیف محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر تشکیل کارگروهی به منظور تبیین مدل اقتصادی برای تخصیص 20 درصدی منابع بانک به بخش مسکن تاکید نمود و گفت: علاوه بر بازار پول باید کوشش گردد تا بازار سرمایه نیز در بخش مسکن وارد عمل گردد و انتظار است که سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص همکاری لازم را داشته باشد و اقدام مناسب را انجام دهد.

وزیر راه وشهرسازی ضمن تاکید بر اینکه وظیفه دولت کوشش برای زمینه سازی و فراهم کردن شرایط مناسب به منظور خانه دار کردن اقشار کم درآمد و متوسط است، توضیح داد: برای طرح اقدام ملی مسکن که در راستای خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد طراحی شده است باید فهرست متوازنی از مسئولیت ها به تفکیک بانکها در سطح استانی و شهری تهیه گردد که در این زمینه فعالیت هایی صورت گرفته و باید تکمیل گردد.

وی در بخشی از سخنان خود با مدیران عامل بانک ها بر تشکیل کمیته کاری بین وزارت راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک ها تاکید نمود و شرح داد: به منظور وحدت رویه تمامی بانک ها برای تخصیص 20 درصدی منابع بانک های کشور به بخش مسکن، کمیته کاری مشترک بین بانک ها و وزارت راه و شهرسازی تشکیل می گردد.

اسلامی بر کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن و همچنین کم کردن بوروکراسی در این بخش به منظور ایجاد رضایت اجتماعی تاکید نمود.

در ادامه مدیران عامل بانک های کشور، به ارایه گزارشی از فرایند اقدامات خود در مورد تخصیص 20 درصدی منابع بانک ها به بخش مسکن پرداختند.

تخصیص 95 درصدی منابع بانک مسکن به بخش مسکن

مدیرعامل بانک مسکن در این نشست ضمن اعلام اینکه تاکنون آن بانک بر اساس برنامه ریزی ها برای تامین اعتبار 140 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را در برنامه قرار داده است، توضیح داد: بانک مسکن بیش از 90 درصد منابع بانک را به بخش مسکن و ارایه تسهیلات به متقاضیان و اجرای طرح های مختلف مسکن تخصیص داده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز در این نشست، گفت: در هشت ماه گذشته بانک توسعه تعاون 11.5 درصد منابع بانک را به بخش مسکن تخصیص داده است و تاکنون 730 میلیاردتومان توسط این بانک به بخش مسکن تخصیص یافته است.

نماینده بانک پاسارگاد نیز در این نشست بر آمادگی کامل آن بانک برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن و تخصیص 20 درصدی منابع بانک برای بخش مسکن اطلاع داد.

مدیرعامل بانک کارآفرین نیز ضمن اعلام این مطلب که احداث 6 بزرگراه در کشور همچون اصفهان-شیراز، قائن-بیرجند، خرم آباد-پلدختر و هشترود- مراغه توسط آن بانک تامین اعتبار می گردد، گفت: از ابتدای سال تاکنون در حدود در حدود 5 هزار میلیاردریال به بخش بزرگراهی و 11 هزار میلیارد ریال توسط بانک به بخش مسکن تخصیص یافته است.

مدیرعامل بانک تجارت نیز در نشست فوق گفت: نسبت منابع بانک به پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان در بانک تجارت 27 درصد است که مشخصا برای بخش مسکن 17 درصد منابع بانک تخصیص یافته است. وی از پرداخت 38 هزار میلیاردتومانی بانک تجارت به بخش مسکن طی هشت ماه نخست سال جاری اطلاع داد و گفت: قراردادهای بانک تجارت با نیروهای مسلح نیز برای پرداخت بخشی از تسهیلات واحدهای مسکونی نیروهای مسلح در آستانه امضای قرار داد قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک ملت نیز ضمن اعلام آمادگی کامل آن بانک برای تخصیص 20 درصدی منابع بانک به بخش مسکن، شرح داد: بانک ملت تاکنون 10 درصد منابع خود را به بخش مسکن تخصیص داده است که کوشش می گردد تا سقف تسهیلات 20 درصدی به بخش مسکن تا انتها سال محقق گردد.

مدیرعامل بانک سامان نیز از پرداخت 16.6 درصدی منابع آن بانک به بخش مسکن اطلاع داد و گفت: کوشش خواهد شد تا سقف 20 درصدی تسهیلات به بخش مسکن تا انتها سال عملیاتی گردد.

مدیرعامل بانک گردشگری نیز بر تخصیص 10 درصدی منابع آن بانک به بخش مسکن اطلاع داد.

سهم بانک ایران زمین نیز به گفته مدیرعامل آن بانک به بخش مسکن 14 درصد بوده است. مدیرعامل بانک ایران زمین همچنین بر آمادگی کامل بانک ایران زمین برای تخصیص 20 درصدی منابع آن بانک به بخش مسکن تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 976

به "اختصاص 20 درصد منابع بانکی به بخش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 20 درصد منابع بانکی به بخش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید