ایجاد کارگروه هایی برای همکاری های علمی و فناورانه بین ایران و چین

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ایجاد تعاملات و همکاری های فناورانه بین ایران و چین بر گسترش همکاری های علمی بین دو کشور تاکید نمود.

ایجاد کارگروه هایی برای همکاری های علمی و فناورانه بین ایران و چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ملاقات با چونلی بای، رئیس آموزشگاه علوم چین، با تاکید بر اینکه ایران در حوزه فناوری های نوین و به ویژه نانو و بیو، پیشرفت های بسیاری داشته است، رابطه ایران و چین را یک رابطه استراتژیک خواند و گفت: ما در کنار روابط تجاری با چین، برای توسعه روابط علمی نیز اهمیت بسیاری قائل هستیم.

وی با بیان این که در ایران بیش از 30 پارک فناوری وجود دارد، اضافه نمود: ما آمادگی داریم، میزبان شرکت های علمی چین در راستای ایجاد تعاملات فناورانه باشیم.

ستاری، بورس های تحصیلی، تبادل استاد و دانشجو و همچنین دیگر پروژه های مشترک را بسترهای مناسبی برای همکاری بین دو کشور خواند و ادامه داد: با توجه به پیشرفت های علمی و فناوری ایران و چین، می توانیم تعاملات خوبی هم در زمینه های علوم شناختی و فضایی داشته باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران، با بیان اینکه متاسفانه این دو کشور در سالیان گذشته، ارتباط گسترده ای در زمینه های علمی نداشته اند، به حضور 15 هزار دانشجو ایرانی در دانشگاه های امریکا اشاره نمود و اضافه نمود: امیدوارم در آینده نزدیک، سطح تبادل استاد و دانشجو بین این ایران و چین، گسترش پیدا کند.

ستاری گفت: اگر دو حوزه علم و فناوری را از هم تفکیک کنیم، ما در حوزه های علمی نیز، حاضر به همکاری با موسسات و شرکت های علمی زیرمجموعه آموزشگاه شما هستیم.

وی همچنین اضافه نمود: معاونت علمی برنامه هایی در حوزه انبیک شروع نموده که در این حوزه نیز آماده همکاری هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تاکید نمود: چین برنامه موفقی برای بازگرداندن دانشجویان و نخبگان به کشور داشته است که ما نیز در این زمینه، آماده استفاده از تجربیات شما برای نگهداری و بازگرداندن نخبگان مان به ایران هستیم.

ستاری با بیان اینکه، وظیفه این معاونت به عنوان دولت، تنها تسهیل گری ارتباط بین شرکت های علمی و فناورانه دو کشور است، درباره این تسهیلات، گفت: ما در راستای کاهش درصد ریسک این تعاملات، می توانیم برای شرکت ها و موسسات علمی، تسهیلاتی نظیر وام یا معافیت های اقتصادیاتی و گمرکی در نظر بگیریم.

وی در زمینه تسهیل گستره ارتباط و تعاملات علمی و فناورانه ایران و چین، وجود کارگروهی را در راستای پیگیری مستقیم نکات یادشده، الزامی خواند و اضافه نمود: ما در معاونت علمی می توانیم هماهنگی هایی با سایر وزارت خانه ها نظیر وزارت علوم یا خارجه برای سهولت برقراری این ارتباط داشته باشیم.

چونلی بای: برای گسترش تعاملات علمی و فناورانه به ایران مشتاقیم

در ادامه این ملاقات، چونلی بای، رئیس آموزشگاه علوم چین که به اتفاق هئیات همراهی متشکل از معاونان خود، راهی ایران شده بود، با تاکید بر این که ایران به نسبت 15 سال گذشته که سفری به این کشور داشتم، پیشرفت های چشم گیری در حوزه علم و فناوری نموده است، گفت: ما برای گسترش تعاملات علمی و فناورانه خود با ایران بسیار مشتاقیم.

وی با اشاره به وجود سه دانشگاه و 560 هزار دانشجو در آموزشگاه علوم چین، گفت: با توجه به این موضوع، می توانیم همکاری های خوبی در زمینه تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.

رئیس آموزشگاه علوم چین، تاکید نمود: امیدواریم رئیس جمهور کشورمان با جناب دکتر روحانی ملاقاتی داشته باشند که در ذیل آن ملاقات در زمینه تبادل استاد و دانشجو و همچنین سایر فعالیت ها و همکاری های علمی به نتایج مطلوبی برسند.

چونلی بای با اشاره به همکاری در زمینه فناوری های سطح بالا، در شرح چگونگی بازگرداندن نخبگان و دانشجویان چینی به کشورشان، گفت: چین تا 10 سال گذشته، پشرفت چندانی در حوزه های گوناگون علمی نداشت، به همین خاطر سعی خود را بر بازگرداندن نخبگان به کشور گذاشتیم که اتفاقا نتیجه هم داد.

وی با بیان این که اولین اقدام ما در این زمینه، ایجاد انگیزه برای نخبگان و دانشجویان خارج از کشورمان بود، اظهار کرد: ما برای آنان از همان ابتدا هزینه هایی در زمینه های تامین اقتصادی شخصی و پژوهشی متقبل شدیم.

رئیس آموزشگاه علوم چین نیز در خاتمه، ضمن اشاره به ایجاد ارتباط در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، بر ایجاد کارگروه هایی برای گستردگی همکاری های علمی و فناورانه بین ایران و چین تاکید نمود.

منبع: تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 940

به "ایجاد کارگروه هایی برای همکاری های علمی و فناورانه بین ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کارگروه هایی برای همکاری های علمی و فناورانه بین ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید