تهدید وزارت خارجه آمریکا علیه ناقضان تحریم های ایران

به گزارش تور روسیه ارزان، ایسنا نوشت: یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا با بیان اینکه کشورش انتقال کشتی های حامل نفت ایران را دنبال می نماید، تاکید نمود: واشنگتن هر شخصی که در دور زدن تحریم ها علیه تهران نقش داشته باشد را مسئول خواهد دانست.

تهدید وزارت خارجه آمریکا علیه ناقضان تحریم های ایران

دیوید پیمان مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور اقتصادی و تحریم ها به سوالاتی پیرامون تحریم های آمریکا علیه ایران و تأثیر آن بر بازار جهانی نفت پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سازوکار ویژه اتحادیه اروپا که یکی از بزرگ ترین شرکای آمریکا است و واکنش بازرگانان اروپایی به آن مدعی شد که تجار تاکنون هیچ علاقه ای برای استفاده از این سازوکار به منظور معامله با ایران از خود نشان نداده اند، چراکه بخش خصوصی اروپا ماندن در نظام اقتصادی آمریکا را به تجارت با ایران ترجیح می دهد.

پیمان ادامه داد: در صورتی که شرکتی بخواهد از این سازوکار اقتصادی استفاده کند، ما از نزدیک آن را دنبال می کنیم و آن را کاملاً و از تمام جهات تحت نظر می گیریم. به عنوان مثال، ارتباطات آن با نظام اقتصادی و بانک های آمریکا و تخلفات احتاقتصادی مستقیم یا غیر مستقیم، دانسته یا ندانسته از قوانین تحریم آمریکا را به دقت آنالیز می کنیم و مجازات های مربوط به تخلف از آن تحریم ها را با شدت تمام به اجرا می گذاریم. باید اضافه کنم که سازوکار اتحادیه اروپا برای معاملات در امور بشردوستانه به کار برده خواهد شد اما آمریکا پیشتر در این مورد، از جمله در خصوص مواد خوراکی و دارو برای مردم ایران استثنا قائل شده است.

این مقام آمریکایی که اصالت ایرانی دارد همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و تمدید معافیتی که برای هشت خریدار نفت ایران در نظر گرفته است، گفت: من نمی توانم درباره تبادل نظرهای در حال جریان در خصوص آنهایی که در آینده محتمل است از تحریم نفت ایران مستثنی شوند، حرف بزنم اما می دانیم که 20 کشور خواهان نفت ایران از این تحریم ها معاف نشدند و در نتیجه واردات نفت از ایران را متوقف کردند. معافیت های بسیار محدود به کشورهایی داده شد که توانایی شان برای قطع واردات بخش قابل ملاحظه نفت از ایران را به اثبات رساندند. به علاوه این کشورها برای به صفر رساندن وارداتشان تا ماه نوامبر با مشکلاتی روبرو بودند. انتظار ما این است که تمام کشورها در اسرع وقت این واردات را به طور کامل متوقف نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که ایران چه اقداماتی برای دور زدن تحریم های آمریکا انجام داده است، گفت: ما انتقال نفت ایران از کشتی به کشتی را از نزدیک زیر نظر داریم و با کشورهای دیگر نیز برای اطمینان از اینکه این رویکرد را در سواحلشان زیر نظر بگیرند، کار می کنیم. ما کشتی ها را دنبال می کنیم. ما صاحبان کشتی ها و شرکت های بیمه را درخصوص انتقال نفت از کشتی به کشتی مسئول می دانیم. بنابراین، هر کس که در اقدامات دور زدن تحریم ها به نوعی دخالت داشته باشد که در حقیقت بدترین نوع تخلف از تحریم های آمریکا است، ما واقعاً او را مسئول و جوابگو می دانیم. ما برای اطمینان از به اجرا درآمدن هر چه مؤثرتر تحریم ها، روش کاملاً گسترده ای را به کار می بریم.

دیوید پیمان به اقدام اخیر پاناما برای جلوگیری از تردد 59 کشتی ایرانی با پرچم این کشور اشاره نمود و اضافه کرد: باید بگویم که کشورها اقدامات بسیاری درباره صادرات نفت ایران و دور زدن تحریم های آمریکا انجام داده اند. چند وقت پیش برای دیدار با مقامات پاناما به این کشور رفته بودم. پاناما یکی از کشورهایی است که بسیاری از کشتی ها با پرچم آن در آب های آزاد حرکت می نمایند. رئیس جمهور پاناما فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن، کشتی های ایران اجازه استفاده از 60 پرچم پاناما را از دست دادند. این اقدامی مهم از طرف پاناما بود.

مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور اقتصادی و تحریم ها در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا به عنوان یکی از فراوری نمایندگان عمده نفت در جهان تا چه حد می تواند کوشش واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را پیچیده کند؟ مدعی شد: تصور می کنم عرضه نفت در بازار خوب است و یکی از سیاست های دولت آمریکا هم اطمینان از تداوم عرضه نفت به میزان کافی و ثبات قیمت آن است. به طور حتم، در زمان اعمال تحریم ها از جمله علیه ونزوئلا این دو مورد را کاملاً مد نظر داشتیم. بنابراین در خصوص عرضه کافی نفت و ثبات قیمت آن نگرانی نداریم. به علاوه، شرکت های آمریکایی به سرعت در حال افزایش فراوری انرژی از جمله نفت هستند. فکر می کنم درباره ثبات قیمت ها، عرضه کافی نفت در بازار و همینطور به صفر رساندن واردات نفت از ایران به سریع ترین وجه ممکن با شرکای خود در خارج به توافق رسیده ایم.

49311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 472

به "تهدید وزارت خارجه آمریکا علیه ناقضان تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید وزارت خارجه آمریکا علیه ناقضان تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید