جزییات تازه از فراوری داروی ایرانی ضدکرونا ، کاهش جانباختگان کرونا با تغییر پروتکل درمان

به گزارش تور روسیه ارزان، مسئول امور توزیع داروهای کرونا در سازمان غذا و دارو، از کاهش ریت مرگ و میر بیماران کرونا با تغییر پروتکل درمانی اطلاع داد و جزییات فراوری داروی ایرانی ضدکرونا را تشریح کرد.

جزییات تازه از فراوری داروی ایرانی ضدکرونا ، کاهش جانباختگان کرونا با تغییر پروتکل درمان

دکتر علی رزازان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آخرین شرایط تامین و توزیع داروهای ضد کرونا، گفت: باید توجه کرد که هر چقدر دارو وارد کشور یا در کشور فراوری گردد، ما بلافاصله آن ها را توزیع می کنیم. زیرا همه کشور به این داروها احتیاج دارد و ما می خواهیم که این داروها در دسترس همه پزشکان و بیمارستان ها قرار گیرند.

هیچ کشوری داروی قطعی ضدکرونا ندارد

وی اضافه کرد: بعضی پزشکانی که بر روی بیماری کووید-19 کار نموده اند، متوجه شدند که بعضی از داروهای ضدویروسی بر روی این بیماری جواب نمی دهند. بر همین اساس نه تنها ما بلکه همه جهان و حتی خود چین هنوز داروی قطعی برای درمان کووید-19 ندارند. بر اساس ژنتیک متفاوت افراد بعضی از داروهای ضدویروسی در مبتلایان به کرونا خوب جواب می دهد و در بعضی افراد هم پاسخ نمی دهد.

خروج اسلتامیویر از خط اول درمان کرونا

کمبود کاذب در 2 دارویی که برای مقابله با کرونا استفاده می گردد

رزازان با بیان اینکه طبق پروتکل درمانی مان اسلتامیویر از خط اول درمانی کرونا حذف شده است، گفت: زیرا شواهد بالینی نشان داد که مصرف این دارو تاثیری در بهبودی کووید-19 ندارد. با حذف اسلتامیویر از پروتکل درمانی کووید-19 پزشکان داروهای خط بعدی درمان را تجویز کردند و همین موضوع باعث شد که مقداری مصرف آن ها بیشتر گردد؛ مانند داروهای کَلِترا. حال پیش از این تمرکز ما بر واردات اسلتامیویر بود و پیش بینی نمی شد که این دارو کنار گذاشته گردد. البته هنوز هم سازمان بهداشت جهانی به کل این دارو را کنار نگذاشته و ما در ایران آن را از پروتکل حذف نموده ایم. بنابراین تمرکز بر روی دو داروی دیگر یعنی کَلِترا و ریباورین بیشتر شد و باعث شد که اکنون یک کمبود کاذبی در این داروها ایجاد گردد.

مسئول امور توزیع داروهای کرونا در سازمان غذا و دارو تاکید نمود: ما تمام کوشش مان را می کنیم تا هر چه زودتر این داروها را به اندازه ای تامین کنیم که در تمام مراکز درمانی و بیمارستان هایمان دپوی مختصری از این داروها داشته باشیم، اما به جرات می گویم که با تمام کوششی که همکارانم در سازمان غذا و دارو انجام داده اند، تا به امروز هیچکس از بی دارویی به مشکل برنخورده است. دارو رسیده، هر چند که کم کم می رسد، اما با وجود تمام تحریم ها و خصومت هایی که با کشورمان وجود دارد، دارو را رسانده ایم. البته باید توجه کرد که در حال حاضر این داروها در بازار جهانی هم پیدا نمی گردد؛ چراکه اروپا و آمریکا و... خودشان هم درگیر شده اند. با این حال توانسته ایم تا به امروز داروها را تامین کنیم.

جزییات توزیع داروهای ضدکرونایی

رزازان درباره نحوه توزیع داروهای ضدکرونایی در کشور نیز گفت: داروها را در سه بخش توزیع می کنیم؛ بخش اول در مراکز جامع خدمات سلامت توزیع می شوند که این مراکز به صورت 16 ساعته و 24 ساعته فعال هستند. این مراکز خط اول مقابله با بیماری های واگیر هستند که دارو را از قبل برایشان تامین نموده بودیم و هنوز هم تامین می کنیم. حال زمانی که بیمار به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه می نماید، تشکیل پرونده داده و اطلاعاتش در سامانه سیب وزارت بهداشت ثبت می گردد. باید توجه کرد که بیمارانی که اطلاعات شان در این مراکز ثبت می گردد، توسط کارشناسان بهداشت به طور مدام ردیابی و پیگیری می شوند. حتی اگر در قرنطینه خانگی باشند.

10 داروخانه منتخب برای عرضه داروهای کرونا در تهران

وی اضافه کرد: سطح دیگر در حوزه بیمارستان ها و بخش های بستری است برای بیمارانی که به بستری احتیاج دارند و حال شان به گونه ای است که ممکن است به اکسیژن و تجهیزات خاص احتیاج داشته باشند. این بیماران در بیمارستان بستری می شوند و داروهایشان هم در بیمارستان وجود دارد. سطح سوم، سطح دیگری در حوزه سرپایی است که بیماران به مطب ها یا بیمارستان ها مراجعه می نمایند، اما احتیاج به بستری ندارند و نسخه دارویی شان را از داروخانه های منتخبی که داروهای ضدکرونا را عرضه می نمایند، تهیه می نمایند. در تهران 10 داروخانه منتخب و در هر کلان شهر حداقل سه داروخانه منتخب تعیین نموده ایم.

آخرین شرایط توزیع ماسک و دستکش در داروخانه ها

رزازان ادامه داد: در زمینه ماسک و دستکش به آن شرایط کمبودی که مردم تصور می نمایند، نرسیدیم، بلکه اولویت اول را برای توزیع ماسک و دستکش مراکز درمانی و بیمارستان ها قرار دادیم؛ چراکه این مراکز مستقیما با بیماران سروکار دارند. تعیین است که آن ها برای تامین ماسک و دستکش باید در اولویت قرار گیرند. بر همین اساس اگر مردم دیدند که کمبودی از ماسک و دستکش در داروخانه ها ایجاد شد، به دلیل اولویت بندی هایمان بود.

ژل و محلول ضدعفونی نماینده در داروخانه های سراسر کشور موجود شد

وی تاکید نمود: در زمینه الکل هم باید توجه کرد که به طور کلی خرید الکل طبی از سوی داروخانه ها، در حد ساخت داروهای ترکیبی و جالینوسی است. داروخانه محل خرید و فروش الکل طبی در حجم بالا نیست. حال سیاستی که ما به خرج دادیم، این بود که بجای اینکه الکل ها را به صورت باکس در داروخانه ها توزیع کنیم تا به فروش برسد، این الکل ها در داروخانه ها را به محلول های ضدعفونی که اثربخشی و کارایی بهتری در برابر ویروس کرونا دارند، تبدیل کردیم. بنابراین بحث بر سر این بود که مردم به جای الکل، محلول ضدعفونی دریافت نمایند که خیالمان راحت باشد که این محلول ها نسبت به طیف وسیعی از میکرواُرگانیسم ها اثربخشی و کارایی دارند. در حال حاضر انواع ژل و انواع محلول های ضدعفونی در تمام داروخانه های سراسر کشور موجود است و فراوان است و محدودیتی در این زمینه نداریم.

وی گفت: در حوزه ماسک و دستکش هم داریم به وسیله شرکت های پخش سراسری مجاز، آن ها را در داروخانه ها توزیع و کمبودش را رفع می کنیم، اما اولویت مان همچنان در بیمارستان ها است. زیرا آن ها در تماس مستقیم با بیماران هستند.

جزییات ساخت داروی ایرانی برای درمان کرونا

رزازان درباره جزییات فراوری داروی ضد کرونا در کشور، با بیان اینکه این دارو، دارویی است که در جهان وجود دارد، گفت: ماده اولیه آن در حال ورود به کشور بوده و قرار است از سوی یکی از شرکت های داروسازی ما که به صورت تخصصی داروهای ضدویروسی می سازد، فراوری گردد. حال ممکن است این دارو هم به صورت ترکیبی فراوری گردد یا به صورت جداگانه فراوری گردد. از زمانیکه ماده اولیه وارد کشور گردد تا زمانیکه دارو وارد بازار گردد، معمولا بین سه تا 10 روز زمان می برد. در حال حاضر در مرحله واردات مواد اولیه آن قرار داریم.

داروی ضدالتهابی در مرحله تست

وی همچنین اظهار کرد: در عین حال یک داروی دیگر هم که ضدالتهابی است و حدود دو سال پیش از سوی یک شرکت دانش بنیان مطرح و فراوری شد، در حال تست است. در حال حاضر پزشکان ما متوجه شدند که یکی از اقداماتی که باید برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام دهند، این است که التهاب بیمار را از بین برند. این داروی تزریقی ضدالتهابی حدود دو سال قبل در ایران مطرح شد و در حال حاضر این دارو برای بیماران به صورت کلینیکال مصرف می گردد و در حال تست است که نتایج آن هنوز منتشر نشده است، اما شواهد نشان می دهد که این دارو برای بعضی بیماران جواب داده است. باید توجه کرد که این داروها برای درمان کرونا نیستند، بلکه این داروها کاربردهای متنوعی دارند. حال متوجه شدند برای بعضی بیماران پاسخ می دهد. این دارو مشابه خارجی هم دارد که به آن مجوز واردات نداده ایم.

کار تحقیقاتی بی نظیر پیزشکان ایرانی در مقابله به کووید-19

رزازان با بیان اینکه در حال حاضر آمریکا اعلام نموده است که داروهای ضدمالاریا می تواند به درمان مبتلایان به کرونا یاری کند، گفت: این دارو از ابتدا در پروتکل درمانی ما قرار داشت و هنوز هم هست، اما باید توجه کرد که کووید-19 یک بیماری کاملا جدید است. نکته مهم این است که پزشکان و داروسازان ما در ایران، کاری را که از نظر تحقیقاتی جهان باید در عرض یکسال انجام دهد را دارند در عرض دو هفته انجام می دهند و این یک افتخار است. شک نکنید که قطعا کشورهای دیگر از نتایج بالینی ما در زمینه مقابله با کرونا استفاده خواهند کرد. زیرا ما مدام پروتکل را تغییر داده و بهترین درمان را انتخاب می کنیم و اصراری به هیچ پروتکلی نداریم.

کاهش نرخ مرگ ومیر کرونا در کشور با تغییر پروتکل درمانی

وی تاکید نمود: از زمانیکه این پروتکل ها دچار تغییرات شده، ریت مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا به شدت کاهش یافته است. می توان به جرات گفت که اگر بیمار مبتلا به کرونا، بیماری زمینه ای نداشته باشد و در مراحل آخر بیماری نبوده و بیماری اش زود تشخیص داده گردد، با توجه به تجاربی که پزشکان طی یکی دو هفته اخیر به دست آورده اند، امکان ندارد که فوت کند. بنابراین از این جهت خیال مان راحت است.

مردم شیوع بالای کرونا را جدی نگرفتند

نگران سلامت افرادی هستیم که مسافرت رفتند

رزازان با تاکید بر اینکه داروی تخصصی که مختص درمان کووید-19 باشد، هنوز وجود ندارد، گفت: به هر حال ما داریم تامین و توزیع داروها را انجام می دهیم و شرایط را کنترل می کنیم. می توانیم این بیماری را کنترل کنیم. اما همراهی مردم و خودقرنطینگی آنها می توانست به سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت برای شکست سریع تر کرونا یاری کند، اما مردم هنوز درجه بالای شیوع کرونا را جدی نگرفته و مورد توجه قرار نداده اند. اگر شیوع کمتر و کوچکتر گردد، سریع تر می توان بیماری را کنترل کرد. اما در حال حاضر نگران کسانی هستیم که در این روزها مسافرت نموده اند و می خواهند به شهرهای خود بازگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1211

به "جزییات تازه از فراوری داروی ایرانی ضدکرونا ، کاهش جانباختگان کرونا با تغییر پروتکل درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات تازه از فراوری داروی ایرانی ضدکرونا ، کاهش جانباختگان کرونا با تغییر پروتکل درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید