حاجی میرزایی: نمی خواهیم اعتبار سال تحصیلی را خدشه دار کنیم

به گزارش تور روسیه ارزان، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حق دانش آموزان دسترسی به آموزش است، اظهار کرد: آموزش و پرورش برای رسیدن به این هدف آموزش دروس به دانش آموزان را از طریق تلویزیون، شبکه آموزشی دانش آموزان، بسته های آموزشی و راهبران آموزشی انجام می دهد.

حاجی میرزایی: نمی خواهیم اعتبار سال تحصیلی را خدشه دار کنیم

به گزارش خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی با اشاره به شرایط نظام آموزش و پرورش براثر شیوع کرونا، اظهار کرد: با یک پدیده غیرمنتظره ای روبرو شدیم که این پدیده باعث تعطیلی طولانی مدت مدارس شد و باید برای آن اقداماتی انجام می دادیم.

وی اضافه کرد: راه چاره ها یکی این بود که آموزش را رها کنیم و هر زمان امکان بازگشایی مدارس بود آموزش را ادامه بدهیم اما این زمان مشخص نبود و وقفه در آموزش، آسیب جدی به نظام تعلیم و تربیت وارد می کرد. ممکن بود این زمان طولانی شود و اولین تدبیر استفاده از ظرفیت تلویزیون بود که رسانه ملی در فاصله کمتر از یک هفته به کمک آموزش و پرورش آمد؛ اما اگر بخواهیم کل دروس را پوشش دهیم نیاز به 12 شبکه تلویزیونی داشتیم چون 12 پایه و بیش از 250 درس داریم و تنها با ظرفیت تلویزیون آموزش تمام محتوای آموزشی قابل تأمین نبود.

برای پوشش همه درس ها به 12 شبکه تلویزیونی نیاز داریم

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برخی ضعف های آموزش از طریق تلویزیون گفت: آموزش از طریق تلویزیون یک ارتباط تعاملی نیست و یک سویه است بنابراین به معلمان گفته شد که از ظرفیت های موجود استفاده کنند و به هر طریق ممکن است آموزش را ادامه دهید لذا معلمان به میدان آموزش مجازی آمدند و کارهای خلاقانه زیادی انجام دادند که در رسانه ها پخش شد و به شکل های مختلفی این کار ادامه پیدا کرد.

حاجی میرزایی بابیان اینکه نمی توانستیم اطمینان پیدا کنیم پوشش آموزش های مجازی چقدر و چگونه بوده است؟ اظهار کرد: نیازمند اقدام سراسری و هماهنگی بودیم و برای این اقدام بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا وقتی آموزش حضوری امکان پذیر نیست باید روی آموزش از راه دور و آموزش مجازی فکر می کردیم. همچنین مهم ترین ظرفیتی که برای آموزش مجازی وجود دارد، بستر اینترنت و آموزش الکترونیکی است.

وزیر آموزش و پرورش بابیان اینکه نیازمند یک برنامه اختصاصی برای آموزش و پرورش بودیم که بتوانیم به همکاران فرهنگی و والدین بگوییم با اطمینان و آرامش خاطر این برنامه را نصب کنند و استفاده کنند، اظهار کرد: این برنامه باید مختص آموزش و پرورش باشد و محیط امن و ظرفیت لازم را برای ارائه خدمت گسترده داشته باشد چراکه نزدیک به 15 میلیون دانش آموز در این فضا باید با معلمان خود ارتباط داشته باشند.

اتصال روزانه بیش از یک میلیون کاربر به شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد)

وزیر آموزش و پرورش بابیان اینکه این فکرها نهایتاً منجر به اجرایی شدن شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) شد، گفت: شبکه اجتماعی دانش آموزان از نیمه شعبان افتتاح و معلمان و دانش آموزان در آن ثبت نام کردند و تا به امروز بیش از ده میلیون و 400 هزار کاربر به این شبکه پیوسته اند و روزانه بیش از یک میلیون کاربر اتصال پیدا می کند و کار به سرعت پیش می رود.

حاجی میرزایی ادامه داد: در این برنامه مناسبت های واقعی که در مدرسه وجود دارد برقرار شده است و روابط معلمان و دانش آموزان و مدیر سرجای خودش است و همچنان که ما موظفیم آموزش را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: مدیران و معلمان مأموریت دارند این کار را انجام دهند و از این بستر استفاده می کنیم و کار را پیش می بریم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برخی از افراد در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به اینترنت ندارند و یا ممکن است برخی دسترسی به گوشی هوشمند نداشته باشند و ما نسبت به همه دانش آموزان مسئول هستیم.

ارائه بسته های آموزشی، استفاده از تلویزیون و رادیو جایگزین شاد در مناطق فاقد اینترنت

حاجی میرزایی شرح داد: در مناطقی که امکان استفاده از شبکه شاد را ندارند از مدیران خواستیم امکان های مختلف را بررسی کنند و بر اساس آن ادامه آموزش را امکان پذیر کنند چراکه این حق دانش آموزان است که از آموزش برخوردار باشند و ما موظفیم از تولید بسته های آموزشی، ظرفیت تلویزیون های محلی و رادیو نیز استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: با توجه به پروتکل های بهداشتی در مناطقی که امکان تردد و برگزاری کلاس های کوچک و کم جمعیت باشد به گزینه آموزش حضوری هم فکر می کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: باید محتوای آموزشی به اتمام برسد و تمام مسئولان در آموزش وپرورش در هر سطحی باید نقش و مأموریت خود را انجام دهند و البته فراگیرترین امکان شبکه شاد است.

وزیر آموزش وپرورش اظهار کرد: وقتی سامانه ای در این حد فعال می شود طبیعی است که در شروع با مشکلاتی روبرو است لذا در مدت کوتاه اشکالات به سرعت شناسایی و رفع می شود. همچنین معاونان آموزشی نیز به جد دنبال این هستند که درک دقیقی از افراد که تحت پو شش هستند و یا مناطقی که دسترسی ندارند داشته باشند.

خانواده ها نگران آموزش فرزندان خود نباشند

وی اضافه کرد: آموزش وپرورش این روزها تعطیلی ندارد و پیگیر این هستیم که دین خود را به دانش آموزان، والدین و کشور ادا کنیم و اطمینان می دهیم که نگران فرزندانتان نباشید به هر طریقی که شده کار آموزش را دنبال می کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره برخی از نگرانی هایی که دانش آموزان پایه دوازدهم دارند گفت: به همین دلیل اعلام کردیم اردیبهشت ماه خاتمه دوره آموزشی آنان است و پس ازآن سه هفته برای زمان برگزاری امتحانات در نظر گرفته شده است و سه هفته پس از امتحانات، فرصت برای آمادگی کنکور است، لذا در دهه سوم تیرماه آمادگی برگزاری کنکور را با در نظر دریافت ملاحظات وزارت بهداشت داریم.

وی در ادامه اضافه کرد: برای پایه های تحصیلی دیگر نیز اصرار بر این است که دوره آموزشی به اتمام برسد و نمی خواهیم اعتبار سال تحصیلی را خدشه دار کنیم زیرا برخی از آموزش های امسال نیازمند آموزش های سال تحصیلی بعدی است و با اتمام کل محتواهای آموزشی سال را به خاتمه می رسانیم.

در صورت نیاز امکان طولانی تر کردن دوره آموزشی وجود دارد

حاجی میرزایی شرح داد: معلمان و مدیران فرصت دارند برنامه ریزی کنند و اگر برای اتمام آموزش ها نیازمند توسعه زمان آموزش باشیم مجوز آن از ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفته شده است و می توانیم 4 تا 6 هفته زمان دوره آموزشی را طولانی تر بکنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وزیر آموزش وپرورش گفت: اگر می خواستیم مدارس حضوری برگزار شود به دلیل گرمای هوا و عدم امکانات سرمایشی مناسب با مشکلاتی روبرو هستیم و در حال حاضر با امکانات شبکه شاد از همه معلمان و دانش آموزان می خواهیم که با این حرکت همراهی کنند و معاونان آموزشی اطمینان داده اند که هیچ دانش آموزی از فرصت آموزشی محروم نخواهد بود.

در بحران کرونا فرهنگیان مسئولیت پذیری خود را اثبات کردند

وی با اشاره به ایثار و فداکاری معلمان در این دوره، اظهار کرد: کرونا در کنار تهدیداتی که داشت ظرفیت های نهفته ای را آشکار کرد و نشان داد جامعه فرهنگی؛ جامعه ای مسئولیت پذیر و فرهیخته و متعهد نسبت به مسئولیت هایش است.

حاجی میرزایی در ادامه اضافه کرد: برخی فیلم هایی که منتشر شد نشان می داد اعضای خانواده یک معلم درگیر آموزش وی شده اند و نشان می دهد مسئولیت در آموزش وپرورش خطیراست و کسانیکه با ما همکاری می کنند درک خوبی از مسئولیت خود دارند و افتخار می کنیم که جامعه فرهنگی از آزمون کرونا سرافراز بیرون آمدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1297

به "حاجی میرزایی: نمی خواهیم اعتبار سال تحصیلی را خدشه دار کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: نمی خواهیم اعتبار سال تحصیلی را خدشه دار کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید