حریری: به دولت آینده رای اعتماد نمی دهیم

به گزارش تور روسیه ارزان، نخست وزیر موقت لبنان در اشاره به جریان آزاد ملی اظهار داشت، دولت آینده که حسان دیاب مامور تشکیل آن شده دولت جبران باسیل خواهد بود.

حریری: به دولت آینده رای اعتماد نمی دهیم

به گزارش گروه بین الملل تور روسیه ارزان، سعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان در مصاحبه با سایت مستقبل وب گفت، او نخست وزیر مکلف را معرفی نکرده و جریان المستقبل هرگز در دولتی که دیاب قصد تشکیل آن را دارد، مشارکت نخواهد کرد و در صورتیکه برای رای گیری به مجلس معرفی گردد، به آن رای اعتماد نخواهد داد.

نخست وزیر موقت لبنان تاکید نمود، از تصمیمش برای تشکیل ندادن دولت پشیمان نیست و وجدانش راحت است.

وی درباره اینکه با آتش بازی می نماید نیز گفت: من زمانی که دیگران با بستن جهت ها و مجلس با آتش بازی می کردند بهای بسیار سنگینی پرداخت کردم به نظرم فتنه سنی و شیعه خط قرمز است و لبنان نباید در فتنه سنی و شیعه وارد گردد.

نخست وزیر موقت لبنان توضیح داد: موضع نهایی من درباره وقایع همزمان با سال جدید معین خواهد شد، من درصدد آنالیز عمیق اوضاع جاری هستم و موضعی صریح درباره وقایع کشور خواهم داشت.

وی بهبود شرایط مالی کشور را مستلزم اداره حکیمانه و سیاست گذاری های کارآمد دانست و گفت: خواسته اصلی من تشکیل دولتی از کارشناسان است که رد کردند سپس موضع القوات اللبنانیه آمد که منجر به عقب نشینی من شد، آن ها نیز حسان دیاب را آوردند. من بهای میانه روی خود را در تمام مرحله زندگی ام پرداخت کردم، این سیاست من در طول 15 سال گذشته بوده است و اگر مبارزه و دفاع من از این سیاست نبود لبنان اکنون در جای دیگری بود، به خصوص با بحران سوریه و پیامدهایش بر لبنان.

حریری گفت، هجمه ای تحت عنوان حریری سیاسی وجود دارد، اما این هجمه هرگز محقق نمی گردد و او با قدرت مقابل آن خواهد ایستاد.

نخست وزیر موقت لبنان اواخر اکتبر تحت فشار های معترضان که خواستار تغییر طبقه سیاسی کنونی، مبارزه با فساد و اصلاح مالی بودند، استعفا کرد. او آنچه شیطنت طایفه سنی ها در لبنان خوانده شده و آن ها را به سرقت کشور متهم می نماید، رد کرد.

حریری گفت: شرایط مالی بسیار سخت است و باید تدابیری از سوی یک دولت کامل اتخاذ گردد، ما دولتی موقت هستیم و تنها می توانیم به راهکار ها بیندیشیم، اما نمی توانیم آن ها را اجرایی کنیم، زیرا احتیاج به مصوبه های کابینه دارند. سند اصلاحاتی که دولت مصوب کرد احتیاج به تصمیم گیری های کابینه دارد.

دو حزب جریان آزاد ملی و القوات اللبنانیه مخالفت خود را با معرفی حریری به عنوان نخست وزیر دولتی از متخصصان اعلام کردند تا اینکه دیاب مامور تشکیل کابینه شد. او در رایزنی های مجلسی الزام آور رای 69 نماینده از مجموع 128 نماینده را به دست آورد.

وی درباره عدم رای دادنش به نواف سلام نیز گفت: من ابتدا نواف سلام را نامزد کردم بعضی همانطور که سعی کردند سوار موج انقلاب شوند اکنون سوار موج او شده اند، اما من معرفی او را در رایزنی های مجلسی رد کردم، زیرا نمی خواهم او به یک رای شیعی دست نیابد، این را نمی پذیرم و نواف هم نمی پذیرد. مشکل اکنون این است که ما بر اساس اصول طایفه ای عمل می کنیم مردم به جوش آمده اند، زیرا سیاستمداران تحت عنوان حقوق طوایف هر کاری می نمایند، اما در واقعیت برای منافع شخصی شان کار می نمایند.

وی درباره شروطش برای نخست وزیری اضافه کرد: من شروطی برای پذیرش تشکیل دولت داشتم و از همان ابتدا هم گفتم که اگر شروطم محقق نگردد، نمی پذیرم مامور تشکیل دولت شوم. آن ها احتمالا این شروط را برای حسان به منظور کنار زدن حریری فراهم می نمایند.

حریری مشکل عهد و پیمان که از سوی میشل عون در ابتدای ریاست جمهوری اش مطرح شد، گفت: مشکل عهد و پیمان این است که طوری عمل می نماید که گویی هیچ چیزی در کشور اتفاق نیفتاده است من به صراحت می گویم که نماینده دولت نخواهم بود، هیچ کس را معرفی نمی کنم و رای اعتماد هم نخواهم داد.

ملاقات حسان دیاب و میشل عون

از سوی دیگر، نخست وزیر مکلف لبنان گفته است، رایزنی ها درباره تشکیل دولت همچنان در ابتدای راه است.

این اظهارات او بعد از رایزنی ها روز گذشته اش با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در کاخ بعبدا مطرح شد.

او تاکید نمود، اوضاع بر وفق مراد پیش می رود.

همزمان با اتهام زمنی ها مبنی بر اینکه او با حمایت حزب الله لبنان و هم پیمانانش مامور تشکیل دولت شده، دیاب -شخصیت آکادمیک و وزیر سابق آموزش- اتهامات مبنی بر اینکه تحت کنترل حزب الله لبنان خواهد بود، رد کرد و وعده تشکیل دولتی از متخصصان را ظرف شش هفته داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1027

به "حریری: به دولت آینده رای اعتماد نمی دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریری: به دولت آینده رای اعتماد نمی دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید