درمان ضایعات کبدی با سلول بنیادی توسط محققان کشور

به گزارش تور روسیه ارزان، به گزارش خبرنگاران، سلول های بنیادی مزانشیمی، کیسه هایی (وزیکول) ترشحی فراوری و به محیط پیرامون خود آزاد می نمایند؛ آنالیز ها نشان داده است این وزیکول ها دارای اثرات درمانی روی سایر سلول ها هستند.

درمان ضایعات کبدی با سلول بنیادی توسط محققان کشور

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

با توجه به گرایش سلول های کبدی برای جذب این وزیکول های ترشحی، از آنها به شکل گسترده ای برای درمان ضایعات کبدی یا انتقال دارو به کبد استفاده می گردد.

با این وجود، تخریب سریع این وزیکول ها در محیط خارج سلولی موجب کاهش اثر آنها بر کبد می گردد.

به منظور غلبه بر این مشکل، دکتر حسین بهاروند، دکتر سورا مردپور، محمد حسین قانیان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی ایران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن پلی اتیلن گلیکول با وزیکول های ترشحی سلول های مزانشیمی ترکیب شد، به نحوی که کره های وزیکولی محصور شده در پلی اتیلن گلیکول به دست آمد.

بدین ترتیب با تخریب تدریجی پلیمر محصور کننده، وزیکول ها به تدریج و طی یک ماه آزاد می شدند.

چهار هفته پس از تزریق وزیکول های محصور شده به حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به فیبروز کبدی، کبد حیوان برداشته شد و با روش های آزمایشگاهی مورد آنالیز نهاده شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از وزیکول های ترشحی محصور شده با پلیمر، نسبت به روش مرسوم موجب بهبود شرایط درمانی کبد حیوانات مدل می گردد.

استفاده از این روش جدید باعث بهبود 40 تا 50 درصدی اثر ضد فیبروزی، ضد التهابی، ضد مرگ سلولی (آپوپتوزیس) و بازسازی کبد توسط وزیکول های ترشحی سلول های بنیادی مزانشیمی شده بود.

نتایج این پژوهش نشان داد، می توان از وزیکول های ترشحی سلول های بنیادی مزانشیمی به عنوان درمان موثری برای ضایعات کبدی استفاده کرد.

همچنین استفاده از روش محصور کردن این وزیکول ها در پلیمر، به عنوان روشی برای طولانی تر و اثربخش تر کردن استفاده از آنان در روندهای درمانی معرفی گردید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1000

به "درمان ضایعات کبدی با سلول بنیادی توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ضایعات کبدی با سلول بنیادی توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید