غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

به گزارش تور روسیه ارزان، غار Ochtinská Aragonite در جنوب اسلواکی، یکی از معدود غارهای دنیا است که در آن کریستال های آراگونیت یافت می گردد. یک غار در جمهوری چک، و غارهای دیگر در برزیل، آرژانتین، مکزیک و ایالات متحده قرار دارند اما غار اسلواکی با اختلاف، زیباترین آن هاست.

غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی

غار Ochtinská Aragonite در جنوب اسلواکی، یکی از معدود غارهای دنیا است

آراگونیت به طور طبیعی شکل کریستالی کلسیم کربنات است، همان ماده معدنی که بیشتر کلسیت های معمول موجود را تشکیل می دهد. کلسیت سفید بلوک های موج دار عظیم را شکل می دهد، کریستال های آراگونیت ستونی یا الیاف هستند. در این غار آن ها به شکل پیچ خورده و سوزنی و شبیه به یک دسته موی ژولیده وجود دارند.

این ساختارها بسیار ظریف هستند و با کوچکترین لمسی ممکن است بشنمایند. ساختارهای کریستالی این چنینی helictite نامیده می شوند و تا به امروز هیچ شرح قابل قبولی درمورد چگونگی شکل گیری آن ها وجود ندارد. آن ها با بارش مواد معدنی ایجاد می شوند (در این مورد کلسیم کربنات) که در آب حل شده اند و از سنگ های متخلخل سقف غار به پایین چکه می نمایند.

اما به جای اینکه به صورت عمودی رشد نمایند، آغاز به پیچ و تاب خوردن می نمایند. دلیل این اتفاق هنوز هم یک راز است اما نظریه هایی نیز وجود دارد. نیروهای مویرگی ممکن است باعث کشیدن آب در مسیرهایی خلاف جاذبه زمین باشند یا ممکن است باد آن ها را در جهت های مختلف تاب داده باشد. اما این نظریه ها به نظر مشکل دارند زیرا بیشتر هلکتیت ها توخالی نیستند بنابراین نیروهای مویرگی نمی توانند عمل نمایند و هم چنین بسیاری از غارها هیچ ورودی برای ورود باد به داخل غار ندارند.

غار Ochtinská Aragonite به طور تصادفی در سال 1954 کشف شد

این غار به طور تصادفی در سال 1954 کشف شد. کاشفانی که زمین را به دنبال سنگ آهن حفر می کردند به طور اتفاقی با این غار روبرو شدند. قبل از این کشف، غار هیچ ورودی طبیعی نداشت. از سال 1972 این غار به روی عموم باز شد و تقریبا 30 هزار نفر هرسال از این غار دیدن می نمایند تا زیبایی نادر کریستال های آن را از نزدیک ببینند. چشمگیرترین آن ها سالن کهکشان راه شیری است که با شاخه های سفید آراگونیت پوشیده شده و در نور لامپ مانند ستاره ها در آسمان شب می درخشد. بعضی از کریستال های آراگونیت این غار 138 هزار سال قدمت دارند.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1862

به "غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار حیرت انگیز کریستال در اسلواکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید