فقط دو فنجان شیر در روز خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 80 درصد افزایش می دهد

به گزارش تور روسیه ارزان، نتایج این پژوهش نشان داد نوشیدنِ یک-سومِ فنجان شیر در روز، با افزایشِ 30 درصدی احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان همراه بود؛ درحالیکه نوشیدنِ یک فنجان کامل (معادل 240 میلی گرم) احتمال ابتلا به سرطان را تا 50 درصد افزایش می داد.

فقط دو فنجان شیر در روز خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 80 درصد افزایش می دهد

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

نتایج یک تحقیقِ بزرگ نشان می دهد: زنانی که فقط دو فنجان شیر در روز بنوشند، احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان را تا 80 درصد در خود افزایش می دهند. بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی در انگلستان، آمریکا و سایر نقاط دنیا به بزرگسالان توصیه می نمایند بین دو تا سه فنجان شیر در روز بنوشند؛ زیرا شیر منبعِ غنیِ پروتئین و کلسیم است.

اما محققان از دانشگاهِ لوما لیندا در کالیفرنیا می گویند باید به این توصیه ها با احتیاط نگریست. این محققان 53000 زنِ بالای 8 سال را آنالیز کردند و دریافتند مصرفِ حتی مقادیر بسیار اندکی شیر در روز با افزایش شیوعِ سرطان پستان در آن ها مرتبط بود.

نتایج این پژوهش نشان داد نوشیدنِ یک-سومِ فنجان شیر در روز، با افزایشِ 30 درصدی احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان همراه بود؛ درحالیکه نوشیدنِ یک فنجان کامل (معادل 240 میلی گرم) احتمال ابتلا به سرطان را تا 50 درصد افزایش می داد.

آن هایی که سه فنجان در روز شیر مصرف نموده بودند، بینِ 70 تا 80 درصد احتمالِ ابتلا به سرطان را در خود افزایش داده بودند.

این مطالعه یک مطالعه توصیفی بود و دانشمندان به علل آن نپرداختند؛ اما حدس می زنند هورمونی در شیرِ گاو وجود دارد که مقصر ایجاد این بیماری است.

شیر بخوریم یا نه؟

زنان سحرخیز کمتر سرطان پستان می گیرند؟

علائم هشدار دهنده سرطان سینه چیست؟

تحقیقاتِ پیشین نشان داده اند که فاکتورِ رشدِ شبه انسولین (IGFD-1) که در شیر موجود است، نقشِ مهمی در شکل گیری و رشدِ تومور ایفا می نماید.

در آخرین تحقیقی که در این زمینه انجام شد، عاداتِ غذاییِ 53000 زن از آمریکای شمالی، که در هنگامِ آغاز این پژوهش عاری از سرطان بودند، تا 8 سال مورد مطالعه نهاده شد.

زنان به صورت هفتگی پرسشنامه هایی درباره عاداتِ غذایی خود پر می کردند و درباره موادِ غذایی ای که طی هفته مصرف نموده بودند، به دانشمندان اطلاعات می دادند.

آن ها همچنین به سؤالاتی درباره تاریخچه خانوادگیِ سرطان پستان، مصرفِ دارو های خاص، سابقه غربالگریِ سرطانِ پستان و وجود مسائلِ زمینه ای پاسخ داده بودند.

تا سرانجامِ این مطالعه، 1057 موردِ جدیدِ سرطانِ پستان در میان این زنان مشاهده شد و هیچ تفاوتی نداشت که زنان شیر پرچرب یا بدون چربی مصرف نموده بودند، در زنانی که در رژیمِ غذایی روزانه شیر مصرف نموده بودند، سرطانِ پرستان شایع تر بود.

در این پژوهش ارتباطی بین سایر جایگزین های شیر مانند شیربادام یا شیر سویا با سرطان پیدا نشد.

نویسنده ارشد این پژوهش، دکتر گَری فریزر، استاد کاردیولوژی و تغذیه در دانشگاه لوما لیندا، می گوید: موادِ غذاییِ لبنی، به خصوص شیر، با افزایشِ خطر ابتلا به سرطان مرتبط بود و تحقیقات نشان داد استفاده از شیر های جایگزین (شیربادام و شیرسویا) به طرزِ چشمگیری خطر ابتلا به سرطانِ پستان را کاهش داده بود. این نتایج نشان می دهد شیر های جایگزینِ شیرِ لبنی گزینه های بهتری هستند.

مصرفِ یک -چهارم تا یک-سومِ فنجان شیرِ لبنی در روز با افزایشِ خطرِ 30 درصدی ابتلا به سرطان مرتبط بود.

افزایش مصرف شیر تا یک فنجان در روز، خطر ابتلا تا 50 درصد افزایش پیدا می کرد و کسانی که دو تا سه فنجان در روز شیر نوشیده بودند بینِ 70 تا 80 درصد خطرِ ابتلا به سرطان پستان را در خود افزایش داده بودند.

پروفسور فریزر هشدار داد: افراد باید با احتیاطِ بیشتری به توصیه های معمولِ نوشیدنِ دو تا سه لیوان شیر در روز عمل نمایند.

این پژوهش شواهدِ کافی برای اثباتِ ارتباطِ مصرفِ سایر مواد لبنی مانند ماست و پنیر و سرطان پستان نداشت.

منبع: Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1149

به "فقط دو فنجان شیر در روز خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 80 درصد افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط دو فنجان شیر در روز خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 80 درصد افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید