نبود رایزن بازرگانی؛ مهم ترین ضعف تجارت ایران و گرجستان

به گزارش تور روسیه ارزان، وبینار آنالیز ظرفیت های تجاری بین ایران و گرجستان با حضور محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران و فاطمه مقیمی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان، روسا و نمایندگان اتاق های استانی، کمیسیون های تخصصی و تشکل ها برگزار گردید.

نبود رایزن بازرگانی؛ مهم ترین ضعف تجارت ایران و گرجستان

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

در این نشست، فرصت ها، چالش ها و موانع مربوط به همکاری بخش خصوصی با کشور گرجستان مطرح و آنالیز و همچنین گزارشی از آخرین شرایط تحولات منطقه، همکاری های دو کشور و چشم انداز توسعه مناسبات و همکاری ها و فرصت های موجود بین دو کشور از سوی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان ارائه داده شد.

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران به تشریح مهم ترین مزایای تجارت ایران با گرجستان پرداخت و رشد اقتصادی متوازن گرجستان در سال های گذشته. دسترسی به آب های آزاد، موقعیت استراتژیکی ترانزیتی برای انتقال کالاهای ایران به اروپا و رتبه بالای شاخص سهولت کسب وکار در گرجستان با توجه به اصلاحات ساختاری که در آن پدید آمده را به عنوان مهم ترین مزیت های تجاری گرجستان دانست و بر فراهم شدن زمینه های لازم برای همکاری دو کشور در بلندمدت تأکید کرد.

معاون امور بین الملل اتاق ایران تأکید کرد: برای توسعه تجارت ایران و گرجستان نیازمند امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی میان دو کشور هستیم. در همین زمینه، برای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده پیشنهاد امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی داده شده است.

او شرح داد: گرجستان موافقت نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا دارد. به همین دلیل، اروپا برای صادرات محصولات لبنی خود به گرجستان با عوارض صفر درصدی روبرو است ولی لبنیات ایرانی بیش از 12 درصد عوارض باید پرداخت نمایند که قیمت رقابتی را با مخاطره روبرو می نماید و باید در این خصوص مذاکره های لازم صورت گیرد.

کرباسی اعلام کرد: امکان سرمایه گذاری مشترک و استفاده از تعرفه صفر گرجستان با اروپا می تواند برای ایران ظرفیت صادرات به اروپا را تسهیل نموده و افزایش دهد.

او همچنین خواهان فراهم شدن امکانی برای عبور و ترانزیت کامیون های ایرانی شد.

کرباسی با توجه به موقعیت خاص گرجستان برای تجارت،اعزام رایزن اقتصادی و حضور مشاوران اقتصادی اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان در این کشور را ضروری دانست.

تشریح مهم ترین مزیت های تجارت با گرجستان

در ادامه فاطمه مقیمی، به تشریح مهم ترین فرصت های تجاری پیش روی ایران و گرجستان پرداخت و اظهار کرد: ارسال های اخیرکشورگرجستان نسبت به کشورهای اطراف خودوهمچنین کشورهای هم تراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده است ورودی قابل توجه درروند رشد اقتصاد گرجستان مشاهده می گردد. ضمن اینکه گرجستان دروازه بین آسیا و اروپا به شمار می رود و در حال حاضر کشورهای مختلفی ازجمله چین و امارات در این کشور اقدام به سرمایه گذاری نموده اند.

او با اشاره به پیش بینی های صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی این کشور تأکید کرد که ایران باید استراتژی خود در مقابل این کشور تغییر دهد و اهداف سیاسی و اقتصادی را باهم دنبال می کردیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان، نبود رایزن بازرگانی و اقتصادی را یکی از مهم ترین چالش های توسعه روابط دو کشور مطرح کرد و گفت: از میان کشورهای دنیا، ایران تنها 2 رایزن بازرگانی در کشورهای طرف عضو برای تجارت دارد.

او تأکید کرد: توسعه روابط اقتصادی در گروی بهره مندی فعالان اقتصادی از اطلاعات اقتصادی و تجاری به روز است که در این زمینه رایزنان بازرگانی می توانند نقش مهمی ایفا نمایند اما متأسفانه ما از داشتن آن ها محروم هستیم.

او با اشاره به حمایت از اقتصاد گرجستان، به ویژه شرکت های کوچک و متوسط، اضافه کرد: حداقل 70 میلیون یورو یاری هزینه برای دسترسی آسان تر کسب وکارهای گرجستان و افراد خویش کارفرما به خطوط ارزی و یاری های اقتصادی برای تقویت و بازیابی کسب وکارها پس از بحران فراهم خواهد شد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان گردشگری را یکی از مهم ترین حوزه ها برای همکاری مشترک ایران و گرجستان معرفی کرد و اضافه کرد: بر اساس آخرین گزارش ارائه شده درباره امنیت کشورهای دنیا، گرجستان به عنوان ششمین کشور امن دنیا شناخته شده است.

مقیمی علاوه بر گردشگری، پرورش آبزیان، کشاورزی و احداث گلخانه و دامپروری را به عنوان مهم ترین حوزه های همکاری ایران و گرجستان معرفی و شناخت دقیق از بازارهای این کشور را مهم ترین رمز موفقیت برای سرمایه گذاران مطرح کرد.

او عدم دریافت اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده از صادرات، عدم دریافت هیچگونه تعرفه گمرکی از صادرات و صادرات مجدد، سیستم نوین گمرکی و ثبت شرکت آسان را به عنوان مهم ترین مزیت های تجارت در گرجستان دانست.

در خاتمه، حاضران در وبینار به طرح سؤالات خود از رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان پرداختند.

فایل پی دی اف گزارش ارایه شده در مورد فرصت های تجاری ایران و گرجستان را از اینجا دانلود کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1693

به "نبود رایزن بازرگانی؛ مهم ترین ضعف تجارت ایران و گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبود رایزن بازرگانی؛ مهم ترین ضعف تجارت ایران و گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید