پشت پرده آزمایش موشکی تازه کره شمالی

به گزارش تور روسیه ارزان، ادعاهای اخیر کره شمالی مبنی بر آزمایش تسلیحات مافوق صوت، تلاش های این کشور برای توسعه سیستم سوخت موشکی بالقوه خطرناک را تحت الشعاع قرار داد. این توانایی به گفته تحلیلگران می تواند به این کشور مجهز به سلاح هسته ای اجازه دهد تا موشک های خود را به هنگام جنگ سریع تر مستقر و پرتاب کند.

پشت پرده آزمایش موشکی تازه کره شمالی

به گزارش یورونیوز، بیشتر موشک های بالستیک این کشور از سوخت مایع استفاده می کنند، که معمولاً باید قبل از شلیک، آنها را با پیشران در محل پرتاب بارگیری کنند - مرحله ای زمان بر که شناسایی و نابودی آنها را آسان تر می کند.

پیونگ یانگ همچنین در پی فناوری سوخت جامد برای موتورهای موشک بوده است که تا به امروز بیشتر این موتورها در موشک های کوچک تر و کوتاه برد استفاده شده اند.

آزمایش های اخیر نشان می دهد که دانشمندان نظامی کره شمالی گزینه سومی را دنبال می کنند: سیستم مخزن سوختی که در آن، پیشران با سوخت مایع و محفظه های اکسیدکننده در بدنه موشک جای می گیرد و این قابلیت را ایجاد می کند تا موشک ها در کارخانه سوخت گیری و آماده پرتاب شوند.

آنکیت پاندا، کارشناس ارشد بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی مستقر در ایالات متحده، در این خصوص به رویترز می گوید: این امر نیاز به سوخت گیری در میدان را برطرف می کند، که می تواند واکنش موشک های سوخت مایع کره شمالی را افزایش دهد.آنها هنوز با گذر به سیستم سوخت کاملاً جامد فاصله دارند، بنابراین، این می تواند یک تغییر موقتی اما مفید باشد.

کره شمالی نخستین بار در ماه سپتامبر اعلام کرد که از چنین مخازنی برای آزمایش موشک مافوق صوت خود استفاده کرده است. موشکی که قادر است کلاهکی با سرعت بیش از 5 برابر نسبت به مدل های پیشین را حمل کند.

موسسه شمال 38 یک سازمان مستقر در واشنگتن که برنامه های نظامی کره شمالی را زیر نظر دارد، در گزارشی در این خصوص می گوید: اقدامات کره شمالی نشان می دهد که این کشور در نظر دارد در دراز مدت نیروی موشک های بالستیک سوخت مایع خود را حفظ و آن را بهبود بخشد تا اینکه بخواهد کاملا به یک سوخت جامد روی آورد.

ناظران بر این باورند که همین نوع تقویت کننده موشک با سیستم مخزن نو ممکن است هفته گذشته در دومین آزمایش مافوق صوت مورد استفاده قرار گرفته باشد. کره شمالی روز سه شنبه یک موشک دیگر پرتاب کرد، اما جزئیات فنی چندانی در این خصوص منتشر نشده است.

مارکوس شیلر، کارشناس موشکی مستقر در اروپا در این خصوص معتقد است که عنصر فراریت در سیستم مخزن سوختی که کره شمالی در پی آن است، سودمندی آن در بُعد نظامی را با تردید همراه می کند.

او در ادامه می افزاید: این موتورهای موشک از تترواکسید نیتروژن (NTO) به عنوان اکسید کننده و دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) به عنوان سوخت استفاده می کنند. هر دو بسیار سمی و همچنین هیپرگولیک هستند، به این معنی که در تماس با یکدیگر به شدت واکنش نشان می دهند.

این انفجار از طریق یک نازل برای تغذیه موشک هدایت می شود. اما مواد شیمیایی می توانند در برابر شوک ها و دما بسیار آسیب پذیر باشند.

شیلر در توصیف ترکیب شیمیایی و مخزن نو سوخت موشک های کره ای می گوید: مثل این است که شما با یک بمب در حال رانندگی هستید. لحظه ای که مخازن موشک پاره شوند، شما به چاله برخورد کرده اید، یا اینکه شخصی به سمت موشک شلیک می کند، همه در یک ابر قرمز غلیظ از بین خواهند رفت.

در همین حال باید در نظر داشت که، NTO در منفی 11 درجه سانتیگراد منجمد می شود و در مثبت 21 درجه سانتیگراد شروع به جوشیدن می کند.

شیلر در شفاف تر ساختن موضوع و خطرات استفاده از سیستم سوخت کره شمالی می گوید تصویر کنید که در یک شب زمستانی در جنگلی در کره نشسته اید و منتظر فرمان شلیک هستید، NTO در لوله ها و مخازن شروع به یخ زدن می کند و در چنین شرایطی موشک هنگام پرتاب منفجر می شود. یا در روزهای گرم تابستان احتمالا شما نمی خواهید با اکسیدکننده ای که در مخزن می جوشد، خطر پرتاب موشک را به جان بخرید.

کره شمالی اما می گوید که آزمایش اخیر قابلیت اطمینان از سیستم مخزن نو سوخت در شرایط آب و هوایی زمستانی را تأیید و نشان داده که می توان از این مدل استفاده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2273

به "پشت پرده آزمایش موشکی تازه کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده آزمایش موشکی تازه کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید