پیشنهاد دولت درباره سهمیه بندی بنزین در لایحه بودجه ارائه می شود

به گزارش تور روسیه ارزان، رئیس مجلس گفت: مجلس در مورد موضوع سهمیه بندی بنزین هنوز تصمیم نگرفته و بحث در حال پخته شدن است.

پیشنهاد دولت درباره سهمیه بندی بنزین در لایحه بودجه ارائه می شود

به گزارش ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس در تشریح نشست غیرعلنی صبح امروز در جمع تور روسیه ارزان اظهار کرد: یک کار نسبتا تحقیقاتی بزرگی با کمک مرکز پژوهش های مجلس، سازمان برنامه و بودجه و همچنین مراکز دیگری که در دولت می توانستند اطلاعات مفیدی در رابطه با یارانه ها ارائه کنند با کمک وزاتخانه های مربوطه انجام شد تا تصویری از موضوع معین شود.

او افزود: در رسانه ها گاهی ارقام و اعداد مختلفی ارائه می دهند که میزان یارانه ها در کشور و آن بخشی که در بودجه هر سال می آید و یارانه بنزین و گاز به بخش های دیگر چقدر است و چقدر از آن مربوط به سهم خانوار و چقدر مربوط به حمل و نقل و صنعت و تولید است، در درجه اول باید تصویر روشن می شد، چون تصمیم گیری در این قضیه یک خطی نیست.

رئیس قوه مقننه در ادامه گفت: وقتی قرار باشد تصمیمی گرفته شود باید مراقبت کرد تا به خانوارها صدمه ای وارد نشود، بلکه به آنها کمک شود و هم به تولید کشور هم لطمه نخورد.

لاریجانی در ادامه یادآور شد: به نظر من در جلسه امروز تصویر نسبتا واضحی از یارانه های پنهان ارائه شد و آنچه مهم بود این است که در راه حل ها نظرات مختلفی وجود دارد و اکنون هم بنایی بر این نیست که مجلس فوری تصمیمی را بگیرد، چرا که فرصت برای این کار داریم و بناست که در این زمینه بررسی ها کامل شود، لذا بنده آن را به کمیسیون بودجه ارجاع دادم تا کمیسیون های مختلف در این زمینه بحث کنند.

رئیس مجلس همچنین یادآور شد: همه بدانند اراده مجلس بر این است که به هیچ وجه نباید فشاری به مردم بیاید، یعنی اگر قرار باشد تغییری بوجود بیاید باید کاملا هدایت شده و به نفع طبقات پایین قرار بگیرد.

لاریجانی در ادامه شرح داد: اکنون در کشور طبقات بالاتر در ابعاد مختلف یارانه بیشتری استفاده می کنند و طبقات پایین تر کمتر استفاده می کنند.

او گفت: اراده مجلس بر این است که حتما باید زندگی طبقات پایین بهتر شود، نه اینکه فشار به آنها بیاید و همچنین باید مراقبت شود تا تولید کشور لطمه نخورد.

لاریجانی ادامه داد: البته برخی پیشنهادات هم مطرح شد، اما ما راجع به پیشنهادات اکنون تصمیم نگرفتیم و باید در کمیسیون بودجه بعدا بحث شود. البته لایحه آن را باید دولت بدهد.

او در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درخصوص سهمیه بندی سوخت نیز مباحثی مطرح شده یا خیر، گفت: خیر؛ یکی از راه ها این است که سهمیه هایی که به مردم در رابطه با سوخت داده می شود به اندازه ای باشد که اکنون هست یعنی نرخ آن همین حدود باشد.

رئیس مجلس افزود: راه های دیگر هم وجود دارد که در حال حاضر مجلس برای آن تصمیم نگرفته و بحث در حال پخته شدن است، البته مسائلی هم دولت دارد که آنها در بودجه مطرح می شود.

لاریجانی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی تصمیم گرفته شده یا خیر گفت: یکی از موضوعاتی که رهبر معظم انقلاب در اصلاح ساختار بودجه دستور داده بودند همین است اما هنوز تصمیم قاطعی گرفته نشده و اگر تصمیم گرفته شود، حتما اعلام می کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 806

به "پیشنهاد دولت درباره سهمیه بندی بنزین در لایحه بودجه ارائه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد دولت درباره سهمیه بندی بنزین در لایحه بودجه ارائه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید