چرا عفونت گوش در بچه ها شایع است؟

به گزارش تور روسیه ارزان، یکی از عفونت های شایع دوران کودکی عفونت گوش میانی است که خود را به صورت گوش درد، تب، بی حالی و بی اشتهایی نشان می دهد. این عفونت حتی در شیرخواران می تواند باعث بروز علائم گوارشی مانند اسهال شود. اما چرا این عفونت در بچه ها شایع تر است؟

چرا عفونت گوش در بچه ها شایع است؟

گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است: گوش خارجی که شامل لاله و کانال گوش است، گوش میانی که یک اتاقک پر از هواست و استخوانچه های ظریفی در آن قرار دارند که مسؤول انتقال صدا به گوش داخلی هستند و سرانجام گوش داخلی که شامل حلزون و کانال های تعادلی است.

حد فاصل گوش میانی و خارجی پرده صماخ قرار گرفته است. گوش میانی از طریق راهی به نام شیپور استاش با حلق ما ارتباط دارد و این گونه هوای داخل آن تهویه می شود.

در بچه ها این شیپور یا لوله کوتاه، نرم و افقی است و لذا احتمال این که ترشحات و میکروب های حلق بتوانند از آن وارد گوش میانی شوند بیشتر است.

همچنین کار تهویه را ضعیف تر انجام می دهد. پس بچه ها در جریان عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی ها در معرض عفونت گوش قرار می گیرند.

بعضی شرایط، استعداد ابتلا به این عفونت را در کودک افزایش می دهد. مثلا در پسر بچه ها این موضوع شایع تر است.

از دیگر عوامل زمینه ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد: فصل پاییز و زمستان، مهدکودک رفتن، داشتن خواهران و برادران بزرگ تر و استفاده از پستانک.

پس از درمان و طی شدن عفونت، بلافاصله فضای گوش میانی سالم و پر از هوا نمی شود بلکه زمان لازم است تا شیپور استاش دوباره هوا را وارد گوش کند که ممکن است تا دو ماه طول بکشد.

در این فاصله گوش درد و علائم حاد بیماری وجود ندارد؛ اما پشت پرده گوش، مایع جمع می شود که منجر به کاهش شنوایی خفیف تا متوسط در بچه ها شده و اغلب به این علت، پدر و مادر با کودکی روبرو می شوند که صدای تلویزیون را بلند می کند یا دقتش کاهش یافته است.

خبر خوب این است که در بچه ها سالم که مسئله ای در گفتار و یادگیری ندارند و ساختارهای دیگر ناحیه سر و گردن و صورت طبیعی است تنها درمان لازم، گذشت زمان است و در فواصل سه ماه یک بار معاینه پزشک لازم است. این حالت را اصطلاحا اوتیت سروز می نامند و در بچه ها سالم نیاز به هیچ درمان آنتی بیوتیکی ندارد.

دکتر مهتاب ربانی اناری - متخصص گوش و حلق و بینی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1816

به "چرا عفونت گوش در بچه ها شایع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عفونت گوش در بچه ها شایع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید