چقدر پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع آوری شده است؟

به گزارش تور روسیه ارزان، سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تشریح شرایط اهدای خون در کشور طی سه ماهه نخست امسال، گفت: در حال حاضر 2350 نفر از بهبودیافتگان بیماری کووید-19 جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اند که از این تعداد 1880 واحد پلاسما تهیه شده است.

چقدر پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع آوری شده است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی با اشاره به شرایط اهدای خون در سه ماهه اول سال 1399، گفت: در سه ماهه ابتدایی سال 1399 میزان 755 هزار و 378 واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستان های کشور توزیع شده است که نزدیک به 21 درصد آن در بیمارستان های استان تهران مصرف شده اند.

اهدای 444 هزار واحد خون کامل در 3 ماهه اول 1399

وی افزود: همچنین در این مدت 562 هزار و 100 نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون در سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد 444 هزار واحد خون کامل اهدا شده است. البته 118 هزار و 100 نفر از مراجعه کنندگان نیز از اهدای خون معاف شده اند.

3 استانی که بیشترین اهدای خون بانوان را داشته اند

حاجی بیگی با بیان اینکه طی این مدت 67 هزار و 399 نفر برای بار اول جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اند، ادامه داد: همچنین در این سه ماهه 22 هزار و 807 نفر از بانوان یعنی 5.2 درصد اهدای خون انجام داده اند. در این مدت بانوان استان های خراسان جنوبی با 8.9 درصد، سیستان و بلوچستان با 8.6 درصد و بانوان خراسان شمالی با هشت درصد اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون در کشور نشان داده اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه شاخص اهدای خون مستمر در کشور به طور میانگین 56.6 درصد بوده است، اظهار کرد: باید توجه کرد که استان های سمنان با 75 درصد، همدان با 70 درصد و یزد با 66 درصد بیشترین میزان اهدای خون مستمر را در کشور داشته است. همچنین در سه ماهه نخست امسال استان های قم، البرز، تهران و مرکزی بیشترین مشارکت را در شبکه ملی خونرسانی کشور داشته اند. به این معنی که در حوزه ارسال خون به سایر استان های نیازمند در کشور کمک کرده اند.

رشد یک درصدی شاخص اهدای خون بانوان در کشور

حاجی بیگی با بیان اینکه 34 درصد خون های اهدایی در کشور دارای گروه خونی O+ بوده است و تنها یک درصد خون های اهدایی AB- بوده است، گفت: همچنین شاخص اهدای خون بانوان در این سه ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته است؛ به طوری که از 4.1 درصد در سال 1398 به 5.2 درصد در سه ماهه اول سال 1399 رسیده است.

وی ادامه داد: در سه ماهه نخست امسال در استان های خراسان شمالی و بوشهر شاهد رشد اهدای خون نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم. همچنین اهدای خون مستمر در استان گیلان، با 10 درصد رشد و در آذربایجان شرقی با چهار درصد رشد روبرو شده است.

شرایط سنی اهداکنندگان خون در کشور

حاجی بیگی همچنین اظهار کرد: سه درصد از اهدا کنندگان خون در کشور در سنین 18 تا 20 سال و 23 درصد در سن 21 تا 30 سال قرار دارند. همچنین 50 درصد از اهداکنندگان خون در کشور بین سنین 31 تا 45 سال بوده و 24 درصد از اهداکنندگان خون در کشور در سن 46 تا 60 سال، قرار دارند.

مردم در کدام استان ها بیشتر پلاسما اهدا می کنند؟

حاجی بیگی تاکید کرد: در حوزه اهدای پلاسما نیز مردم استان های تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، فارس و کرمانشاه اقبال بیشتری جهت اهدای پلاسما نشان داده اند. به طوری که بیشترین میزان اهدای پلاسما در استان های تهران، خوزستان و خراسان رضوی بوده است.

چقدر پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع آوری شده است؟

سخنگوی سازمان انتقال خون در ادامه صحبت هایش با اشاره به آخرین شرایط اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کووید-19 در کشور، گفت: در حال حاضر 2350 نفر از بهبودیافتگان بیماری کووید-19 جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اند که از این تعداد 1880 واحد پلاسما تهیه شده است.

حاجی بیگی گفت: باید توجه کرد که در حال حاضر در 22 استان شامل استان های مرکزی، اردبیل، کرمان، آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان، مازنداران، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، سیستان و بلوچستان، همدان، قم، یزد، خراسان رضوی، گلستان، سمنان، تهران، کرمانشاه و فارس طرح جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان بیماری کووید-19 در حال انجام است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1399

به "چقدر پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع آوری شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع آوری شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید