تسهیلات کرونا به حساب کارفرماها از شنبه واریز می گردد

به گزارش تور روسیه ارزان، عیسی منصوری امروز در نشست خبری گفت: برای مقابله با تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد و بنگاه های کشور، مقرر شد از سوی 20 بانک مبلغ 49 هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود 12 درصد اعطا گردد که تا به امروز مکانیزم عملی 44 هزار میلیارد تومان این رقم طی شده است.

تسهیلات کرونا به حساب کارفرماها از شنبه واریز می گردد

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: میزان تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه های شدیداً آسیب دیده 12 میلیون تومان است. بنگاه هایی که بالاجبار تعطیل شدند به ازای هر کارکن 16 میلیون تومان می گیرند و رانندگان مسافری (درون شهری و برون شهری) خویش فرما نیز مشمول وام 6 میلیون تومانی شده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با 14 رسته اصلی و 550 زیررسته روبرو هستیم که یک میلیون و 200 هزار بنگاه می شوند.

منصوری گفت: تا به امروز 228 هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام و 126 هزار بنگاه واجد شرایط بوده اند که 238 هزار نفر اشتغال مشمول حمایت شده اند و حدود 75 هزار پفراینده در بانک های 20 گانه تشکیل شده است. از روز شنبه افراد متقاضی ثبت نام شده که پفراینده شان به بانک ارسال شده به شعب منتخب خود مراجعه و تسهیلات را دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: با رایزنی های اجرا شده در اخذ ضمانت آسان گرفتیم. برای وام زیر 16 میلیون تومان فقط سفته یا چک، بین 16 تا 48 میلیون سفته با یک ضامن، تا 160 میلیون سفته با دو ضامن، 160 تا 200 میلیون سفته با سه ضامن و بالای 200 میلیون سفته و ضامن با بانک است.

منصوری همچنین گفت: پیش از این مقرر شده بود که در صورت حفظ 90 درصد اشتغال تسهیلات کرونا به بنگاهها پرداخت گردد که در حال حاضر این شرط برداشته شده و اگر بنگاهی حتی یک نفر را حفظ نموده باشد به ازای نیروی کار شاغل تسهیلات دریافت می نماید.

منصوری در ادامه با بیان اینکه یک برنامه پساکرونا تدوین نموده ایم، گفت: بنا به نظر رئیس جمهور و وزیر تعاون مبنی بر تدوین یک بسته حمایت از کسب و کار برای دوران پساکرونا، آنالیز ها را انجام دادیم و دوران پساکرونا را در سه سناریو تعریف کردیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: سناریوی نخست اینکه ممکن است واحدهای مالی همراه با رونق به حالتی بهتر از حالت قبل از کرونا برگردند؛ سناریوی دوم پیش بینی یک دوره افول و سپس بازگشت سریع به رونق است و سناریوی سوم بازگشت به روال قبل اما درگیر شدن دوباره با کرونا است. بر اساس این سه سناریو 11 مؤلفه در قالب برنامه پساکرونا تدوین کردیم که پس از تصویب اطلاع رسانی می گردد.

2 میلیون و 800 هزار نفر بیمه ندارند

منصوری در ادامه گفت: از 6 میلیون نفری که متأثر از کرونا هستند 2 میلیون و 800 هزار نفر بیمه ندارند. این افراد چند دسته هستند به این صورت که یا خویش فرما هستند یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود دارد اما قابل اثبات نیست و یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود داد و قابل اثبات است.

وی اضافه کرد: برای حمایت از این افراد دستورالعملی را تهیه و امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نهایی خواهیم رساند.

منصوری توضیح داد: ما به سراغ کسانی می رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی تواند قابل قبول باشد زیرا در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می توانند با معرفی کذب خود سیستم را دچار مشکل نمایند.

منصوری تاکید نمود: باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که ما برای این موضوع با همه دستگاه های ذیربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی های لازم را انجام داده ایم.

بیمه بیکاری 260 هزار نفر تا 10 روز دیگر واریز می گردد

معاون وزیر کار در خصوص بیمه بیکاری نیز گفت: طبق آخرین آمار 840 هزار برای بیمه بیکاری ثبت نام نموده اند که ثبت نام ها فرایند نزولی داشته است. به عنوان مثال در خرداد ماه فقط دو هزار و 800 نفر ثبت نام داشتیم در حالی که این عدد برای اسفند ماه 300 هزار نفر بود. این مساله نشان می دهد تعداد بیکاران کاهشی شده است.

وی اضافه کرد: از 840 هزار نفر 703 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری شده اند که تا به امروز برای 103 هزار نفر بیمه بیکاری واریز شده است و برای 260 هزار نفر دیگر ظرف 10 روز آینده این مبلغ واریز می گردد.

منصوری در رابطه با کم بودن مبلغ بیمه بیکاری ناشی از کرونا گفت: علیرغم پیشنهاد وزارت کار نظر سازمان برنامه و بودجه این بود که میزان کار در ماه این افراد در قیاس با فردی که تمام وقت کار می نماید آن قدری نیست که بیمه بیکاری را دریافت کند از این رو سازمان برنامه میزان بیمه بیکاری ناشی از کرونا را تعدیل کرد.

منصوری اضافه کرد: تمایل وزارت کار این بود که بیمه بیکاری ناشی از کرونا به روال همواره واریز گردد اما به هر حال جمع بندی ها این بود که این بیمه را بر اساس شرایط کرونا واریز کنیم چرا که بسیاری از این افراد مجدد به کار خود بازخواهند گشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1384

به "تسهیلات کرونا به حساب کارفرماها از شنبه واریز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات کرونا به حساب کارفرماها از شنبه واریز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید