خبرنگاران چین: حمایت از برجام و حفظ اقتدار شورای امنیت دو پیغام مهم نشست وین بود

به گزارش تور روسیه ارزان، پکن- خبرنگاران- سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با اشاره به برگزاری نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد که حمایت قاطع از برجام و حفظ اقتدار شورای امنیت دو پیغام مهم این نشست بود.

خبرنگاران چین: حمایت از برجام و حفظ اقتدار شورای امنیت دو پیغام مهم نشست وین بود

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، خانم هوا چون اینگ روز چهارشنبه در پکن در جمع خبرنگاران اضافه نمود: در نشست وین همه طرف ها تاکید کردند که ایالات متحده مدت ها است به طور یک جانبه از برجام خارج شده و دیگر در این توافق نامه مشارکت ندارد و حق ندارد ساز و کار مکانیسم ماشه را در شورای امنیت فعال کند.

او با یاداوری حضور هیات چینی در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به سرپرستی مدیرکل تسلیحات وزارت خارجه چین اضافه نمود: در این نشست چین، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتحادیه اروپا بار دیگر از توافق هسته ای ایران حمایت کردند در حالی که ایالات متحده کوشش نموده بود به صورت یک جانبه شورای امنیت سازمان ملل را وادار کند تا اقدامات غیرقانونی علیه ایران انجام دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین ادامه داد: در نشست وین کشورهای باقی مانده در برجام بار دیگر تاکید کردند که آنها به بحث و گفتگو در خصوص اجرای توافق جامع هسته ای ایران تحت چارچوب کمیسیون مشترک ادامه خواهند داد و از توافق حاصل شده بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران درباره بازرسی از دو سایت ایران استقبال می نمایند.

خانم هوا اضافه نمود: نماینده چین در این نشست گفت که ایالات متحده آمریکا از تعهدات قانونی بین المللی خود چشم پوشی نموده، یک جانبه از توافق نامه جامع هسته ای ایران خارج شده، تحریم های یک جانبه و غیرقانونی علیه ایران را از سر گرفته و در عین حال تمام کوشش خود را برای جلوگیری از اجرای همکاری سایر طرف ها با ایران بکار گرفته است همین مساله باعث افزایش تنش در مساله هسته ای ایران است.

وی اضافه نمود: در نشست کمیسیون مشترک برجام، کوشش غیرقانونی ایالات متحده در شورای امنیت با مخالفت گسترده روبرو شده و بعید به نظر می رسد که این کشور پیروز گردد تحریم های ایران را از سر بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با بیان اینکه همه طرفها باید به حل اختلافات به وسیله گفت و گو و مشورت در چارچوب کمیسیون مشترک پایبند باشند از همه طرف ها خواست تا به طور فعال از آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ایران برای اجرایی شدن توافق دوجانبه تهران حمایت نمایند.

وی از همه طرف های به جامانده در برجام خواست تا در سمت راست تاریخ بایستند، چند جانبه گرایی را حفظ نمایند و به کوشش های بی وقفه برای ارتقا حل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران ادامه دهند.

خانم هوا با اشاره به رایزنی وانگ یی وزیر خارجه چین در سفر به اروپا در خصوص مساله هسته ای ایران، گفت: چین و اتحادیه اروپا همواره ارتباطات نزدیکی در خصوص حمایت از توافق هسته ای ایران برقرار نموده اند و در سفر وانگ یی به اروپا نیز در این مورد با طرف های اروپایی رایزنی شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1503

به "خبرنگاران چین: حمایت از برجام و حفظ اقتدار شورای امنیت دو پیغام مهم نشست وین بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چین: حمایت از برجام و حفظ اقتدار شورای امنیت دو پیغام مهم نشست وین بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید