هایکو ماس: آلمان روی همکاری چین برای حفظ برجام حساب می نماید

به گزارش تور روسیه ارزان، وزیر امور خارجه آلمان گفت این کشور برای حفظ برجام روی یاری چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد حساب می نماید.

هایکو ماس: آلمان روی همکاری چین برای حفظ برجام حساب می نماید

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفته کشورش روی همکاری سازنده چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حفظ برجام حساب می نماید.

ماس این اظهارات را در یک گفت وگوی ویدئویی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین مطرح نموده است. روسای دستگاه دیپلماسی دو کشور در این گفت وگو در مورد طیفی از مسائل مربوط به روابط دوجانبه میان دو کشور از جمله ایران و لیبی رایزنی نموده اند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه آلمان در مورد ایران و لیبی گفته برلین روی حمایت بیشتر چین در شورای امنیت و همکاری سازنده این کشور برای حفظ برجام حساب باز نموده است.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ انتها 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر -به زعم او- مجاب خواهد نمود.

در حالی که بیش از 2 سال از این وعده می گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه های مختلف در آمریکا آماج نقدها قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن راستا آمریکا از متحدانش متهم نموده اند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال گذشته در سالگرد خروج آمریکا از برجام گفت میخواهد طی گام هایی تعهداتش به این توافق را کاهش دهد. اقدام ایران ذیل مفاد مندرج در برجام اعلام شد.

به تازگی سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) همسو با آمریکا، پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با 25 رای مثبت در این شورا تصویب شد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس هم در واکنش به این اقدام گفت که اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این قطعنامه اتخاذ می نماید و مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیانش خواهد بود. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1390

به "هایکو ماس: آلمان روی همکاری چین برای حفظ برجام حساب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایکو ماس: آلمان روی همکاری چین برای حفظ برجام حساب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید