خبرنگاران گوترش: اولویت سال 2021 باید واکسیناسیون جهانی باشد

به گزارش تور روسیه ارزان، لندن - خبرنگاران - دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در دنیا را به باد انتقاد گرفت و توضیح داد که اولویت سال 2021 باید دسترسی عمومی به واکسن کرونا و اجرای طرح واکسیناسیون در تمام کشورهای دنیا باشد.

خبرنگاران گوترش: اولویت سال 2021 باید واکسیناسیون جهانی باشد

به گزارش خبرنگاران، آنتونیو گوترش روز آدینه با ایراد سخنانی در نشست امنیتی مونیخ توضیح داد که 75 درصد واکسن های فراوری شده در 10 کشور جهان توزیع شده و بالغ بر 100 کشور هیچ واکسین دریافت ننموده اند.

وی که به صورت مجازی در این نشست سخنرانی کرد گفت مسائل و بحران های بشر مرتب پیچیده تر شده اما راه چاره ها کم اثر و پراکنده هستند. گوترش بحران کووید 19 را به تصویر رادیولوژی از شرایط جهان تشبیه کرد که نابرابری و فساد را برجسته کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از بحران زیست محیطی به عنوان یکی از چالش های مهم فعلی نام برد و در ادامه گفت سال 2021 باید سال بازگشت جهان به جهت درست باشد.

او در این میان وی چند اولویت را برشمرد و گفت؛ باید با کووید 19 به وسیله واکسیناسون عمومی در سطح جهان و دسترسی برابر همه به واکسن مبارزه کرد. وی از کشورهای توسعه یافته خواست دوزهای اضافی واکسن خود را با بقیه کشورها به اشتراک گذاشته و به وسیله مشارکت در حق امتیازها زمینه حداقل دو برابر شدن فراوری واکسن را فراهم نمایند.

دومین اولویت از نظر وی به صفر رساندن فراوری گازهای گلخانه ای از جمله به وسیله قیمت گذاشتن روی کربن بود. گوترش همچنین بی ثباتی ناشی از پراکندن اطلاعات نادرست در فضای سایبری و زوال معاهدات عدم توسعه تسلیحات (به ویژه پیمان های میان آمریکا و روسیه) را از جمله دیگر مسائل برشمرد.

وی با اشاره غیر مستقیم به چین و آمریکا گفت؛ نمی توان مسائل عظیم را در حالی حل کرد که دو قدرت عظیم اقتصادی جهان با هم در حال مخاصمه بوده وجهان را به دوقطب اقتصادی مستقل از نظر اقتصادی، تجاری و اینترنتی با هوش مصنوعی (جداگانه) تبدیل نموده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه اینترنت باید وسیله ای برای سعادت بشر باشد، خواهان ایجاد یک مدیریت بین المللی مناسب برای قرن 21 شد که بدون افزودن به دیوانسالاری بتواند به چند جانبه گرایی و جهانی سازی عادلانه یاری کند.

وی خواهان ممنوعیت کامل سلاح های کوچک و مستقل عمل نماینده با هوش مصنوعی شد و آن را خطری برای آینده جهان توصیف کرد.

کنفرانس امنیتی مونیخ که به آن داووس امنیتی هم گفته می گردد ساعاتی پیش با سخنرانی ولفگانگ ایشینگر رئیس اجلاس شروع شد. او در سخنرانی افتتاحیه، از مشارکت جو بایدن به عنوان اولین رئیس جمهوری آمریکا که در این نشست حضور پیدا می نماید تقدیر کرد.

شعار نشست سال جاری کنفرانس امنیتی مونیخ تجدید همکاری های فرا آتلانتیک و آنالیز چالش های جهانی انتخاب شده است. بر اساس برنامه اعلام شده علاوه بر جو بایدن، رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس، رئیس شورای اروپا از دیگر سخنرانان این نشست هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1803

به "خبرنگاران گوترش: اولویت سال 2021 باید واکسیناسیون جهانی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گوترش: اولویت سال 2021 باید واکسیناسیون جهانی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید