معاون پرستاری وزیر بهداشت خبرداد؛ شروع اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت

به گزارش تور روسیه ارزان، حضرتی گفت: طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30 سال در دانشگاه های علوم پزشکی به مدت چهار روز شروع می گردد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت خبرداد؛ شروع اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت
به گزارش ، مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت اظهار کرد: معین وضعیت بزرگسالان ایرانی از لحاظ فشارخون، وزن، قد، شاخص توده بدنی و نسبت اندازه دور کمر به دور باسن (WHR) از اهداف این طرح است که این غربالگری در کلیه افراد بالای 30 سال در همه بیمارستان های دولتی و غیر دولتی کشور از 22 تا 26 دی ماه امسال انجام می گردد.

مهم ترین نماد های پیشرفت هر کشور

وی یکی از مهم ترین نماد های پیشرفت هر کشوری را بهبود شاخص های مربوط به سلامت دانست و اضافه کرد: از بهترین و منطقی ترین راه های ارتقای سطح سلامت، پیشگیری از بیماری است و اولین، مؤثرترین و کم هزینه ترین پیشگیری در سطح اول اتفاق می افتد که طی آن آحاد جامعه با داشتن سبک زندگی سالم، با تاکید بر تغذیه مناسب، ورزش و فعالیت کافی، آرامش فکری، مدیریت استرس از ابتلا به بیماری در امان می مانند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، گفت: چاقی و فشار خون بالابه عنوان بیماری های خاموش در جامعه گسترش یافته و عاملی برای بسیاری از مرگ و میر ها و بیماری های خطرناک و تهدیدنماینده سلامت مردم است در حالیکه با سبک زندگی سالم تا حد زیادی قابل پیشگیری است علاوه بر آن شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان می تواند روند پیشرفت این بیماری ها را کند نموده و زندگی هزاران نفر را و تعداد بیشتری از خانواده ها را نجات داده و در هزینه های مربوط به سلامت صرفه جویی کند.

بیش از پنج میلیون ایرانی از فشار خون بالای خود بی خبرند

وی با بیان اینکه حدود 5/6 میلیون ایرانی مبتلا به فشارخون از بیماری خود بی خبرند، اضافه کرد: به عبارت دیگر 66 درصد از افراد از ابتلای خود به پرفشاری خود خبر ندارند و این در حالی است که متاسفانه شیوع بیماری نسبت به 25 سال قبل افزایش 62 درصدی داشته است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از 29 میلیون ایرانی مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند، گفت: مصرف نمک در ایرانیان بیش از 4 برابر استاندارد جهانی است و تنها 12 درصد ایرانیان به اندازه نمک مصرف می نمایند.

حضرتی در سرانجام ابراز امیدواری کرد که با اجرای موفق طرح پایلوت این طرح، افراد از وضعیت سلامت خود آگاهی بیشتری می یابند چرا که با شناسایی و پیگیری به موقع میتوان از بسیاری از عوارض بیماری جلوگیری کرد. علاوه بر آن به کلیه افراد مشارکت نماینده در این طرح در خصوص سبک زندگی سالم، مدیریت فشار خون و مدیریت وزن چاقی آموزش لازم داده می گردد و این می تواند قدم موثری در جهت ترویج سلامت که مهمترین دغدغه و وظیفه وزارت بهداشت است برای مردم باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 422

به "معاون پرستاری وزیر بهداشت خبرداد؛ شروع اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون پرستاری وزیر بهداشت خبرداد؛ شروع اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید