مقام پنتاگون: احتمال تغییر طرح عقب نشینی از افغانستان

به گزارش تور روسیه ارزان، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت موضوع جدول زمان بندی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان ممکن است با تغییر شرایط تغییر یابد.

مقام پنتاگون: احتمال تغییر طرح عقب نشینی از افغانستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، سخنگوی پنتاگون اظهار داشت، اگر شرایط در افغانستان عوض گردد ممکن است طرح عقب نشینی نیرو های آمریکایی هم با تغییر روبرو گردد. جان کربی در عین حال تاکید نمود، دولت جو بایدن به کامل کردن عقب نشینی در موعد اعلام شده پایبند است.

شبکه سی ان ان به نقل از منابعی اطلاع داد، مقامات امنیت ملی آمریکا نشستی را برای آنالیز عقب نشینی از افغانستان برگزار می نمایند.

خبرنگار الجزیره گزارش داد: از یازدهم سپتامبر که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، عقب نشینی نیرو های کشورش را از افغانستان اظهار داشت، کشور افغانستان در دو جهت متوازی امنیتی و سیاسی نهاده شد، خط اول عقب نشینی نیرو های آمریکایی است که پنتاگون می گوید موفقیت آن از 50 درصد هم عبور نموده است، خط دوم پیشروی نظامی طالبان در شهر های افغانستان است. میان این دو اتفاق، کوشش های دیپلماتیکی هم فعال شد، اما نتیجه ای در بر نداشت تا موجب گردد طالبان از سقف مطالباتش پایین تر بیاید.

همه از ضرورت توافق میان دولت افغانستان و طالبان در قبل از کامل شدن خروج نیرو های آمریکایی می گویند، هم زمان آمریکا به وسیله شورای امنیت ملی، وزارت امور خارجه و وزارت دفاع، در پی آنالیز گزینه ها، در پس از تکمیل عقب نشینی از افغانستان، تحرکات طالبان و تبعات آن بر مسائل سیاسی و امنیتی است.

این اتفاقات ممکن است خروج نیرو های آمریکایی را کندتر کند یا برنامه عقب نشینی را، حتی به صورت جزئی، تغییر دهد. اما به نظر می رسد تحولات میدانی در افغانستان حکایت از آن دارد که احتیاج است آمریکا نقش بیشتری در این کشور ایفا نماید و یا حتی بر اساس اظهارات سخنگوی پنتاگون، برنامه عقب نشینی را تغییر دهد.

جان کربی گفت: همانگونه که اول گفتم، موضوع جدول زمانبندی ممکن است با تغییر شرایط تغییر یابد، نمی توانم از توصیه های وزیر دفاع درباره پیشروی طالبان بگویم، اما به این نکته تاکید می کنم که وزیر، اوضاع را کاملا پیگیری می نماید تا بداند سرعتی که برای عقب نشینی معین نموده ایم آیا با توانمندی هایی که برای خروج امن و منظم به آن احتیاج داریم، متناسب است؟.

اما درباره واسطه ها و امکان موفقیت توافق صلح افغانستان همچنان کوشش هایی وجود دارد که اثبات کند مشکل افغانستان راهکار نظامی ندارد. به نظر می رسد افغانستان شاهد تابستانی داغ است، این موضوعی است که احتمالا جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در استقبال از اشرف غنی همتای افغان خود در واشنگتن، که قرار است روز آدینه باشد، درباره آن گفتگو خواهد نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2040

به "مقام پنتاگون: احتمال تغییر طرح عقب نشینی از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام پنتاگون: احتمال تغییر طرح عقب نشینی از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید